Reklama

Msza św. w rocznicę urodzin Ojca Świętego

KS. PIOTR NOWOSIELSKI
Edycja legnicka 24/2001

18 maja br. Ojciec Święty Jan Paweł II obchodził 81. urodziny. W tym dniu do Watykanu płynęły nie tylko życzenia z całego świata, ale i dar modlitwy. Również w naszej diecezji pamiętaliśmy o dniu urodzin Ojca Świętego, a główne uroczystości odbyły się pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w legnickiej katedrze.

Mury świątyni zapełniły się przede wszystkim prawie półtoratysięczną grupą dzieci i młodzieży z Legnickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Legnicy, którzy obchodzili w tym dniu święto swego patrona.

Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii mówił: "Dzisiaj miliony serc ludzkich zwraca się ku osobie Papieża i modli się za tego, który tak wiele dobra wlewa w serca ludzkie, który potrafi tak mówić o godności człowieka, potrafi jednoczyć ludzi, którzy patrzą na siebie wrogo, i przypomina jak trzeba żyć, żeby człowiek odczuwał dobro i miłość. Wiele modlitw kieruje się dzisiaj w stronę Rzymu z Polski. Jesteśmy dumni, że nasz naród wydał tak wielkiego Papieża". Przypomniał także młodzieży i wszystkim uczestnikom Liturgii dzień nawiedzin katedry przez Jana Pawła II przed czterema laty, w dniu 2 czerwca 1997 r., a także niełatwą drogę życia Następcy św. Piotra. Zwrócił także uwagę, że Papież zawsze ze szczególnymi uczuciami zwraca się ku młodzieży. "Nie jest tajemnicą, że Ojciec Święty w swoim działaniu przybliżającym ludziom Chrystusa, wiele miejsca poświęca młodzieży. On bardzo kocha młodych ludzi i bardzo mu zależy na ich dobrym, sensownym życiu. Gratuluję szkole i wam wszystkim, że macie tak wspaniałego Patrona. Życzę, żebyście tę wspaniałą postać coraz głębiej poznawali i szli za jego wezwaniem i zaufali Chrystusowi, któremu on ufa, a który jest Zbawicielem każdego człowieka" - mówił Biskup Legnicki.

"Wybranie na patrona tak niezwykłego człowieka zobowiązuje nas do czerpania wzorów z jego postępowania i kształtowania postaw młodzieży - mówił podczas uroczystości dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legnicy mgr Andrzej Zbigniew Zychowicz. - Wpatrujemy się i wsłuchujemy w słowa Ojca Świętego, który cieszy się darem młodości, ale i pokazuje młodym, na czym polega prawdziwe człowieczeństwo. Kształtowanie nowego pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich jest zadaniem niełatwym, wymaga stałej współpracy rodziny, Kościoła i szkoły. W tej pracy młodzież ma ogromny udział. Wnosi swoje ideały, przyjmuje życie takie, jakie jest, niesie swój krzyż, otwiera się na miłość, na potrzeby drugiego człowieka. Cieszymy się, że możemy kształtować młode pokolenie ukazując jako wzór postać Jana Pawła II".

Podczas tej Mszy św. obok modlitwy w intencjach Ojca Świętego, świętowania rocznicy nadania imienia legnickiej szkole, Ksiądz Biskup dokonał także poświęcenia sztandaru Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Legnicy wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

"Cieszymy się, że możemy się modlić w intencji Patrona naszej szkoły tutaj, w legnickiej katedrze, którą 2 czerwca 1997 r. nawiedził Ojciec Święty i tutaj się modlił" - mówili młodzi uczestnicy uroczystości. "Cieszymy się, że wybraliśmy takiego właśnie Patrona szkoły"- dodawali".

W przededniu uroczystości, uczniowie szkoły wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali okolicznościowy program artystyczny, poświęcony osobie Jana Pawła II.

Reklama

Il Messaggero: dymisja szefa Żandarmerii Watykańskiej

2019-10-14 12:39

st (KAI) / Watykan

Dowódca Żandarmerii Watykańskiej a zarazem dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, 57-letni Domenico Giani złożył dymisję, a jego podanie o zwolnienie z funkcji znajduje się na biurku papieża Franciszka – twierdzi rzymski dziennik „Il Messaggero”.

Włodzimierz Rędzioch
Gen. Domenico Giani – komendant żandarmerii watykańskiej

Jak podają włoskie media jego dymisja związana jest z opublikowaniem zdjęć i personaliów pięciu osób (jeden duchowny oraz cztery osoby świeckie – wszyscy Włosi), wobec których watykańskie organa sprawiedliwości postawiły zarzut defraudacji środków finansowych.

Żandarmeria Watykańska dla swoich celów sporządziła list informujący funkcjonariuszy, że osoby te nie mają prawa wstępu na teren Watykanu, z wyłączeniem potrzeby udania się do lekarza. Ojciec Święty miał rzekomo być oburzony opublikowaniem danych, które przeciekły do prasy, zaznaczając, że przed wydaniem wyroku przez Trybunał Państwa Watykańskiego wobec osób, którym postawiono zarzuty należy respektować domniemanie niewinności. Zażądał też wyjaśnień od szefa żandarmerii.

Urodzony 16 sierpnia 1962 roku w Arezzo Domenico Giani od 1999 roku był zastępcą dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, a od 3 czerwca jest dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii oraz prezesem Korpusu Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego. Przed pojęciem pracy w Watykanie Domenico Giani pracował we włoskim Korpusie Straży Skarbowej (Guardia di Finanza), a następnie w organach ds. bezpieczeństwa Rady Ministrów Republiki Włoskiej. Zdaniem dziennika w Watykanie trwają poszukiwania kandydata na nowego szefa służb bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem