Reklama

Niedziela Częstochowska

Wielkanocne stoły w olsztyńskiej Gminie

Wielkanocne baby, gustownie przyozdobione mazurki, wędliny, smakowite mięsiwa, sałatki w różnych postaciach, kolorowe pisanki, palmy i oczywiście biały barszczyk z kiełbasą.

[ TEMATY ]

prezentacja

Wojciech Mścichowski

Wszystko pachnące świeżością, tonące w wiosennej zieleni młodego owsa i borowinki. W ten świąteczny nastrój wprowadziła mieszkańców Olsztyna Prezentacja Potraw Wielkanocnych, jaka odbyła się1 kwietnia w miejscowej sali Ochotniczej Straży Pożarnej.

Organizatorami byli: Regionalny Związek Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych, Starostwo Powiatu Częstochowskiego, Gmina Olsztyn oraz Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkaniu honorowo patronowali: ksiądz biskup Antoni Długosz, Starosta Powiatu Częstochowskiego, Krzysztof Smela i Wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski. Impreza stała się doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę kultywowania wielkanocnych tradycji, wymiany doświadczeń i przepisów kulinarnych, a także przypomnieniem, że Wielkanoc, to oprócz wyszukanych potraw i wysprzątanych mieszkań, także, a może przede wszystkim czas radości ze Zmartwychwstania Chrystusa, okazja do odmiany serc, wyzbycia się złych skłonności, spojrzenia serdecznym okiem na drugiego człowieka. Podczas okolicznościowych wystąpień gości, pośród których nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli Ośrodków Kultury, licznej młodzieży padło wiele ciepłych słów, serdecznych życzeń świątecznych i wyrazów wzajemnej życzliwości. Uroku dodały występy artystyczne dzieci i młodzież z Kłomnic i Olsztyna.

Kulminacyjnym punktem stało się poświęcenie przez księdza proboszcza, Ryszarda Grzesika pokarmów, błogosławieństwo zebranych, tradycyjne podzielenie się jajeczkiem. Warto zaznaczyć, że gospodarzem spotkania była Krajowa Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich, olsztynianka Bernardetta Niemczyk, a swój kunszt kulinarny i artystyczny zaprezentowały Koła Gospodyń i organizacje m. in. z Olsztyna, Przyrowa, Dąbrowy Zielonej, Janowa, Mstowa oraz Lgoty, Biskupic, czy Zrębic. Wszystkie one zostały uhonorowane okolicznościowymi podziękowaniami.

2017-04-01 19:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa powołania

Niedziela sandomierska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

książka

prezentacja

Czesław Ryszka

Emil Rzymkowski

Autor gościł w seminarium w Sandomierzu

Autor gościł w seminarium w Sandomierzu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się promocja książki Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka autorstwa Czesława Ryszki.

Autor wspomnianej publikacji Czesław Ryszka podzielił się refleksjami dotyczącymi życia i twórczości tego wybitnego absolwenta sandomierskiego Seminarium Duchownego, który zmuszony na skutek prześladowań komunistycznych do opuszczenia Polski, zasłynął jako profesor literatury na Uniwersytecie Wiedeńskim.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję