Reklama

Medialna rzeka

Powódź lub susza to kataklizm, którego skutki społeczeństwo nim dotknięte może odczuwać przez wiele lat. Nawet wtedy gdy poszkodowani zostaną otoczeni odpowiednią opieką. Znowu nadchodzi lato i może też związana z nim niejednokrotnie susza. A przecież do dziś z 75 tys. gospodarstw dotkniętych w 2002 r. suszą otrzymało tylko 1/3 przyznanych kwot, które wynoszą od 10 do 35 zł na hektar nie więcej jednak niż na 20 hektarów w ogólnym rozliczeniu. Jednym z bardziej odczuwalnych skutków minionej suszy są ciągnące się latami wypłaty odszkodowań z funduszy, które może też wysychają.

* * *

Czas biegnie, w tym roku wypada 15. rocznica słynnych już wyborów z 1989 r. Prawie stuprocentowe zwycięstwo „Solidarności”. PZPR nie przewidziała rozmiarów własnej klęski. Dziś jednak, po latach, sytuacja w kraju i sprawy sejmowe przypominają kocioł wrzącej wody, który może lada chwila się wylać.

* * *

Reklama

Spotkania piłkarskie stały się zmorą już nie tylko stadionów piłkarskich. Rodzinne i w dobrym znaczeniu spotkania towarzyskie podczas meczów to już historia. W Bydgoszczy powstał precedens - z zajść podczas meczu IV ligi piłkarskiej prasa opublikowała zdjęcia pseudokibiców. Ma być wprowadzona talia kart z podobiznami krajowych chuliganów na wzór słynnej już tali kart rozdawanej amerykańskim żołnierzom z podobiznami poszukiwanych w Iraku.

* * *

Minął już miesiąc od wstąpienia do Unii Europejskiej. Podwyżki, szczególnie żywności, przebiegają zgodnie z przewidywaniami. Najbardziej zdrożały ponoć banany, ale za to cukier staniał! Paliwo może ponownie zdrożeć, ale dopiero za parę dni. Niemcy chcą wyrównania polskiego VAT-u do ich poziomu, a więc podwyżki VAT-u w Polsce. Nie ma już dawno muru berlińskiego, nie ma już zachodniej granicy, wystarczy dowód osobisty, parę euro i - w drogę! Może nastąpi reaktywacja dziś zapomnianego, a kiedyś popularnego i lubianego autostopu? Tylko dokąd jechać? Jesteśmy już przecież w Europie!

* * *

Już za miesiąc naród Iraku ma wziąć władzę w swoje ręce, ale w dniu wyboru nowego prezydenta i rozwiązaniu dotychczasowej Rady Zarządzającej znowu dziesiątki rannych w zamachach bombowych. 25 ofiar w Bagdadzie w wybuchu przed siedzibą Patriotycznej Partii Kurdystanu reprezentującej Kurdów - naród potwornie prześladowany przez obalony reżim. Czy nowy prezydent i premier, pomimo że są przeciwnikami dalszego pozostawania jakichkolwiek wojsk w Iraku, zdołają zapewnić tam chociaż względny spokój? Nowo wybrany prezydent nie należy do grona tych, których rekomenduje Ameryka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję