Reklama

Niedziela Legnicka

Henryk Pobożny znów stracił głowę

Na dwa dni gmina Legnickie Pole przeniosła się do XIII wieku W jarze gniewomierskim pod Legnickim Polem rozegrała się bitwa sprzed stuleci.

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Po 776 latach, po raz kolejny Mongołowie rozbili swoje jurty w Legnickim Polu i tym samym rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy na Legnickich Polach. Trwające dwa dni uroczystości rozpoczęły się w piątek, 5 maja w Muzeum Bitwy Legnickiej, gdzie okolicznościowy wykład „Imperium Mongolskie – fakty i mity” oraz koncert chóru Axion, wprowadził zebranych w średniowieczny klimat.

Sobota, 6 maja, była drugim dniem święta. Już od samego rana życie zaczęło tętnić w obozach rycerstwa chrześcijańskiego i mongolskiego. Odbywały się tam m.in. pokazy walk rycerskich, turniej bojowy i łuczniczy. W centrum Legnickiego Pola tuż przed bazyliką św. Jadwigi, można było spotkać, damy dworu, rycerzy czy też mongolskich wojowników. Można było poznać średniowieczne rzemiosło, wybić okolicznościową monetę, nauczyć się średniowiecznej kaligrafii, czy czerpania papieru. Można było także uczestniczyć w zabawach plebejskich, postrzelać z łuku, a nawet z bicza. Można było także skosztować smakołyków i posłuchać muzyki.

Głównym widowiskiem, które rozpoczęło się o g. 16.30 były pokazy łucznictwa konnego oraz rekonstrukcja bitwy „Legnickie Pole 1241”. W rekonstrukcji wzięło udział ponad 300 osób, w tym 13 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, oraz grupa z Węgier. W inscenizacji wziął udział także sam wielki Hetman Rycerstwa Polskiego, Arkadiusz Dzikowski herbu Brandt. Byli rycerze chrześcijańscy oraz wojownicy mongolscy na koniach. Wojsko stoczyło regularną bitwę, podczas której na polu walki padł książę Henryk Pobożny.

Przypomnijmy, że 9 kwietnia 1241 r. polskie i europejskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii, jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn Świętej Jadwigi. Choć bitwa była przegrana, jednak walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Mongołów na zachód Europy.

Reklama

Tuż po zakończonej bitwie, wszyscy zostali zaproszeni na średniowieczny rynek, tuż przed bazyliką, gdzie można było obserwować prace działających w średniowieczu rzemieślników m.in. kowali i tkaczy.

Warto dodać, że organizatorem wydarzenia „Legnickie Pole 1241 – tu można stracić głowę” był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

2017-05-08 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tajemnica Eucharystii” u św. Jadwigi

Niedzielny wieczór 12 czerwca 2022 r., w legnickiej parafii pw. św. Jadwigi, zgromadził uczestników spektaklu pt. Tajemnica Eucharystii.

Mury świątyni wypełniły się już na długo przed rozpoczęciem wydarzenia, aby być uczestnikami kolejnej premiery działającego przy parafii Teatru Żywego Słowa.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję