Reklama

Jubileusz 40-lecia święceń kapłanów archidiecezji częstochowskiej

Wierność Chrystusowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 19 kapłanów naszej archidiecezji i obecnie diecezji sosnowieckiej wraz z metropolitą częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem dziękowało Bogu za

40 lat pracy duszpasterskiej, wierności i trwania w Kościele. Święcenia kapłańskie przyjęli z rąk drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. W latach 1956-1961 tworzyli wspólnotę u stóp Wawelu w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie. trudnych czasach komunizmu szli za Chrystusem, ucząc się dawać siebie innym i być kapłanem, tzn. być wiernym Bogu, człowiekowi i Kościołowi. To właśnie dzięki ich niezłomnej postawie wobec totalitaryzmu i trwaniu Kościół częstochowski wiele zawdzięcza. Dziś możemy cieszyć się owocami ich duszpasterskiego trudu i korzystać z ich ofiarnej pracy, niejednokrotnie naznaczonej cierpieniem. 40 lat temu, nazajutrz po święceniach kapłańskich, odprawili w Kaplicy Cudownego Obrazu Mszę św. prymicyjną.

Abp Stanisław Nowak w homilii podkreślił znaczenie wierności kapłańskiej, przywołując słowa Jana Pawła II kierowane do kapłanów: " Wierność kapłańska karmi wierność chrześcijan, karmi wierność małżonków, karmi ich przywiązanie do Kościoła". Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, iż Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest wezwaniem dla wszystkich wierzących. "Mamy być chrześcijanami z Piotra. To pytanie o naszą wierność i moc, których źródłem jest Chrystus, a św. Piotr i św. Paweł są ich fundamentami. A Chrystus wybiera i przeznacza niektórych, aby byli znakiem wierności". Zwracając się do Jubilatów, abp Nowak powiedział: "Błogosławiona Wasza wierność! Gratulujemy Wam tej wierności! Niech z niej korzysta Kościół i ludzie powierzeni Waszej opiece duszpasterskiej".

Na zakończenie Eucharystii ks. Franciszek Dylus w imieniu wszystkich Jubilatów odczytał Akt Wdzięczności i Zawierzenia. Wielu spośród dostojnych Jubilatów Boża Opatrzność powierzyła w Kościele odpowiedzialne zadania pasterskie. Warto tutaj wspomnieć choć niektóre postaci.

Ks. inf. lic. Marian Mikołajczyk jest wikariuszem generalnym archidiecezji częstochowskiej, kanclerzem i moderatorem Kurii Metropolitalnej, prepozytem Kapituły Bazyliki Archikatedralnej oraz rektorem kościoła Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Przez 10 lat wykładał liturgikę w Wyższym Seminarium Duchownym, a przez 16 lat był kapelanem trzeciego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły. Ks. Mikołajczyk jest także stałym współpracownikiem Tygodnika Katolickiego Niedziela. W serii Biblioteka Niedzieli wydał książkę Władza Ludowa a diecezja częstochowska.

Ks. inf. dr Ireneusz Skubiś jest wikariuszem biskupim ds. środków społecznego przekazu, kanonikiem gremialnym, prałatem-scholastykiem Kapituły Bazyliki Archikatedralnej, od 20 lat redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego Niedziela, wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Częstochowie oraz obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym. Ks. Skubiś był diecezjalnym duszpasterzem akademickim, redaktorem Częstochowskich Studiów Teologicznych, dyrektorem Wydawnictwa Diecezjalnego Regina Poloniae. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury. Był członkiem Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Jako redaktor naczelny Niedzieli uzyskał wiele nagród i odznaczeń. Pod jego kierownictwem Niedziela stała się multimedialna i jest obecna na całym świecie, także poprzez Internet.

Ks. prał. prof. Jan Związek jest nauczycielem akademickim Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego w Częstochowie, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Ks. Związek pełni także inne funkcje: w Komisji Historycznej PAN, Polskim Towarzystwie Historycznym, Towarzystwie Naukowym KUL i Polskim Towarzystwie Teologicznym. W jego dorobku naukowym jest ponad sto publikacji naukowych z dziedziny historii Kościoła. Pod jego kierunkiem powstaje wiele prac magisterskich, w których zostaje utrwalona i przekazana potomnym historia naszej archidiecezji. Również jego artykuły są drukowane na łamach naszej Niedzieli.

Ks. prał. lic. Ksawery Sokołowski jest dyrektorem Wydziału Charytatywnego Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Z jego inicjatywy powstało w archidiecezji wiele dzieł pomocy ludziom potrzebującym i bezdomnym. Ks. Sokołowski był rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii.

Pozostali Jubilaci pracują w parafiach i wielu z nich dało się poznać jako organizatorzy życia parafialnego i budowniczowie nowych kościołów. Cieszą się sympatią swoich parafian.

W archidiecezji częstochowskiej jako proboszczowie pracują księża: ks. Wojciech Dylakiewicz, ks. prał. dr Franciszek Dylus - wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, Papieskiej Akademii Teologicznej, Sekcji Licencjackiej w Częstochowie, oraz Instytutu Teologicznego w Częstochowie, kapelan Związku Sybiraków i Rodziny Katyńskiej, w periodykach teologicznych drukuje swoje rozprawy i artykuły z zakresu eschatologii i sakramentologii. Ks. kan. Józef Franczak, ks. prał. lic. Józef Franelak, ks. kan. Eugeniusz Kołodziejczyk, ks. Stanisław Krzyszkowski, ks. kan. Piotr Łysikowski - kierownik Studium Kształcenia Organistów oraz diecezjalny duszpasterz organistów. Ks. kan. Zygmunt Maciążek, ks. kan. Czesław Olczak, ks. kan. Alfred Pierzchała, ks. kan. Zdzisław Radek, ks. prał. Marian Stochniałek - prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Wieluniu i kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. Ks. prał. lic. Eugeniusz Wieczorek - dyrektor diecezjalny Unii Apostolskiej Kapłanów i diecezjalny duszpasterz kapłanów po 30 roku kapłaństwa.

W diecezji sosnowieckiej jako proboszczowie pracują księża: ks. kan. Franciszek Błasik, ks. kan. Stanisław Oleszczyk, ks. kan. Tadeusz Strzelczyk, ks. kan. Marian Jankowski - duszpasterz więziennictwa. Ks. kan. Edward Płatek - kapelan szpitala w Olkuszu. Ks. Ryszard Klempa od 1991 r. pracuje w diecezji tarnowskiej.

Na emeryturę przeszli trzej kapłani: ks. kan. Stanisław Józefczyk, ks. Jan Osuch, ks. Janusz Rakowski.

Dwóch kapłanów nie doczekało jubileuszu 40-lecia kapłaństwa: ks. Henryk Dobranowski (zm. w 1980 r.) i ks. Bogdan Rogowicz (zm. w 2000 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest wiele dróg, ale nie wiadomo, dokąd prowadzą

2025-04-06 15:49

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 14,6-14

Czytania liturgiczne na 6 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Skandal! Włamanie, kradzież i profanacja kaplicy w dawnej bursie

2025-05-05 14:46

[ TEMATY ]

kaplica

profanacja

skandal

Mielec

commons.wikimedia.org/Patryk Duszkiewicz, CC BY-SA 4.0

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja doszło do włamania i profanacji kaplicy pw. św. Stanisława Kostki, znajdującej się w dawnej bursie przy ul. Warszawskiej w Mielcu. Sprawcy zniszczyli krzyż ołtarzowy, dokonali kradzieży przedmiotów liturgicznych i prawdopodobnie podjęli próbę podpalenia.

- Prośmy Boga o zmiłowanie się nad sprawcami tego haniebnego czynu, a dla nas o gorliwość serc i większą troskę o sprawy Boże w naszym życiu prywatnym i publicznym - czytamy w oświadczeniu Parafii Ducha Świętego w Mielcu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję