Reklama

Nasz Wielki Post (1)

Postem i modlitwą

W wielu swoich orędziach Matka Boża obok wezwania do nawrócenia i modlitwy nawołuje do praktyki postnej. Maryjne wezwanie do postu nie jest czymś nowym, już Chrystus powiedział, że istnieje taki rodzaj złego ducha, którego wypędzić można tylko modlitwą i postem (zob. Mt 17, 21). Dlatego też Kościół na przestrzeni wieków nieustannie zachęca do pokutnej praktyki postnej.
Szczególnym okresem dla takich praktyk jest w Kościele czas Wielkiego Postu. Warto więc na początku tego okresu liturgicznego zadać sobie pytanie, czym właściwie jest post?

Niedziela częstochowska 9/2004

W świetle źródeł biblijnych pokutna praktyka postna ma prowadzić do rozerwania kajdan zła: „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać” (Iz 58, 6).
Dlatego też idąc za głosem Kościoła i szukając odpowiedniej praktyki postnej dla siebie, przede wszystkim powinniśmy zapytać, które ze sfer naszego życia najbardziej podległe są działaniu zła. Po ich rozpoznaniu należy zastosować taką postawę postną, która będzie pomagała nam w otwarciu się na wyzwalającą i uzdrawiającą łaskę Boga. I tak na przykład dla człowieka przeżywającego problemy alkoholowe najskuteczniejszą praktyką postną będzie wstrzemięźliwość od alkoholu, dla palącego papierosy abstynencja od tytoniu, dla przeżywających trudności z zachowaniem czystości cielesnej unikanie grzesznych okazji (spotkania czy oglądanie filmów).
Osobiste praktyki postne dobrze jest przeżywać we wspólnocie osób, które wspierają duchowo przez modlitwę czy życzliwe zainteresowanie. Z pewnością ogromną pomocą są spotkania w grupach wsparcia; dla osób z problemem alkoholu wspólnoty anonimowych alkoholików.
Mówiąc o potrzebie postu jako drodze wyjścia ze zniewolenia, należy także dodać, że do takiej praktyki wzywani są także ci, którzy są wolni od przywiązania do zła. Tacy ludzie mogą ofiarować swój post w intencji osób tkwiących w nałogu i grzechu. Przykładem takiej postawy jest chociażby Krucjata Wyzwolenia Człowieka czy też Parafialne Księgi Trzeźwości. Modlitwa i abstynencja ludzi wolnych od nałogu jest środkiem pomocy, który ich samych przemienia w świadków Bożego działania, a zniewolonym wyprasza u Boga łaskę powrotu do źródeł życia. Warto w tym miejscu podać, że w naszej częstochowskiej archidiecezji do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka należą setki osób.
Na zakończenie pierwszego wielkopostnego rozważania musimy sobie koniecznie przypomnieć o jeszcze jednym aspekcie praktyki postu. Podejmując post, sami obumieramy, a przez to solidaryzujemy się z Chrystusem cierpiącym. W ten sposób wchodzimy w głębię męki Chrystusa i uczymy się największej miłości - oddawania życia za przyjaciół (por. J 15, 13).
Często wspominam rekolekcje oazowe sprzed kilku lat, podczas których młodzi ludzie podjęli ścisły post połączony z modlitwą w intencji pacjentów szpitala w Parzymiechach. Na jego oddziałach obecni byli pacjenci z chorobą alkoholową, którą wielu uczestników rekolekcji znało ze swoich rodzin. Na owoce z wiarą i miłością podjętego postu nie trzeba było długo czekać. Już następnego dnia ewangelizacja, czyli głoszenie Chrystusa bogatego w miłosierdzie podjęta przez poszczącą w intencji chorych młodzież, zaowocowała bardzo licznymi nawróceniami.
Trzeba było zrewidować ustalony wcześniej program pobytu w tym ośrodku leczenia: w miejsce zaplanowanego meczu i ogniska śpiewaliśmy wspólnie pieśni uwielbienia przeplatane świadectwami. W tym czasie dwóch kapłanów przez kilka godzin spowiadało chorych z ośrodka. Spotkanie zakończyło się Eucharystią, która wszystkich napełniła pokojem i radością.
Zaufajmy słowom Chrystusa Pana, który wskazując na praktykę modlitwy i postu zapewnia nas, że w naszym życiu nie ma sytuacji bez wyjścia, trzeba tylko zaufać i wytrwale podjąć post.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję