Reklama

Uniejów

Okruchy pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ubiegłym roku parafia Uniejów obchodziła z udziałem Biskupa Ordynariusza diamentowy jubileusz zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską kultu bł. Bogumiła, którego relikwie znajdują się od XVII w. w miejscowym kościele. W roku bieżącym mija 75 lat od uroczystości beatyfikacyjnych, sprawowanych w Uniejowie. Istniała bowiem w Kościele praktyka, że fakty dokonywane w Rzymie świętowano poza Wiecznym Miastem w roku następnym: np. Jubileusz Odkupienia, przypadający w 1933 r. obchodzony był poza Rzymem w 1934 r. Ponieważ ubywa świadków uniejowskich uroczystości z roku 1926, związanych z zatwierdzeniem przez Kościół abp. Bogumiła jako Błogosławionego, wypada przypomnieć to wydarzenie, tym bardziej, że bł. Bogumił jest - obok św. Józefa - patronem diecezji włocławskiej.

Podobnego wydarzenia Polska nie przeżywała od dwustu lat, zamierzano zatem zorganizować obchody o zasięgu ogólnokrajowym, z udziałem prezydenta RP, Episkopatu Polski i kapituł. Centralne nabożeństwa planowano urządzić na błoniach za rzeką. Pod protektoratem rządcy diecezji, bp. Stanisława Zdzitowieckiego i honorowym przewodnictwem pochodzącego z parafii Uniejów bp. Wojciecha Owczarka powołano komitet, którego kierownictwo spadło na barki miejscowego proboszcza i dziekana ks. kan. Jana Cyranowskiego. W ramach komitetu powstały sekcje do wydzielonych zadań: informacji, finansów, kwaterunku pątników i ich wyżywienia oraz dowozu z Łodzi, Sieradza, Turku, Koła i Łęczycy.

W przeprowadzenie uroczystości zaangażował się ks. Cyranowski, który zaledwie półtora roku przed planowanymi obchodami, po śmierci ks. kan. Aleksandra Jędrychowskiego, objął parafię Uniejów. Ksiądz Proboszcz posiadał bogate doświadczenie duszpasterskie, oświatowe i społeczne, nabyte w ponad dwudziestoletniej posłudze kapłańskiej. Miał też oddanych pracowników: miejscowego prefekta (i jednocześnie proboszcza w Śpicimierzu), ks. Stanisława Zaborowicza oraz wikariusza, ks. Stanisława Michniewskiego.

Sprawa została szeroko nagłośniona. Kurie diecezjalne były poproszone o podanie przewidywanej liczby pątników. Wydano 20 tys. broszur autorstwa ks. Cyranowskiego, zawierających żywot Błogosławionego wraz z nabożeństwami i opisem cudów.

Przeprowadzono gruntowny remont modrzewiowego kościoła pw. Bożego Ciała: szalowanie, pokrycie dachu blachą cynkową oraz założenie instalacji elektrycznej. W świątyni pokolegiackiej odnowiono i pozłocono konfesję nad sarkofagiem, w organach uzupełniono brakujące metalowe piszczałki (zrabowane przez Niemców pod koniec wojny). Zelektryfikowano kościół nie tylko wewnątrz ale i na zewnątrz, umieszczając rzędy kolorowych żarówek w pobliżu rynien i na gzymsach kościoła. Dla prowincjonalnego miasteczka stanowiło to w owych czasach wizualną atrakcję. Prąd doprowadzono z miejscowego młyna. Do przewidywanych ołtarzy polowych sprawiono dwa duże obrazy Błogosławionego. Na ich wzór wykonano w Drukarni św. Wojciecha oleodruki do rozprowadzania wśród parafian i pątników. Swoją działalnością ks. Cyranowski zaskarbił sobie serdeczną i wdzięczną pamięć parafian uniejowskich. Należy zaznaczyć, że wymienione przedsięwzięcia prowadzone były w trudnym finansowo czasie powojennego zubożenia społeczeństwa i galopującej inflacji. Nic więc dziwnego, że z pomocą materialną pospieszyła cała diecezja. Duchowemu przygotowaniu parafian do uroczystości służyły misje, które w dniach od 11 do 19 kwietnia 1926 r. przeprowadzili Ojcowie Jezuici.

Pomimo starannych przygotowań, uroczystość nie wypadła tak okazale, jak się spodziewano. W Warszawie dokonywał się bowiem w tym czasie przewrót majowy, połączony z walkami ulicznymi i sparaliżowaniem komunikacji w całym prawie kraju. Do Uniejowa przyjechało tylko trzech biskupów: Wincenty Tymienicki, Stanisław Łukomski i Władysław Krynicki, oraz delegacje czterech kapituł katedralnych: lwowskiej, łomżyńskiej, łódzkiej, włocławskiej oraz kolegiackiej z Kalisza. Przybyło dziewięćdziesięciu kapłanów i blisko 30 tys. pątników.

Uroczystość połączono ze świętami Zesłania Ducha Świętego, przypadającymi wówczas 23 i 24 maja. W wigilię Świąt, relikwie bł. Bogumiła przeniesiono procesjonalnie do kościoła pw. Bożego Ciała, gdzie wierni oddawali im cześć. Nazajutrz relikwie przeniesiono z powrotem do świątyni pokolegiackiej. Uroczysta Suma z kazaniami była odprawiana przez księży biskupów jednocześnie w kościele i na rynku. Posiłek dla zaproszonych gości urządzono w zamku. Po centralnej uroczystości, z udziałem bp. Krynickiego i w asyście czterech kapłanów, cząstkę relikwii Błogosławionego w srebrnym relikwiarzu przewieziono do Dobrowa ozdobnym karawanem ciągnionym przez sześć białych koni. Po drodze zatrzymano się w Koźminie - miejscu urodzenia Błogosławionego, gdzie w czasie krótkiego nabożeństwa Ksiądz Biskup wygłosił kazanie. Uroczystościom w Dobrowie przewodniczył bp Owczarek.

Po zakończeniu uroczystości, na jednym z posiedzeń Rady Miejskiej Uniejowa przyjęto uchwałę o przemianowaniu ulicy Łęczyckiej na ul. Błogosławionego Bogumiła. Przez wiele lat po tych wydarzeniach wspominano w Uniejowie o... sporych stratach, jakie ponieśli rzeźnicy. Licząc bowiem na wielki napływ pielgrzymów i gości przygotowali dużą ilość wyrobów mięsnych. Ponieważ pątnicy nie dopisali, rzeźnicy zmuszeni byli topić owe wyroby w rzece... Mówiono również, że po tym fakcie władze żydowskie zabroniły wyznawcom spożywać (jako nie koszerne) ryby złowione w Warcie między Sieradzem a Poznaniem.

Ksiądz Cyranowski był nadal był czynny w życiu społecznym. Brał udział w posiedzeniach Rady Miejskiej, Szkolnej Rady Powiatowej i w Sejmiku Powiatowym w Turku. W kronice diecezjalnej (1931, s. 140) podano o nim: "(...) odznaczał się niepoślednim darem kaznodziejskim tak, że z okolicznych parafii przybywali chętnie na jego kazania" . Zmarł w 55 roku życia, po niedługiej chorobie, w dniu 20 czerwca 1930 r. Okazały pogrzeb odbył się w Uniejowie 23 czerwca. Ceremoniom żałobnym przewodniczył bp Owczarek przy współudziale 40 kapłanów oraz cechów, miejscowych organizacji i tłumu wiernych. W kondukcie kroczyła z wieńcem również delegacja żydowska, zajmując miejsce przed krzyżem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję