Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka do Matki

W sobotę 10 czerwca, we wspomnienie bł. biskupa Bogumiła odbyła się pielgrzymka do Lichenia. Na pielgrzymkę z Kamiennej Góry pojechała 50 osobowa grupa dzieci, młodzieży i rodziców z Kamiennej Góry i z Przedwojowa.

[ TEMATY ]

Legnica

Licheń

Daniel Miller

W grupie pątników byli także przedstawiciele Bractwa Świętego Józefa, Liturgicznej Służby Ołtarza. Organizatorem pielgrzymki był pan Józef Hebda oraz dk. Łukasz Kusztra, który obecnie w parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbywa roczną praktykę pastoralną.

Podczas podróży w autokarze panowała wspaniała i serdeczna atmosfera. Nie zabrakło również modlitwy i śpiewów. Dk. Łukasz prowadził godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które miały wzbudzić w każdym z nas intencje, jakie będziemy ofiarować Matce Bożej w Licheniu. Oprócz Godzinek, zostały odśpiewane także liczne pieśni pielgrzymkowe.

Pierwszym miejscem naszego zatrzymania w Licheniu była Kalwaria, która znajduje się w Lesie Grąblińskim. Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej dk. Łukasz prowadził rozważania. Myślą przewodnią były słowa: „Przyjacielu, po coś przyszedł?”. Po tej modlitwie pojechaliśmy do Sanktuarium Maryjnego, gdzie o godzinie 12.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii, podczas której złożyliśmy nasze intencje przed obliczem Matki Bożej Licheńskiej. Mszy przewodniczył o. Marianin, który przywitał wszystkich pielgrzymów i zaprosił do owocnego przeżycia czasu pielgrzymowania.

W słowie Bożym zwrócił uwagę na wyjątkowość przesłania księgi Tobiasza i polecił, aby każdy z nas jak najczęściej po nią sięgał. Po Eucharystii udaliśmy się na posiłek i każdy mógł w ramach czasu wolnego zwiedzić bazylikę i inne obiekty sakralne znajdujących w pobliżu. Istotnym miejscem odwiedzin była kaplica Krzyża Świętego, która jest położona w dolnej części kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. W ołtarzu tej kaplicy znajduje się krucyfiks, z którym jest związana historia. Podczas II wojny światowej, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Doroty, hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z obozu Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano w okrucieństwie. Szczególnie wyróżniała się w tym Berta Bauer – wychowawczyni chłopców. Któregoś dnia, w lipcu 1944 roku, chcąc pokazać swoim wychowankom, że nie ma Boga, zgromadziła ich wszystkich przed kaplicą cmentarną. Następnie wymierzyła z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu, który znajdował się nad wejściem do kaplicy. Powiedziała: „Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać”. Kilka godzin później, kiedy jechała na stację kolejową do Konina, przelatujący samolot ostrzelał jej wóz. Zginęła na miejscu.

Reklama

O godzinie 15.00 zgromadziliśmy się na wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia i tym samym daliśmy piękne świadectwo przynależności do Jezusa Chrystusa jako naszego Mistrza, Pana i Przewodnika. W drodze do autobusu liczna grupa pielgrzymów udała się schodami prowadzącymi od kościoła św. Doroty do licheńskiego źródełka. W drodze powrotnej odwiedziliśmy także Kalisz i sanktuarium św. Józefa.

W imieniu całej wspólnoty pielgrzymkowej, chcemy podziękować panu Józefowi Hebdzie za zorganizowanie wyjazdu do Lichenia i dk. Łukaszowi Kusztra za opiekę i za modlitwę.

2017-06-17 17:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa do Matki Bożej Licheńskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Licheń

Pielgrzymka Rowerowa

Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Po raz trzeci w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa. W sobotni poranek, 28 maja, w około 30 kilometrową trasę wyruszyło ponad 30 osób z Konina, Goliny, Turku i Lichenia Starego.

Wyprawę rozpoczęto przed bazyliką. O godz. 10.00 rowerzystów powitał i pobłogosławił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Uczestnicy odwiedzili m. in. Ślesin czy Wąsosze. Po zakończonej pielgrzymce w sanktuarium na rowerzystów czekał ciepły posiłek. Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez licheńskie sanktuarium, koniński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Sekcję Turystyki Rowerowej Klubu Turystycznego PTTK Ciclo Konin.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję