Reklama

Wrażliwość na potrzeby innych

BARBARA SAWIC
Edycja włocławska 24/2001

Spróbujmy zainteresować się nie tylko tym, co robimy, ale także tym, kim się przez to stajemy. Warto zwrócić uwagę na wymiar człowieka.

W III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej we Włocławku powstało Szkolne Koło Caritas, pracujące pod kierunkiem dyrektora szkoły, mgr Krystyny Sobczak. Opiekunką Koła w zakresie wychowawczym i organizacyjnym jest mgr Stefania Szarzyńska, nauczycielka języka francuskiego. Nad tym, by działalność Koła była zgodna z jego regulaminem, czuwa wyznaczony przez Biskupa Ordynariusza asystent kościelny, ks. mgr Ireneusz Sawicki, prefekt Liceum. Ks. Ireneusz włącza się też w prace nad formacją członków Koła. Organizacja ma szczytne cele, nadrzędnym jest coraz większe zrozumienie i pogłębienie nauki Jezusa Chrystusa przede wszystkim o miłosierdziu Bożym oraz jej szerzenie. Inne cele to uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego, zdobywanie wiedzy religijnej, ogólnej i podnoszenie kwalifikacji do niesienia pomocy innym, stała współpraca i włączenie się w akcje pomocy prowadzone przez Caritas dla dzieci, osób ubogich i samotnych, pomoc w organizowaniu wypoczynku dla dzieci oraz pomoc dla poszkodowanych w kataklizmach i sytuacjach losowych.

Koło działa na zasadzie wolontariatu: uczniowie (ok. dwustu osób) włączają się w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą na terenie szkoły i miasta. Poprzez dzieła miłosierdzia kształtują swe sumienia. Uznali, że chcą być "innymi". Nie mają oporów przed wyzwoleniem istniejących w nich pokładów dobroci i chęci działania. Przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowali zbiórkę słodyczy i przygotowali 150 paczek dla dzieci z parafii św. Jana Chrzciciela, uczestniczyli w "Dziele Wigilijnej Pomocy": pieniądze uzyskane ze sprzedaży świec wigilijnych przekazali na pomoc dla trojga uczniów, znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Nawiązali też współpracę z młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Utworzyli konto bankowe, by gromadzić fundusz na cele charytatywne; liczą, że znajdą zrozumienie i wsparcie dla przyświecającego im celu.

Młodzież i opiekunowie Koła 24 maja byli gośćmi biskupa ordynariusza Bronisława Dembowskiego. W słoneczne przedpołudnie dom biskupów włocławskich rozbrzmiewał gwarem młodych głosów. Na zaproszenie Księdza Biskupa przybyli tu bodajże wszyscy członkowie Koła, a także pani Dyrektor i opiekunowie Koła. W trakcie spotkania dyr. Sobczak powiedziała: "Nauczycielom i uczniom Liceum Marii Konopnickiej zawsze bliskie były ideały miłości bliźniego. W duchu poszanowania godności człowieka staramy się również dziś wychowywać naszych uczniów. Kształcimy ich wrażliwość, otwierając młode serca na potrzeby kolegów z klasy, z najbliższego otoczenia".

Spotkanie miało niebanalną formę i ciekawy przebieg. Niewątpliwie miał na to wpływ jego Gospodarz. Powszechnie znany jest serdeczny stosunek bp. Dembowskiego do młodzieży, zrozumienie dla jej problemów, szacunek dla inicjatyw. Z rąk Księdza Biskupa uczniowie otrzymali legitymacje przynależności do Szkolnego Koła Caritas. Pasterz diecezji z uwagą słuchał wypowiedzi opiekunów i uczniów, odpowiadał też na pytania zadawane przez młodzież.

Podczas spotkania kilka pieśni wykonała grupa wokalno-muzyczna. Występu wysłuchano z przyjemnością i nagrodzono oklaskami.

Na zakończenie bp Dembowski udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Pamiątką ze spotkania jest dla gości wpis, jakiego Ksiądz Biskup dokonał w Kronice Koła, podarunek - album Adama Bujaka Katedra Włocławska, wspólna fotografia i obrazki (wystarczyło dla wszystkich). Odprowadzeni przez bp. Dembowskiego aż na dziedziniec, młodzi ludzie wyrazili swe uczucia względem niego i dali upust pozytywnym emocjom, śpiewając chóralnie "Sto lat".

Konto Szkolnego Koła Caritas:

PEKAO SA, I O/Włocławek

nr 10801529-1528-360-80000

Reklama

Il Messaggero: dymisja szefa Żandarmerii Watykańskiej

2019-10-14 12:39

st (KAI) / Watykan

Dowódca Żandarmerii Watykańskiej a zarazem dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, 57-letni Domenico Giani złożył dymisję, a jego podanie o zwolnienie z funkcji znajduje się na biurku papieża Franciszka – twierdzi rzymski dziennik „Il Messaggero”.

Włodzimierz Rędzioch
Gen. Domenico Giani – komendant żandarmerii watykańskiej

Jak podają włoskie media jego dymisja związana jest z opublikowaniem zdjęć i personaliów pięciu osób (jeden duchowny oraz cztery osoby świeckie – wszyscy Włosi), wobec których watykańskie organa sprawiedliwości postawiły zarzut defraudacji środków finansowych.

Żandarmeria Watykańska dla swoich celów sporządziła list informujący funkcjonariuszy, że osoby te nie mają prawa wstępu na teren Watykanu, z wyłączeniem potrzeby udania się do lekarza. Ojciec Święty miał rzekomo być oburzony opublikowaniem danych, które przeciekły do prasy, zaznaczając, że przed wydaniem wyroku przez Trybunał Państwa Watykańskiego wobec osób, którym postawiono zarzuty należy respektować domniemanie niewinności. Zażądał też wyjaśnień od szefa żandarmerii.

Urodzony 16 sierpnia 1962 roku w Arezzo Domenico Giani od 1999 roku był zastępcą dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, a od 3 czerwca jest dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii oraz prezesem Korpusu Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego. Przed pojęciem pracy w Watykanie Domenico Giani pracował we włoskim Korpusie Straży Skarbowej (Guardia di Finanza), a następnie w organach ds. bezpieczeństwa Rady Ministrów Republiki Włoskiej. Zdaniem dziennika w Watykanie trwają poszukiwania kandydata na nowego szefa służb bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem