Reklama

Wiadomości

Bazylika w sercu miasta

Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, odwiedził Lublin. Wizyta związana była z jubileuszem 50-lecia podniesienia do godności bazyliki mniejszej kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Złotej. Pół wieku temu dominikańska świątynia jako pierwsza na terenie diecezji lubelskiej otrzymała tę godność.

[ TEMATY ]

nuncjusz

Patryk Kułaga

W czerwcu 1966 r., w związku z przypadającym tysiącleciem chrztu Polski oraz 750-leciem powstania zakonu, rozpoczęto działania zmierzające do podniesienia dominikańskiego kościoła do godności bazyliki mniejszej. 21 czerwca 1967 r., na prośbę bp. Piotra Kałwy, Ojciec Święty Paweł VI podniósł kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika „ad perpetuam rei memoriam (...) na stałe do godności Bazyliki Mniejszej ze wszystkimi prawami i przywilejami, które świątyniom tym tytułem obdarzonym prawnie przysługują”.

Wielkich dzieł nie zapominajmy

- Po 50 latach gromadzimy się w bazylice, aby podziękować Bogu za wielkie dzieła, które dokonują się w świątyni w sercu naszego miasta - mówił 21 czerwca br. abp Stanisław Budzik. Centralnym wydarzeniem złotego jubileuszu była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio. Sprawowali ją licznie przybyli kapłani diecezjalni i zakonni oraz biskupi: nuncjusz apostolski na kraje Europy Północnej abp Henryk Nowacki, metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Stanisław Budzik i bp Ryszard Karpiński. Jak podkreślał przeor lubelskich dominikanów o. Grzegorz Kluz, obecność dostojnych gości uwypukliła związek bazyliki ze Stolicą Świętą oraz rocznicę chrztu Polski.

Reklama

Przywołując wielowiekową historię Dominikanów w Lublinie, Ojciec Przeor przypomniał, że początki ich obecności sięgają pierwszej połowy 13 wieku. Nowy zakon na mapie średniowiecznego miasta pojawił się w związku z prowadzoną przez św. Jacka misją ewangelizacyjną na Rusi Kijowskiej. Od tamtego czasu wzgórze staromiejskie z kościołem i klasztorem zyskało nazwę „górki dominikańskiej”, a zakonnicy w białych habitach już na zawsze wpisali się w historię Lublina. Jak podają dokumenty historyczne, klasztor w sercu miasta został erygowany w 1253 r., a wzniesiony kościół powierzony został orędownictwu św. Stanisława. Dokonało się to w roku kanonizacji polskiego biskupa i męczennika; najprawdopodobniej był to pierwszy kościół pod jego wezwaniem. - Dominikanie pragnęli, aby to miejsce objął swoim wstawiennictwem niezwyklej odwagi pasterz, który jako jedyny miał odwagę zwrócić uwagę królowi. Po wiekach św. Jan Paweł II nazwał go patronem ładu moralnego - przypomniał o. Grzegorz Kluz OP.

Od przełomu 14 i 15 wieku dominikańska świątynia stała się sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwiom przypisywana jest cudowna moc obrony miasta przed klęskami żywiołowymi oraz najazdami wrogich wojsk. Do tego miejsca pielgrzymowali polscy królowie; dziękczynne „Te Deum” za unię polsko-litewską w 1569 r. wyśpiewał tu król Zygmunt August. Relikwie Drzewa Krzyża po dziś dzień jednoczą chrześcijan różnych obrządków. - Gdy Helena odnalazł krzyż Jezusa, relikwie adorował Kościół jeszcze niepodzielony. Mała cząstka Drzewa Krzyża (pierwotny relikwiarz został skradziony w 1991 r. i ślad po nim zaginął) stała się znakiem jedności, bo w czasie wrześniowego odpustu wspólnie adorują go chrześcijanie Kościoła wschodniego i zachodniego - mówił Ojciec Przeor.

Spojrzenie na krzyż

Reklama

Do znaku krzyża i obecności jego relikwii w kościele dominikańskim nawiązał w homilii abp Wojciech Polak. - W tym wyjątkowym czasie i miejscu przywołujemy nie tylko zaszczytny tytuł bazyliki, ale również patrona kościoła św. Stanisława z całym bogactwem jego świadectwa danego Chrystusowi, a także relikwie świętego Drzewa Krzyża, do których myślami i sercem powracał św. Jan Paweł II - mówił Prymas Polski. - To miejsce jest naznaczone także jego obecnością - podkreślał. 30 lat temu podczas pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty powiedział: - „W duchu nawiedzam relikwie Drzewa Krzyża Świętego w bazylice Dominikanów. Wiele razy udawałem się tam na modlitwę, a także by sprawować Najświętszą Eucharystię”. - Jeśli w ten sposób spojrzymy na dzieje kościoła, będziemy przeżywać czas jubileuszu w duchu wdzięczności za dar obecności Boga pośród nas - mówił abp Polak. Jak podkreślał, prastara historia świątyni i ukoronowanie jej papieskim przywilejem powinny pobudzać serca wiernych do bezwarunkowego zaufania Chrystusowi. - W świadomość i wybory wielu współczesnych zakradła się pokusa pójścia na skróty. Jednych przeraża radykalizm Chrystusowej drogi, inni nie chcą zrezygnować z tego, co im wydaje się odpowiednie i boją się, że Chrystus im coś zabiera. Świat cierpi na swego rodzaju sklerozę, która pozwala szybko zapomnieć człowiekowi o Bogu - ubolewał Prymas. Jako skuteczny lek na tę chorobę wskazał krzyż, który jest znakiem Bożej miłości. - Kościół Dominikanów, w którym od wieków przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża, jest dowodem na zwycięstwo Chrystusa i na zwycięstwo człowieka, który opiera swoje życie na skale, jaką jest Jezus. Wystarczy uwierzyć, że wśród wielu ścieżek tylko Jezus jest drogą - mówił. - Jubileusz skłania, by spojrzeć na krzyż, na Ukrzyżowanego, albowiem w tym spojrzeniu jest życie - podkreślał.

Wyróżnienie, które zobowiązuje

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał abp Salvatore Pennacchio. - Cieszę się, że mogłem razy z wami świętować jubileusz ustanowienia bazyliką mniejszą tego kościoła. Jest to wyróżnienie, które zobowiązuje do szczególnej troski o Liturgię i przepowiadanie. Widzę, że ojcowie Dominikanie wywiązują się z tego zadania. Wasza wspólnota jest pod szczególną opieką św. Stanisława. Ten krakowski biskup, który oddał życie za wiarę, związał swoje życie z krzyżem Chrystusa. U was ten krzyż doznaje wyjątkowej czci w relikwiach Świętego Drzewa - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce.

Uroczystościom towarzyszył koncert przygotowany przez prof. Elżbietę Krzemińską i Stefana Müncha oraz wystawa, która obejmuje wybrane fragmenty kroniki klasztornej z lat 1966-1968 mówiące o codziennym życiu wspólnoty oraz wydarzeniach w dominikańskim kościele. Dzięki życzliwości Biblioteki Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie na wystawie zaprezentowano zdjęcia z pamiątkowego albumu przeznaczonego dla Rzymskiej Kongregacji.

2017-06-22 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce po spotkaniu z wiernymi archidiecezji gdańskiej

Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdza, iż w dniu 2 marca 2020 doszło do spotkania Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, ks. abpa Salvatore Pennacchio wraz z współpracownikami, z grupą wiernych archidiecezji gdańskiej – czytamy w oświadczeniu Nuncjatury wydanym 3 marca po spotkaniu związanym z sytuacją w gdańskim Kościele.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie Nuncjatury Apostolskiej

w Polsce

Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdza, iż w dniu 2 marca 2020 doszło do spotkania Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, ks. abpa Salvatore Pennacchio wraz z współpracownikami, z grupą wiernych archidiecezji gdańskiej.

Spotkanie, które rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą, odbyło się w dobrej atmosferze, a dotyczyło sytuacji w gdańskim Kościele związanej z publicznymi zarzutami skierowanymi przeciwko metropolicie gdańskiemu arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Nuncjatura wskazuje, iż nuncjusz jest przede wszystkim przedstawicielem dyplomatycznym oraz łącznikiem Kościoła w Polsce ze Stolicą Apostolską, rolą nuncjusza nie jest jednak osądzanie spraw, które za jego pośrednictwem przekazywane są do odpowiednich organów Kurii Rzymskiej. Stanowisko to jest konsekwencją obowiązujących norm prawa międzynarodowego oraz prawa kanonicznego.

Podczas spotkania zwrócono m.in. uwagę na konieczność przestrzegania procedur zarówno świeckich, jak również kościelnych, stanowiących gwarancję sprawnego i skutecznego wyjaśnienia sprawy. Należy wyraźnie podkreślić, że żadne nieformalne działania, w tym także doniesienia medialne, same w sobie nie mogą stanowić podstawy do wyciągania konsekwencji prawnych. Wina każdego człowieka, niezależnie od jego roli społecznej, musi być stwierdzona wyrokiem właściwego sądu. Dotyczy to zarówno czynów ściganych przez świeckie prawo karne, deliktów cywilnych, ale także naruszeń norm wynikających z prawa kanonicznego.

Nuncjusz Apostolski w Polsce, który podczas dzisiejszego spotkania wykazał pełną gotowość udzielenia odpowiedzi na wszelkie zadane pytania, z wielkim szacunkiem odnosi się do wszystkich osób, które wykazują troskę o wspólnotę Kościoła. Ze swojej strony, jak zawsze deklaruje niezwłoczne i sprawne wykonanie wszystkich obowiązków wynikających z jego funkcji.

O dzisiejszym spotkaniu zostanie poinformowana Stolica Apostolska.

Warszawa, dnia 2 marca 2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Serbia: zmarł biskup prawosławny, zarażony koronawirusem

2020-03-30 17:53

[ TEMATY ]

biskup

©MaverickRose – stock.adobe.com

Z powodu zarażenia koronawirusem w wieku 71 lat zmarł 29 marca biskup valjewski Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) Milutin (Knežević). Zapadł on na tę chorobę kilka dni temu w czasie odwiedzania wiernych. Jest on pierwszym hierarchą w SKP i prawdopodobnie w ogóle w świecie prawosławnym, który zmarł wskutek wirusa SARS-CoV-2.

Według serbskich środków przekazu, razem z biskupem zarazili się jeszcze dwaj inni księża, ale o stanie ich zdrowia na razie nic nie wiadomo. Ponadto wcześniej, z powodu wirusa zmarł także burmistrz Valjeva Milorad Iljić, a stan zdrowia jego żony lekarze określają jako bardzo poważny.

W całej Serbii odnotowano dotychczas 741 zachorowań, w tym 13 osób zmarło, a 55 jest podłączonych do sztucznego oddychania. Najwięcej przypadków stwierdzono w Belgradzie i właśnie w Valjevie. Władze rozważają możliwość odcięcia tego miasta - stolicy okręgu kolubarskiego w zachodniej części kraju – od reszty Serbii przez wojsko.

Z powodu epidemii rząd w Belgradzie całkowicie zamknął wszystkie granice, wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Odwołano wybory parlamentarne, wstrzymano połączenia kolejowe i autobusowe między miastami, a osobom powyżej 65. roku życia nie wolno wychodzić na ulice.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję