Reklama

Europa

Moskwa: 8 lat temu patriarcha Cyryl objął rządy w Rosyjskim Kościele Prawosławnym

Przed ośmiu laty - 1 lutego 2009 wybrany 4 dni wcześniej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl uroczyście objął najwyższy urząd w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP). W tym czasie nastąpił ogromny rozwój organizacyjny, m.in. utworzono w nim system metropolii, których obecnie jest 59, a liczba eparchii (diecezji) prawie się podwoiła, wzrastając w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296. Patriarcha odbył też prawie 200 podróży zarówno na terenie Rosji, jak i za granicę (m.in. do Polski w sierpniu 2012).

[ TEMATY ]

rocznica

prawosławie

Rosja

patriarcha Cyryl

WIKIPEDIA

Kolejną rocznicę inauguracji patriarszej posługi Cyryla rozpoczęto "nabożeństwem w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela pod jego przewodnictwem i z udziałem setek biskupów RKP" - oświadczył rosyjskiej agencji TASS sekretarz prasowy zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego ks. Aleksandr Wołkow. Osiem lat temu W tym samym miejscu patriarcha, wybrany na to stanowisko 27 stycznia 2009 przez Sobór Lokalny RKP, uroczyście rozpoczął swe urzędowanie.

W oświadczeniu, wydanym 1 bm. przez patriarszą służb prasową, zaznaczono, że "jednym z najbardziej wyrazistych posunięć patriarchy była zmiana systemu zarządzania eparchialnego (diecezjalnego)": w tym czasie powstały metropolie i zwiększyła się liczba eparchii. Działania Świętego Synodu RKP miały na celu zbliżenie biskupów eparchialnych do parafii, do duchowieństwa i ludu, a zmniejszenie wielkości eparchii winno umożliwić ordynariuszowi "głębsze wykorzystanie potencjału parafialnego w celu rozwijania życia diecezjalnego, łącznie z kształceniem księży, organizowaniem działalności misyjnej, katechetycznej, młodzieżowej, społecznej i oświatowej". Chodziło również o umocnienie stosunków wzajemnych między eparchiami a miejscowymi władzami i organizacjami społecznymi - przypomniała służba prasowa.

W łonie Patriarchatu Moskiewskiego powstało 59 metropolii i dwa okręgi metropolitalne - w Kazachstanie i Azji Środkowej. Liczba eparchii wzrosła w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296.

Według służby patriarszej "ważnym kierunkiem społecznych działań Kościoła była pomoc ludności cywilnej, która ucierpiała w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Południowo-Wschodniej". Od lipca 2014 zebrano ponad 132 mln rubli na pomoc dla tych ludzi, a w samej tylko Moskwie do kościelnego punktu pomocy zwróciło się prawie 20 tys. uchodźców. Do rejonu działań wojennych na Ukrainie wysłano ponad 570 ton produktów, co pozwoliło zapewnić żywność przeszło 97 tysiącom osób - stwierdza oświadczenie.

Reklama

Ważnym etapem w rozwijaniu społecznego zaangażowania Kościoła stało się powołanie w 2011 przy każdej dużej parafii stanowiska pracownika socjalnego. Ta inicjatywa patriarchy pozwoliła "podnieść kościelną pomoc społeczną na jakościowo nowy poziom systemowy" - podkreśliła służba prasowa patriarchy. Z dokumentu wynika, że obecnie w Rosji działa 46 kościelnych przytułków dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej, w 57 świątyniach prawosławnych w całym kraju pracuje się z głuchymi i słabo słyszącymi, w dalszych 9 cerkwiach istnieje duszpasterstwo osób głuchoniewidomych oraz prowadzi się ponad 50 projektów pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi.

Jedną z najbardziej znaczących decyzji kierownictwa RKP było utworzenie stale działającej tzw. Obecności Międzysoborowej, będącej "organem zbiorowym, pomagającym najwyższej władzy kościelnej w przygotowywaniu postanowień dotyczących najistotniejszych zagadnień życia wewnętrznego i zewnętrznej działalności RKP" - głosi oświadczenie patriarszej służby prasowej.

Przypomniano też, że w ciągu 8 dotychczasowych lat posługi patriarszej Cyryl odbył 197 podróży do 116 eparchii i do krajów tzw. "dalekiej zagranicy" (czyli tych, które nie wchodziły w skład ZSRR przed jego rozpadem w 1991). W 2016 zwierzchnik RKP odwiedził Szwajcarię, Kubę, Paragwaj, Chile, Brazylię i Antarktydę, a także Grecję, Wielką Brytanię i Francję. W ub.r. złożył też 23 wizyty w eparchiach na terenie Rosji i 6 za granicą. W tym czasie odprawił ponadto 230 liturgii i nabożeństw, w tym było 29 konsekracji cerkwi, 16 poświęceń kamieni węgielnych pod przyszłe świątynie i inne obiekty.

Natomiast cieniem na reputacji patriarchy Cyryla - o czym służby prasowe Patriarchatu Moskiewskiego nie wspominają - kładzie się jego poparcie dla wojny toczonej przez Rosję przeciwko suwerennemu państwu jakim jest Ukraina. Patriarcha Cyryl wspomaga agresywną politykę reżimu Putina poprzez głoszenie zasady tzw. Ruskiego Miru, co jest próbą religijnego uzasadnienia rosyjskiego imperializmu. W świetle teorii Ruskiego Miru, rolą Rosji jest przewodnictwo wśród słowiańskich prawosławnych narodów Europy wschodniej.

2017-02-01 17:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Cyryl broni Hagia Sophia: to początki naszej wiary

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

patriarcha Cyryl

Osvaldo Gago / pl.wikipedia.org

Patriarcha Moskiewski zdecydowanie przeciwstawia się próbom przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet. Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu. Cyryl przypomina, że z tą świątynią ściśle są związane początki chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej.

Losy głównej świątyni chrześcijańskiego Konstantynopola wciąż nie zostały rozstrzygnięte. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan chce z niej zrobić meczet. Aktualnie sprawę rozważa najwyższy sąd administracyjny. Jego decyzja ma zapaść do 15 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję