Reklama

Nasz Wielki Post (1)

Postem i modlitwą

W wielu swoich orędziach Matka Boża obok wezwania do nawrócenia i modlitwy nawołuje do praktyki postnej. Maryjne wezwanie do postu nie jest czymś nowym, już Chrystus powiedział, że istnieje taki rodzaj złego ducha, którego wypędzić można tylko modlitwą i postem (zob. Mt 17, 21). Dlatego też Kościół na przestrzeni wieków nieustannie zachęca do pokutnej praktyki postnej.
Szczególnym okresem dla takich praktyk jest w Kościele czas Wielkiego Postu. Warto więc na początku tego okresu liturgicznego zadać sobie pytanie, czym właściwie jest post?

W świetle źródeł biblijnych pokutna praktyka postna ma prowadzić do rozerwania kajdan zła: „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać” (Iz 58, 6).
Dlatego też idąc za głosem Kościoła i szukając odpowiedniej praktyki postnej dla siebie, przede wszystkim powinniśmy zapytać, które ze sfer naszego życia najbardziej podległe są działaniu zła. Po ich rozpoznaniu należy zastosować taką postawę postną, która będzie pomagała nam w otwarciu się na wyzwalającą i uzdrawiającą łaskę Boga. I tak na przykład dla człowieka przeżywającego problemy alkoholowe najskuteczniejszą praktyką postną będzie wstrzemięźliwość od alkoholu, dla palącego papierosy abstynencja od tytoniu, dla przeżywających trudności z zachowaniem czystości cielesnej unikanie grzesznych okazji (spotkania czy oglądanie filmów).
Osobiste praktyki postne dobrze jest przeżywać we wspólnocie osób, które wspierają duchowo przez modlitwę czy życzliwe zainteresowanie. Z pewnością ogromną pomocą są spotkania w grupach wsparcia; dla osób z problemem alkoholu wspólnoty anonimowych alkoholików.
Mówiąc o potrzebie postu jako drodze wyjścia ze zniewolenia, należy także dodać, że do takiej praktyki wzywani są także ci, którzy są wolni od przywiązania do zła. Tacy ludzie mogą ofiarować swój post w intencji osób tkwiących w nałogu i grzechu. Przykładem takiej postawy jest chociażby Krucjata Wyzwolenia Człowieka czy też Parafialne Księgi Trzeźwości. Modlitwa i abstynencja ludzi wolnych od nałogu jest środkiem pomocy, który ich samych przemienia w świadków Bożego działania, a zniewolonym wyprasza u Boga łaskę powrotu do źródeł życia. Warto w tym miejscu podać, że w naszej częstochowskiej archidiecezji do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka należą setki osób.
Na zakończenie pierwszego wielkopostnego rozważania musimy sobie koniecznie przypomnieć o jeszcze jednym aspekcie praktyki postu. Podejmując post, sami obumieramy, a przez to solidaryzujemy się z Chrystusem cierpiącym. W ten sposób wchodzimy w głębię męki Chrystusa i uczymy się największej miłości - oddawania życia za przyjaciół (por. J 15, 13).
Często wspominam rekolekcje oazowe sprzed kilku lat, podczas których młodzi ludzie podjęli ścisły post połączony z modlitwą w intencji pacjentów szpitala w Parzymiechach. Na jego oddziałach obecni byli pacjenci z chorobą alkoholową, którą wielu uczestników rekolekcji znało ze swoich rodzin. Na owoce z wiarą i miłością podjętego postu nie trzeba było długo czekać. Już następnego dnia ewangelizacja, czyli głoszenie Chrystusa bogatego w miłosierdzie podjęta przez poszczącą w intencji chorych młodzież, zaowocowała bardzo licznymi nawróceniami.
Trzeba było zrewidować ustalony wcześniej program pobytu w tym ośrodku leczenia: w miejsce zaplanowanego meczu i ogniska śpiewaliśmy wspólnie pieśni uwielbienia przeplatane świadectwami. W tym czasie dwóch kapłanów przez kilka godzin spowiadało chorych z ośrodka. Spotkanie zakończyło się Eucharystią, która wszystkich napełniła pokojem i radością.
Zaufajmy słowom Chrystusa Pana, który wskazując na praktykę modlitwy i postu zapewnia nas, że w naszym życiu nie ma sytuacji bez wyjścia, trzeba tylko zaufać i wytrwale podjąć post.

2004-12-31 00:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko

2023-06-03 22:29

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Episkopat news

O bezwarunkowej i stałej miłości Boga do człowieka mówił dziś abp Grzegorz Ryś na Polach Lednickich. Wskazywał, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko Metropolita łódzki wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej podczas XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych "Lednica 2000". W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Nawiązując do obchodzonego jutro Święta Trójcy Świętej abp Ryś wyraził opinię, że jest to zapewne największa tajemnica wiary. Tłumaczył, że doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa Chrystusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch Święty.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończyła się 3. edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2023-06-03 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Zakończyła się 3 edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej, która jest wspólnym projektem Archidiecezji Łódzkiej i łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję