Reklama

Tajemnice światła

Pięć stacji tajemnic światła Różańca św. poświęcił biskup sosnowiecki Adam Śmigielski w czasie Eucharystii sprawowanej w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skałkowej w Podzamczu. W uroczystości wzięli udział: ks. kan. Mieczysław Bialik, najstarszy z księży rodaków - obecnie pracujący w Chmielniku, ks. kan. Stanisław Fert, ks. kan. Kazimierz Pantak, o. Wacław Michalczyk OFM, ks. Jan Ćwikła, ks. Stanisław Parkita, ks. Stanisław Faber. Nie obyło się bez pocztów sztandarowych straży pożarnej, bractw rycerskich i władz miasta, które reprezentował burmistrz - Andrzej Mikulski.

„Niech rzeźby te nie będą samotne - apelował bp Śmigielski - niech każdy z was przychodzi tutaj i rozważa wielkie tajemnice zawarte w tej modlitwie, bo przecież Różaniec to modlitwa wymagająca, skłaniająca do refleksji. Wiemy przecież, że jest to ulubiona modlitwa Jana Pawła II, podążajmy za nim i tą drogą”.
Pomysł postawienia stacji tajemnic światła na placu przed sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skałkowej w Podzamczu zrodził się w Roku Różańca Świętego. W szczególny sposób w dzieło zaangażowany był ks. kan. Józef Podkowa, Andrzej Skrzypiciel, Szczepan Plutka i Stanisław Orman. „Na początek zwróciliśmy się z propozycją wykonania rzeźb do Jana Funka, znanego krakowskiego artysty. Po uzyskaniu zapewnienia, że podejmie się tego zadania, zaczęliśmy przygotowania terenu” - tłumaczy ks. Podkowa.
Kamień, z którego wykonano stacje, pochodzi z Pińczowa. Jest to piaskowiec zwanym pińczakiem. Charakterystyczne dla tego materiału jest to, że pod wpływem warunków atmosferycznych twardnieje. Ciekawostką jest, że z tego samego kamienia wykonano Pałac Kultury w Warszawie. Wykonanie stacji zajęło artyście rok. W tym okresie przygotowane zostało odpowiednie miejsce. „Wymyśliliśmy, że rzeźby należy umieścić na postumentach z miejscowych kamieni, których wiele jest w okolicy. Jak postanowiliśmy, tak też uczyniliśmy. Specjalnymi dźwigami przetransportowaliśmy skały i przygotowaliśmy miejsce pod rzeźby” - opowiada ks. Józef Podkowa.
Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku, gdyby nie zaangażowanie parafian. Fundatorami poszczególnych stacji są: Szczepan Plutka - Chrzest Pana Jezusa, parafianie z Podzamcza - Cud w Kanie, Andrzej Kański - Nauczanie Pana Jezusa, parafianie z Ogrodzieńca - Przemienienie Pańskie i Andrzej Skrzypiciel - Ostatnia wieczerza.
Stacje różańcowe to hołd wdzięczności Bogu i Matce Bożej za dar rodaka Jana Pawła II, który te stacje ustanowił. „Ufam, że poświęcenie i ustawienie tych stacji przyczyni się do wzrostu pobożności i że na dróżkach do sanktuarium coraz częściej zaczną pojawiać się wierni z różańcem w ręku” - powiedział „Niedzieli” ks. Podkowa.
Na koniec uroczystości Ksiądz proboszcz i jednocześnie kustosz sanktuarium podziękował Pasterzowi Kościoła sosnowieckiego za nieustanną opiekę, jaką otacza Podzamcze. „Byłeś z nami w 2000 r. przy budowie kaplicy, a później w 2002 r. przy koronowaniu obrazu i nadaniu zaszczytnego tytułu sanktuarium, dziś znów jesteś z nami, serdecznie za to dziękujemy”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję