Reklama

Aspekty diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 29/2004

Paradyż

W Paradyżu od 21 do 23 czerwca odbywały się rekolekcje dla kapłanów obchodzących 50-lecie święceń kapłańskich. Rekolekcje prowadził o. Leon Knabit OSB z Tyńca, także obchodzący w tym roku pięćdziesięciolecie święceń kapłańskich. W rekolekcjach wzięli udział księża wyświęceni przez bp. Herberta Bednarza w katedrze gorzowskiej 29 czerwca 1954 r.: ks. Leonard Bulczyński (Września), ks. Zdzisław Chlewiński (Lublin), ks. Henryk Fordon (Międzyrzecz), ks. Henryk Guzowski (Międzyrzecz), ks. Szczepan Kopacz (Polanica), ks. Edward Kornaus (Nowa Sól), ks. Otto Okulicz-Kozyran (Cychry), ks. Józef Pałka (Rokity k. Bytowa), ks. Władysław Szeremet (Zielona Góra), ks. Józef Wiśniewski (Białogard) oraz ks. Edward Jagodziński (Szczecin) - wyświęcony w Paryżu 2 lipca 1954 r. W programie rekolekcji była wspólna Msza św. z alumnami seminarium, która sprawowana była 22 czerwca o godz. 15. 30. W środę 23 czerwca Mszy św. jubileuszowej przewodniczył biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. Obecność dostojnych Księży Jubilatów w seminarium i ich świadectwo życia zrobiły ogromne wrażenie na alumnach, którzy stają na początku drogi powołania kapłańskiego.

Ks. Z. K.

Sulechów

Stowarzyszenie „Praworządny Sulechów” prowadzi w okresie wakacyjnym akcję „egzamin poprawkowy”. Proponujemy bezpłatne konsultacje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy mają egzaminy poprawkowe. Zapisy na poszczególne przedmioty - każda druga niedziela miesiąca (lipiec, sierpień) w punkcie „Caritas” w Sulechowie. Akcja trwać będzie do końca wakacji.

Reklama

MK

Zielona Góra

6 lipca został wmurowany kamień węgielny pod budowę kolejnego zielonogórskiego hipermarketu francuskiego „Carrefour” na placu przy ul. Dąbrówki. Obecny na uroczystości był także ks. Sebastian Kluwak, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej, który pobogosławił budowę marketu i życzył, by nic złego nikomu podczas jego budowy się nie stało. Zielonogórski „Carrefour” będzie miał 7 tys. m kw. powierzchni handlowej i przeszło 20 butików w galerii. Budowa kosztować będzie 60 mln zł i zakończy się w grudniu tego roku.

Oświadczenie

Klub Sprawiedliwa i Prawa Zielona Góra wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Wydarzenia ostatniej sesji (rady Miasta Zielona Góra - przyp. red.) po raz kolejny potwierdzają opinię, że radni SLD, podejmując decyzje, w pierwszej kolejności kierują się partyjnym interesem. Cenna inicjatywa ponad 1700 mieszkańców podpisanych pod petycją o budowę basenu podjęta także po raz kolejny przez Panią Prezydent została głosami radnych SLD odrzucona. Rzecznik Prasowy klubu SLD stwierdził, że liczba podpisów pod petycją jest mała. Brak sensownej argumentacji oraz mydlenie oczu mieszkańcom to stała praktyka działalności tej grupy radnych. Przeglądając program wyborczy lewicowej formacji, widzimy budowę basenu. Odrzucanie kolejnych propozycji Pani Prezydent to oddalanie tej inicjatywy w czasie”.

Jednym zdaniem

Od 30 czerwca w zielonogórskim muzeum można oglądać puchary, patery, dzbany i inne wyrobów z cyny i miedzi, ceramiki i szkła z charakterystycznymi arabeskami zgromadzone na wystawie Sztuka około 1900. Zbiory pochodzą z muzeów w Gorzowie i Zielonej Górze oraz ze zbiorów prywatnych.

W dniach 1-2 lipca bp Edward Dajczak uczestniczył w 67. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasnej Górze, która przebiegała pod hasłem: Nauczyciel - uczeń: prawa i powinności. Dla pielgrzymów Ksiądz Biskup odprawił Nauczycielską Pasterkę o godz. 24.00 w Jasnogórskiej Bazylice. Mszy św. zwieńczającej dwudniową pielgrzymkę przewodniczył bp Kazimierz Nycz.

Na początku lipca zakończono wykopaliska archeologiczne na terenie Gorzowa. Trwające od kwietnia prace prowadzono na pasie ziemi przeznaczonym pod Zachodnią Obwodnicę Gorzowa. Archeolodzy odkryli tu dwie osady - wczesnośredniowieczną i z epoki neolitu.

5 lipca ruszyła Scena Letnia gorzowskiego teatru. Przed południem prezentowane są na niej spektakle dla dzieci, wieczorem - dla młodzieży i dorosłych, np. recital pieśni neapolitańskich „Neapol, Randez-Vous” w wykonaniu aktorki Teatru Bałtyckiego z Koszalina. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

W dniach 5-8 lipca w Seminarium Duchownym w Pradyżu odbyły się rekolekcje kapłańskie, które poprowadził bp Roman Marcinkowski z Płocka.

Zaproszenia

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej informuje, że są jeszcze wolne miejsca na turnusy: w Łagowie Lub. w dniach 22-29 sierpnia oraz w Paradyżu w dniach 22 lipca - 4 sierpnia. Informacje i zgłoszenia: Biuro Caritas Diecezjalnej: (0-68) 324-43-30, Mateusz Szymański, wew. 23.

„Wspólnota św. Tymoteusza” Katolickiego Stowarzyszenia w służbie Nowej Ewangelizacji w Gubinie zaprasza na kurs „Filip”, który odbędzie się w terminie: 2-5 sierpnia. Koszt: 40 zł. Kurs odbędzie się w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie przy ul. Kresowej 258. Tel. (0-68) 359-49-63, e-mail: stowarzyszenie@tymoteusz.org.pl

„Babcia pątniczka” z Włoch już na Jasnej Górze

2019-08-21 18:46

it / Jasna Góra (KAI)

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka, która do częstochowskiego Sanktuarium dotarła późnym po południem. Pierwsze kroki skierowała przed Cudowny Obraz, gdzie długo się modliła a potem spotkała się z Paulinami. Przeor klasztoru ucałował jej ręce i podziękował za pielgrzymi trud ofiarując ryngraf Jasnogórskiej Pani i różaniec.

BPJG

Zapytana skąd pomysł na tak szaloną w jej wieku wyprawę odpowiedziała, że jest to realizacja jej postanowień. - Od 25 lat jestem w drodze, od dnia kiedy zostałam cudownie uzdrowiona. Postanowiłam sobie, że każdego roku przez trzy miesiące będę pielgrzymować i tak od 70. roku mojego życia trzy miesiące jestem w drodze - podkreśliła pątniczka. Pierwszym sanktuarium, które nawiedziła było Lourdes a potem Fatima. Teraz przyszła pora na Jasną Górę.

- Pomyślałam, że te ostatnie owoce mojego życia chcę przynieść Matce Bożej tutaj, modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i za młodzież. To są najważniejsze intencje, które możemy zawierzyć tylko Maryi - wyznała. Podkreśliła, że „to taka malutka kropelka, którą może dodać do oceanu”.

- To mnie uszczęśliwia, że mogę tu być, w tym Sanktuarium, które kocham – podkreśliła.

- Chcę podziękować Dziewicy Maryi za to, że mnie tu wezwała, to Jej wołanie sprawiało, że nawet kiedy byłam zmęczona wieczorem, to przychodził nowy dzień i znowu nowe siły. To jest piękne doświadczenie odkryć, że Matka Boża trzyma Cię za rękę i mówi „dawaj dalej”, jeszcze kroczek - wyznała Emma Morosini.

Pątniczka wyraziła wielką wdzięczność wszystkim, którzy się za nią modlili.

- To bardzo ważne, by mieć przyjaciół, którzy się za Ciebie modlą, nie ma pielgrzymowania, pokonywania drogi, trudności, bez modlitwy, bez niej to „nie wychodzi”.

Niestrudzona kobieta opowiadała o różnych „przeszkodach” w drodze. - Czasem było tak, że robiłam cztery kroki i musiałam się zatrzymać. Zawsze wtedy pojawiał się człowiek – anioł, który pomagał. Pytałam się mądrego kapłana czy mogę pielgrzymując tę pomoc przyjmować a on odpowiedział: „ty masz swoje lata, Matka Boża zna twój wiek i nie wolno ci odmawiać, gdy ktoś zaoferuje pomoc”.

- Ta pomoc była wielka – przekonuje i dodaje: „myślałam, że dotrę na Jasną Górę na koniec roku, robiąc te cztery kroki i postój, ale dzięki życzliwym ludziom udało się dotrzeć już teraz”.

Z uśmiechem wspomina, że dziękuje za pomoc wielu osobom, także polskim policjantom. - Kiedy pomyliłam drogę i poszłam w innym kierunku na trasie, to zaoferowali swoją pomoc przez podwiezienie służbowym samochodem i wyprowadzenie na właściwą drogę – podkreślała.

Wyznawała, że Maryja jest dla niej jak mama. - Nie mam już nikogo z bliskich na świecie i dlatego jestem Jej córką i Ona mnie prowadzi – stwierdziła.

Zapytana o przesłanie płynące z dziś z Jasnej Góry odpowiedziała z przekonaniem: „chciałabym byście mieli zaufanie i wiarę, że Matka Boża wszystkich kocha, mądrych i głupich, że jest Matką a Matka kocha bardziej trudne dzieci. Ufajcie, bądźcie pewni, że Matka Boża nas kocha”. – Zaufanie, wiara, módlcie się, módlcie się – mówiła.

Włoszka wyruszyła ze swego rodzinnego miasta Castiglione delle Stiviere nad jeziorem Garda. W samotnej pielgrzymce na Jasną Górę miała do pokonania ok. 1000 km. Jej znakiem rozpoznawczym jest pomarańczowa, odblaskowa kamizelka, jasny kapelusz i różaniec. Prowadzi za sobą niewielki wózek, w którym ma wszystko, co niezbędne w drodze. Na noclegi zatrzymywała się w różnych miejscach, domach prywatnych, parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Budzik do młodych: zależność od Boga jest prawdziwą niezależnością człowieka

2019-08-23 20:51

dab / Garbów (KAI)

Nie jest łatwo odróżnić głosu Boga od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Nim - powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy dla uczestników Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Przez cztery dni lubelska młodzież weźmie udział w spotkaniach, warsztatach, koncertach i wspólnej modlitwie.

episkopat.pl

W homilii abp Budzik mówił o najważniejszym pytaniu, jakie powinien zadawać sobie każdy młody człowiek – o źródło prawdziwej miłości. Zwrócił uwagę, że ten, kto nie otwiera się z miłością na bliźniego, którego widzi, ten nie będzie potrafił rzeczywiście otworzyć się na Boga, który jest niewidzialny. - Bóg jest dawcą wszelkiej miłości. Nie da się zbudować trwałej miłości między ludźmi bez Boga – tłumaczył hierarcha.

Metropolita lubelski zauważył, że wypełnienie powołania do miłowania, musi się odbywać w prawdzie o sobie i wolności. – Zależność od Boga jest jedyną prawdziwą niezależnością człowieka. Kiedy postawimy znak równości pomiędzy tym, co chce ode mnie Bóg, a tym, co ja chcę, wtedy wypełnimy to, do czego zostaliśmy stworzeni – wyjaśniał arcybiskup.

Kończąc swoje kazanie, abp Budzik zachęcił młodych, aby byli otwarci na Boże Słowo, które Bóg kieruje do ludzi na różne sposoby. - Ojciec mówi do nas przez Chrystusa, przez swój Kościół, ale też w codzienności, przez różne wydarzenia i znaki. Nie jest łatwo odróżnić Jego głos od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Bogiem – mówił metropolita.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL) jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Garbowie przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas wydarzenia, uczestnicy - jak tłumaczą organizatorzy - mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i spotkania dawno niewidzianych przyjaciół.

"Młodzi będą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach w grupach, adoracjach, Eucharystii oraz w radosnej zabawie, których tematyka nawiązywać będzie do hasła głównego, a celem będzie poznanie prawdziwej miłości, jaką oferuje nam Chrystus" - zapowiadają organizatorzy.

Program spotkania dostępny jest w mediach społecznościowych oraz na stronie Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem