Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu br. dziesięciolecie działalności obchodził Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego. Z tej okazji w Bielskim Domu Kultury odbył się Koncert Galowy. Z gratulacjami, życzeniami i kwiatami przybyli mieszkańcy Bielska Podlaskiego oraz przedstawiciele lokalnych władz świeckich i kościelnych. Podczas koncertu Jubilaci wykonali polskie pieśni patriotyczne oraz kolędy. Gościnnie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz dziecięcy zespół „Gama” z Bielska Podlaskiego. Chór powstał z inicjatywy radnego miejskiego Jarosława Radkiewicza. Pierwszy skład liczył 46 osób, rekrutujących się z chórów parafialnych. Pierwszy publiczny występ chóru odbył się 4 stycznia 1994 r. na „Wieczorze kolęd”. Do repertuaru chóru należy ok. 230 utworów: polskich pieśni patriotycznych i wojskowych. Dyrygentem chóru, który aktualnie liczy ok. 40 osób, jest Krystyna Kamieńska.

18 stycznia w kościele pw. św. Jakuba w Warszawie bp Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię do studentów. Po liturgii odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe ze studentami pochodzącymi z terenu diecezji drohiczyńskiej.

19 stycznia w Brańsku odbył się karnawałowy turniej piłkarski dziewcząt, w którym udział wzięły drużyny dziewcząt ze szkół z Brańska, Holonek i Chojewa.

19 i 22-24 stycznia, z inicjatywy i z udziałem bp. Antoniego Dydycza, odbyły się spotkania opłatkowe z sołtysami wsi leżących na terenie diecezji drohiczyńskiej. W roli gospodarzy wystąpiły kolejno parafie: Brańsk, Drohiczyn, Łochów i Sokołów Podlaski. Ksiądz Biskup podziękował sołtysom za ich współpracę z Kościołem w budowaniu dobra wspólnego, poruszył bolesne problemy dotykające polską wieś w sferze moralnej i ekonomicznej, a także ukazywał perspektywy ich przezwyciężania. Wśród wielu tematów pojawił się także problem integracji europejskiej. W spotkaniach uczestniczyło łącznie ok. 250 sołtysów.

20-21 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się zebranie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców rodzinnych rejonu północnego. W roku 2004 pracy duszpasterstwa rodzin przyświeca hasło „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Spotkania takie odbywają się każdego roku, kolejno w poszczególnych diecezjach. Biorą w nich udział diecezjalni duszpasterze rodzin i diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Do Drohiczyna przybyli przedstawiciele archidiecezji białostockiej i warmińskiej oraz diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin reprezentowali o. Andrzej Rębacz i Elżbieta Chojnacka. W programie zgromadzenia m.in. znalazła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Organizatorem spotkania był ks. kan. Krzysztof Maksimiuk - duszpasterz rodzin diecezji drohiczyńskiej.

21 stycznia w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Radzyniu Podlaskim odbył się pogrzeb Anny Dzięgi (1915-2004), matki 3 kapłanów: bp. Andrzeja Dzięgi - biskupa sandomierskiego, ks. Jana i ks. Tadeusza. Uroczystej liturgii żałobnej przewodniczył bp Andrzej Dzięga, a homilię wygłosił ks. prał. Henryk Hołoweńko. W pogrzebie uczestniczyło kilkunastu biskupów (wśród nich bp Antoni Dydycz), kilkuset kapłanów, klerycy, siostry zakonne, rodzina, krewni, znajomi oraz reprezentanci różnych instytucji, delegacje z wielu parafii, a także miejscowi parafianie. Doczesne szczątki Zmarłej po zakończonej liturgii zostały złożone na cmentarzu parafialnym.

22 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w katedrze siedleckiej w pogrzebie ks. kan. Zdzisława Młynarskiego (1937-2004). Uroczystej liturgii żałobnej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski - biskup siedlecki, a homilię wygłosił bp Henryk Tomasik - biskup pomocniczy z Siedlec. Druga część uroczystości pogrzebowych miała miejsce w Zelowie k. Bełchatowa (rodzinnej miejscowości), gdzie też złożono doczesne szczątki Zmarłego.

23 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył na Poczekajce w Lublinie w spotkaniu opłatkowym ze studentami pochodzącymi z terenu diecezji drohiczyńskiej.

23 stycznia dzieci ze Szkoły nr 5 im. Szarych Szeregów z Bielska Podlaskiego zaprezentowały w Bielskim Domu Kultury jasełka bożonarodzeniowe pt. Tajemnica Bożego Narodzenia - Tajemnicą Miłości.

24 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w kolegiacie w Janowie Podlaskim w pogrzebie ks. kan. Józefa Starka (1921-2004). Uroczystej liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

24 stycznia bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 80-osobowej grupie młodzieży w parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

12-26 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja egzaminacyjna alumnów, po której w dniach od 28 stycznia do 5 lutego udali się oni do domów rodzinnych na zasłużony wypoczynek.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w kościołach katolickich, cerkwiach prawosławnych i zborze protestanckim na terenie naszej diecezji odbyły się nabożeństwa ekumeniczne, w których modlono się o jedność wszystkich chrześcijan. M.in.: 18 stycznia w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Boćkach z udziałem duchownych, władz lokalnych i wiernych katolickich i prawosławnych została odprawiona „Wieczernia”; 25 stycznia w Soborze pw. Trójcy Świętej w Hajnówce i kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach zostały odprawione nabożeństwa ekumeniczne połączone ze słowem Bożym, a w sanktuarium św. Antoniego w Boćkach i kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zostały odprawione Msze św. o jedność chrześcijan; 28 stycznia w bazylice w Węgrowie modlono się wspólnie z wyznawcami kościoła ewangelicko-augsburskiego, natomiast 30 stycznia modlitwy ekumeniczne miały miejsce w zborze ewangelicko-augsburskim.

23-30 stycznia 53-osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z siedmioma opiekunami wypoczywała na zimowisku w Domu Miłosierdzia Caritas diecezji drohiczyńskiej im Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Zimowisko zorganizował i prowadził ks. Grzegorz Terpiłowski - prefekt z parafii Winna Poświętna. Dzieci pochodziły z parafii: Winna Poświętna, Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Fatimskiej z Ciechanowca, Pobikry, Czaje i Granne. W prowadzeniu pomagały siostry antonianki z Ciechanowca, katechetki i wolontariuszki.

24-29 stycznia w Domu Miłosierdzia Caritas diecezji drohiczyńskiej im Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim Siostry Karmelitanki z Siemiatycz prowadziły ferie zimowe dla 22 osób dzieci i młodzieży ze świetlicy środowiskowej Caritas z Siemiatycz.

25 stycznia bp Antoni Dydycz dokonał pobłogosławienia nowej plebanii w Domanowie. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do zrealizowania przedsięwzięcia. Nowa plebania powstała dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli, sponsorów, a przede wszystkim ofiarności domanowskich parafian. Odpowiedzialnym za budowę był miejscowy proboszcz, ks. kan. Benedykt Karpiński, który w 1999 r. rozpoczął budowę wg. projektu inż. Andrzeja Chwaliboga.

25-30 stycznia w Zakopanem, ks. Adam Tur - prefekt Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach, zorganizował i prowadził wypoczynek zimowy dla 15 osób - dzieci i młodzieży z parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego z Bociek. Wczasowicze oprócz kontaktu z przyrodą zwiedzili Kraków-Łagiewniki i Sandomierz.

W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łubinie Kościelnym miały miejsce półkolonie zimowe dla dzieci i młodzieży ze szkół z parafii Łubin Kościelny. W pierwszym tygodniu ferii półkolonie odbyły się w Szkole Podstawowej w Łubinie Kościelnym i prowadzili je nauczyciele i kierownictwo szkoły, zaś w drugim tygodniu - w salkach katechetycznej przy parafii, a prowadził je ks. proboszcz ks. Tadeusz Kryński i miejscowi katecheci.

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie podczas ferii zimowych miały miejsce dwutygodniowe półkolonie prowadzone przez proboszcza, ks. Romana Kowerdzieja i rodziców. Uczestniczyło w nich ok. 30 dzieci i młodzieży z parafii.

26 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w Bielsku Podlaskim w spotkaniu noworocznym przedstawicieli władz samorządowych i przedsiębiorców z terenu powiatu bielskiego. Organizatorem spotkania był Sławomir Jerzy Snarski - starosta bielski.

26 stycznia - 4 lutego w internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu miał miejsce zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży z Ciechanowca i Bielska Podlaskiego. Zorganizował je i prowadził ks. Piotr Jurczak - prefekt z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Zimowisko zostało dofinansowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Ciechanowca. Z wypoczynku skorzystały 172 osoby, w tym ok. 80 osób zamiejscowych zakwaterowano w internacie.

27-28 stycznia w Popowie (diecezja płocka) odbyło się spotkanie dyrektorów Caritas diecezjalnych. Diecezję drohiczyńską reprezentował ks. dyr. Walenty Wojtkowski. Obradom przewodniczył ks. Wojciech Łazewski - dyrektor Caritas Polska. W programie spotkania znalazło się m.in.: podsumowanie działalności Caritas w 2003 r. Tematem przewodnim były informacje pracowników Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej nt. Instytucji pożytku publicznego.

30 stycznia - 1 lutego w Bielsku Podlaskim odbył się V Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej „Kantyczka 2004”. Festiwale te mają na celu m.in.: prezentację dziecięcych i młodzieżowych wykonawców, wzbogacenie polskiej twórczości kolędowej oraz pokazanie wszystkim gościom festiwalowym różnorodności kulturowej, religijnej i narodowościowej naszego regionu.

31 stycznia przy Gimnazjum w Miedznie odbyło się otwarcie nowej sali sportowej. Aktu poświęcenia nowego gmachu dokonał ks. prał. Zbigniew Rostkowski - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, szkolnych, samorządu rodzicielskiego oraz duszpasterze parafii Miedzna ks. prał. Władysław Kopyść, ks. Mariusz Rosłon, a także proboszcz parafii Ugoszcz - ks. Piotr Bury.

2-4 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyły się rekolekcje powołaniowe dla maturzystów i chłopców ze starszych klas szkół średnich. Przewodniczył im ks. Jarosław Błażejak - doktorant UKSW w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło 89 chłopców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję