Reklama

Święcenia kapłańskie 2001

Kapłani na wieki

RadosŁaw Rychlik
Edycja częstochowska 24/2001

Mamy nowych kapłanów

2 czerwca, w wigilię Zesłania Ducha Świętego Kościół częstochowski otrzymał wielki dar - 24 nowych kapłanów, wyświęconych w bazylice archikatedralnej przez abp. Stanisława Nowaka, metropolitę częstochowskiego. Kandydaci do święceń przez tydzień poprzedzający to wielkie wydarzenie przygotowywali się, uczestnicząc w rekolekcjach w "Świętej Puszczy" w Olsztynie prowadzonych przez ojca duchownego alumnów VI roku - ks. Bernarda Kozłowskiego. 1 czerwca przyszli kapłani złożyli w kościele seminaryjnym wyznanie wiary i prośbę o udzielenie święceń prezbiteratu. 2 czerwca o godz. 10.00 rozpoczęła się Liturgia święceń. W uroczystej homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał zadania, które czekają przyszłych kapłanów: "Mocą Chrystusa będziecie wykonywali urząd uświęcania. Za Waszym bowiem udziałem duchowa ofiara wiernych zostanie udoskonalona przez włączenie w ofiarę Chrystusa, którą Wy będziecie składali własnymi rękoma na ołtarzu w sposób sakramentalny". Każdy kandydat przyrzekł Księdzu Arcybiskupowi posłuszeństwo i wypełnienie urzędu kapłańskiego. Po tym przyrzeczeniu padli na twarze, a cała wspólnota liturgiczna prosiła Boga o przyjęcie ich do stanu kapłańskiego. Poprzez wezwania Litanii do Wszystkich Świętych Kościół ziemski prosi o modlitewną pomoc Kościół w niebie, by przybył z pomocą wyświęconym na kapłanów. Następnie na każdego z kandydatów Ksiądz Arcybiskup włożył ręce, przekazując dary Ducha Świętego. Później zaś odśpiewał uroczystą modlitwę konsekracyjną, namaścił ich dłonie olejem święceń i przekazał kielich z winem i wodą oraz patenę z chlebem, które symbolizują sprawowanie Eucharystii.

Tak nasza archidiecezja otrzymała 24 neoprezbiterów. Na zakończenie uroczystości częstochowski Metropolita skierował do nowych kapłanów słowa gorących życzeń. Prosił, by byli kapłanami na miarę XXI wieku. Nadchodzą trudne czasy i potrzeba świętych kapłanów, którzy pójdą dawać światu kochającego Boga i swoim życiem tę miłość okazywać. Ksiądz Arcybiskup podziękował rodzicom za wychowanie synów i prosił, by modlili się o święte kapłaństwo dla nich. Modlitwa to największy dar, jaki można im dać.

Droga do kapłaństwa

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy musi dokonać wyboru właściwej sobie drogi życiowej, odkrywając swoje powołanie. Przed laty słowa te usłyszało 24 chłopców, którzy odpowiadając na apel Jana Pawła II, który mówił do młodych: "Jeżeli takie wezwanie dociera do twego serca, nie zagłuszaj go. Pozwól mu rozwinąć się w dojrzałe powołanie" - wstąpili do szkoły Maryi, aby we wspólnocie powołanych, poddając się działaniu Ducha Świętego, kształtować swoje serce na wzór Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym szczególnym miejscu, jakim jest Wyższe Seminarium Duchowne, znajdujące się "w cieniu Jasnej Góry", młodzi ludzie, odpowiadając na Boże wezwanie, przez sześć lat uczyli się być blisko Boga, przeobrażając się w "nowych" ludzi. Wzrastali tu w człowieczeństwie, dając pierwszeństwo wartościom duchowym, ucząc się, aby pełniej być "dla drugich".

Reklama

W szkole Maryi

Nowo wyświęceni kapłani naszej archidiecezji do szkoły Maryi wstąpili w roku 1995, aby sprawdzić swoje powołanie, potwierdzić je i rozwinąć. Opiekunem, który wprowadzał ich w życie seminarium, pomagał rozeznać powołanie i kształtował sumienia, został ojciec duchowny - ks. dr Włodzimierz Kowalik, obecny rektor naszego seminarium. Młodzi klerycy za patrona obrali sobie św. Jana Kantego. Sylwetka tego wielkiego Świętego prowadziła ich przez całe seminarium. Chcieli uczyć się od niego umiłowania kapłaństwa i głębokiego studium nad teologią. Szczególny dzień przeżyli oni 2 października 1995 r., kiedy to podczas uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego z rąk abp. Stanisława Nowaka otrzymali indeksy. Ksiądz Arcybiskup zachęcał alumnów do intensywnej pracy nad sobą, do szukania Boga całym sercem, duchem, mocą i umysłem. W czasie immatrykulacji bardzo serdecznie powitał wszystkich ówczesny rektor Seminarium, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. Do najmłodszych zwrócił się słowami Ojca Świętego: " Jest rzeczą bardzo ważną, by przekroczyć próg nadziei...". Wykład inauguracyjny Kultura muzyczna w Kościele wygłosił ks. prof. Kazimierz Szymonik.

Po dwóch latach studiów z filozofii, czasu pracy nad sobą, pielęgnując w sobie cnoty i wyzbywając się przywar i wad, 26 października 1997 r. przyoblekli się oni w "nowego" człowieka, przyjmując strój duchowny.

Kolejny etap w życiu seminaryjnym to udzielenie przez Księdza Arcybiskupa posługi lektoratu. Miało to miejsce na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, 27 lutego 1997 r.

Rok później, 19 lutego, zostali ustanowieni akolitami, by pomagać kapłanom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu oraz jako nadzwyczajni szafarze udzielać Komunii św. wiernym, a także zanosić ją chorym.

21 grudnia 1998 r. alumni V roku podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez Księdza Arcybiskupa zostali włączeni w grono kandydatów do święceń ("ad missio"). Ten czas to już bezpośrednie przygotowywanie się do święceń diakonatu. 25 maja 1999 r. w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" w Olsztynie rozpoczęli rekolekcje przed święceniami diakonatu, które prowadził ojciec duchowny - ks. dr Włodzimierz Kowalik. W przeddzień święceń, w kościele seminaryjnym wobec Księdza Rektora złożyli oni publiczne wyznanie wiary oraz deklarację chęci przyjęcia święceń diakonatu.

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 1 czerwca 2000 r. w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach abp Stanisław Nowak udzielił święceń diakonatu 21 alumnom częstochowskiego seminarium. W homilii Pasterz Kościoła częstochowskiego wskazał na służebną rolę diakona. Do jego zadań należy między innymi asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji Bożych misteriów, szczególnie Eucharystii, jej udzielanie, asystowanie przy zawieraniu małżeństwa i błogosławienie go, głoszenie Ewangelii i Słowa Bożego. Podkreślił także wyjątkowość tych święceń przypadających w czasie Roku Jubileuszowego. Grono diakonów Kościoła częstochowskiego powiększyło się 18 grudnia 2000 r., kiedy to nasz Arcypasterz wyświęcił 3 alumnów.

26 lutego br. diakoni zdali egzamin absolutoryjny i obronili swoje prace magisterskie, kończąc tym samym sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne, uzyskując stopień naukowy magistra teologii. 3 marca br. Ksiądz Arcybiskup wręczył im misję duszpasterską, posyłając ich na praktyki duszpasterskie.

24 nowych kapłanów naszej archidiecezji wyświęconych 2 czerwca 2001 r. na obrazkach prymicyjnych umieściło słowa, jakie wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r. do kleryków naszej diecezji: " W szkole Maryi winni wzrastać kapłani na miarę XXI wieku" . Módlmy się za naszych drogich księży neoprezbiterów, aby takimi kapłanami byli i z radością nieśli światu Dobrą Nowinę. Ta modlitwa to najlepszy prezent, jaki możemy im dać.

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem