Reklama

Szkoła dobrych ludzi

Katolickie Gimnazjum Specjalne prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich działa już od trzech lat. Nie jest to może dużo, ale biorąc pod uwagę, jak szkoła powstawała, nie jest i mało. 20 listopada ub. r. bp Jan Wątroba poświęcił nowe pomieszczenia szkoły. Tym samym zaczęła ona nowy etap istnienia. Wszyscy, którzy w niej pracują, i którym służy, sprawdzili się w bardzo trudnych sytuacjach. Śmiało można powiedzieć, że jest to szkoła ludzi mądrych i dobrych. Takich, co mają wielkie serca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie wahał się ani minuty

Dyrektor szkoły - Antonina Chmielewska opowiadając o narodzinach placówki, szczególnie ciepło i z niekłamanym wzruszeniem mówi o ks. Zdzisławie Gilskim. „Ksiądz Proboszcz nie wahał się ani minuty, kiedy zapytałam, czy nie znalazłoby się u niego miejsce na naszą szkołę. Sytuacja była trudna. Rodzice naciskali, mówili, że ich dzieci będą czekały nawet rok czy dwa na „swoje gimnazjum”, a my nie mogliśmy znaleźć na nie miejsca. Mieliśmy ludzi pełnych zapału, sprawdzonych, oddanych młodzieży, ale nikt nie chciał pomóc nam w kwestii lokalowej. Z drżeniem serca udałyśmy się do ks. Gilskiego. Tak jak wspomniałam, zgodził się bez wahania. Przyjął nas i przez dwa lata bez żadnej odpłatności korzystaliśmy z pomieszczeń parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Wszyscy jesteśmy mu bardzo wdzięczni za okazane serce i zrozumienie”.

Prace remontowe wykonywali rodzice

Tak jak w poprzednim budynku, tak i w nowym wszelkie prace remontowe wykonywali rodzice i nauczyciele. To, że nowe pomieszczenia Gimnazjum pachną świeżością i cieszą oczy, to właśnie ich zasługa. Pracowali przy remoncie, poświęcali każdą wolną chwilę, również w soboty i niedziele. Wiedzieć trzeba, że uczniowie tej szkoły to głównie dzieci spoza Częstochowy. Na co dzień mieszkają w internatach Sióstr Obliczanek i Sióstr Józefitek. Pochodzą z terenu całego województwa śląskiego: Jaworznika, Biskupic, Myszkowa, Żarek czy Soborzyc. To jeszcze bardziej podkreśla oddanie rodziców sprawie szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nauka i wypoczynek

Obecnie uczy się w Gimnazjum 60 dzieci. Są dwie klasy drugie, dwie trzecie i jedna pierwsza. Grono pedagogiczne to grupa 19 świetnie wyszkolonych fachowców. Co najważniejsze, są bardzo oddani szkole i mają doskonały kontakt z młodzieżą. Szkoła jest bezpłatna. Każdego roku dzieci uczestniczą w dwutygodniowych turnusach rehabilitacyjnych, które odbywają się nad morzem, w miejscowości Mrzeżyno k. Kołobrzegu. Tam, w ośrodku „Agawa”, mają bardzo dobre warunki do odpoczynku i ćwiczeń. Dużo podróżują po Wybrzeżu, zwiedzają. Aktywność szkoły wyraża się również w uczestnictwie młodzieży w różnego typu konkursach i zawodach sportowych. Od wielu lat są aktywnymi uczestnikami olimpiad sportowych „Sprawni inaczej” oraz Muzycznej Sceny Integracyjnej. W VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym, którego tematem był projekt świątecznej kartki wielkanocnej, uczennica Monika Włoch otrzymała wyróżnienie, a jej praca prezentowana była na wystawie w częstochowskiej Galerii.

Reklama

Szkolni dobrodzieje

Od początku istnienia Katolickiego Gimnazjum Specjalnego pracuje w nim s. Julita, obliczanka. Ze swymi uczniami spotyka się również po zajęciach, bo - jak już było wspomniane - chłopcy mieszkają w internacie Sióstr Obliczanek. Szkoła nie posiada niestety sali gimnastycznej, ale dzięki uprzejmości i życzliwości ks. dr. Włodzimierza Kowalika, rektora Wyższego Seminarium Duchownego, jej uczniowie mogą korzystać nieodpłatnie z sali WSD. Podobnie jest z biblioteką. Raz w miesiącu prowadzone są również zajęcia biblioteczne w Bibliotece znajdującej się przy ul. Księżycowej. Nie brakuje zajęć pozalekcyjnych. Każdy, kto chce rozwijać swoje talenty, ma ku temu okazję w ramach koła plastycznego czy muzycznego, może też uczyć się języka obcego lub - jeśli jest to konieczne - spotkać się z logopedą. Dzięki dr. Piotrowi Janikowi Gimnazjum ma swoją pielęgniarkę, co jest niezwykle ważne przy sporej jednak grupce pełnych energii młodych ludzi.

Uroczystości poświęcenia

Wszystko, czego dowiedziałam się wcześniej o szkole, miałam okazję usłyszeć przy okazji uroczystości jej poświęcenia. Jak mówił w jej trakcie bp Jan Wątroba, długoletni przyjaciel szkoły, dzieje się tu tyle dobra, że nie wolno tego przemilczać. Faktycznie, nawet krótki występ dzieci ze Specjalnego Gimnazjum Katolickiego jest dowodem olbrzymiej pracy zarówno nauczycieli, jak i samych artystów. A że talentów nie brak, mogliśmy się przekonać i w czasie występu z okazji poświęcenia nowych pomieszczeń szkoły, słuchając Roberta Mateuszuka z klasy II, który rewelacyjnie wprost wykonał znaną piosenkę zespołu „Golec uOrkiestra” o ściernisku zamienionym w San Francisco, co miało być obrazem tego, co właśnie się stało. Obecny na uroczystości prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, ks. Stanisław Gancarek, nie szczędził pochwał pracownikom szkoły i gratulował dzieciom.

Szkolna wigilia

Szkoła ma już swoje tradycje. Należą do nich wspólne Wigilie. Wszystko, oczywiście, przygotowują razem rodzice, młodzież i nauczyciele. Również i w tym roku gościem honorowym na szkolnej Wigilii był bp Antoni Długosz. Po wspólnej modlitwie gimnazjaliści zaprezentowali radosny i pełen kolęd program jasełkowy. Później było dużo, dużo ciepłych życzeń wypowiadanych przy łamaniu się opłatkiem i rozmowy przy suto zastawionym stole.
Ta szkoła jest prawdziwie rodzinna i widać to nie tylko w tak uroczystych chwilach. Zasługa w tym dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców uczniów. Potrafili dokonać tego, o czym marzy się w każdej tego typu placówce. Jak im się to udało? Najlepiej przyjść i zobaczyć.
Na prośbę Pani Dyrektor tą drogą przekazujemy szczególne podziękowania rodzicom, którzy zawsze chętnie pomagają szkole i dają jej swój czas i wysiłek. Są to państwo: Skłodowscy, Leśniakowie, Wiora, Woźniakowie i panie: Lucyna Gil i Małgorzata Merta. My również gratulujemy postawy i dziękujemy za wzruszające chwile. Bóg zapłać!

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Słowa Bożego, które poprowadził Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Następnie członkowie Komisji powołanej przez Pana Jana Juszczaka – diecezjalnego koordynatora Konkursu, sprawdzili prace uczniów w oparciu o arkusz odpowiedzi. Do części ustnej zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Zuzanna WOŹNIAK ( I LO w Krośnie, katecheta ks. Wojciech Sabik)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję