Reklama

Odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipach

Niedziela toruńska 30/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Sanktuaria maryjne są szczególnym znakiem obecności Boga. Maryja bowiem dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy, i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele, 62). Dlatego sanktuaria maryjne cieszą się od dawnych czasów wyjątkową czcią wiernych, którzy tam szukają pomocy i umocnienia, zwłaszcza w chwilach zagrożeń lub przeżywanych słabości. Dziękczynne wota w tych sanktuariach są wymownym potwierdzeniem spełnionych próśb i nadziei, a także dziecięcego zaufania do Matki Bożej, obecnej w tajemnicy Chrystusa i Kościoła.
Sanktuarium Matki Bożej w Lipach koło Lubawy należy do głównych i najstarszych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Duchowe i kulturowe oddziaływanie tego sanktuarium sięga daleko poza ziemię lubawską. Coroczne uroczystości w Lipach zawsze gromadzą pielgrzymów z różnych zakątków macierzy chełmińskiej. Razem z mieszkańcami Lubawy i ziemi lubawskiej, rozmiłowanymi w Lipskiej Pani, oddają oni radosną cześć Bożej Rodzicielce i uciekają się pod Jej obronę.
W książce ks. Krzysztofa Rynkowskiego pt. Sanktuarium Matki Boskiej w Lipach k. Lubawy czytamy: „Geneza kultu Matki Bożej Lipskiej związana jest ściśle z figurą Madonny, której historia, podobnie jak i początek sanktuarium lipskiego owiana jest tajemnicą. Legenda głosi, że pewnego razu nad jedną z lip, rosnącą w gaju przy strumieniu zwanym Sandelą, który stamtąd płynie do miasta, ukazać się miała wielka jasność, po czym znaleźć miano cudowną figurkę Matki Bożej. Ponieważ w pobliżu miała rosnąć lipa, pod którą pogańscy Prusowie składali swoje ofiary i wyprawiali biesiady, więc zdezorientowani mieszkańcy zabrali figurkę i w uroczystej procesji przenieśli do lubawskiej fary. Jednak figura Matki Bożej nie pozostała w świątyni, lecz w cudowny sposób ponownie pojawić się miała w Lipach. Wtedy wszyscy mieli zrozumieć, iż Matka Boża chce, aby oddawano jej cześć w tym właśnie miejscu. Postanowiono więc wybudować tu kaplicę, wcześniej jednak przewracając starą pogańską lipę, czego dokonać miał sam biskup Chrystian, który w uroczystej procesji udał się do Lip i tam jako pierwszy miał siekierą uderzyć w drzewo, miejsce pogańskich nabożeństw. Figurę zaś Matki Bożej zabrano do Lubawy, a tylko w pewne święta zanoszono ją do Lip, gdzie do dziś oddaje się Jej cześć.
Figura, a właściwie figurka, o wysokości około trzydziestu centymetrów, przedstawia Matkę Bożą piastującą na prawym ręku Dzieciątko Jezus. Madonna zwrócona jest twarzą ku patrzącemu, Dzieciątko zaś, którego twarz widoczna jest z profilu, wzrok swój kieruje na osobę Maryi. Obie postacie przykryte są, barokowym zwyczajem, srebrno-złotymi, blaszanymi szatami na kształt sukni. Tło wokół głowy Najświętszej Maryi Panny oraz Dzieciątka Jezus stanowi pozłacana blacha, zakończona w jasne złociste promienie, które mają symbolizować legendarną światłość, jaka towarzyszyła objawieniu Matki Bożej w Lipach.
Przejawem kultu lipskiego jest procesja, w trakcie której przenosi się cudowną figurę z kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie - gdzie na stałe jest przechowywana - do kaplicy w Lipach. Odbywa się to głównie 1 i 2 lipca, czyli w dniach odpustu”.
Tegoroczną procesję 1 lipca poprzedziły o godz. 15.00 uroczyste Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie, którym przewodniczył bp Andrzej Suski. W drodze z Lubawy do Lip figurze Matki Bożej Lipskiej towarzyszyły setki wiernych. Świąteczny charakter tego dnia można było zauważyć po licznych i różnorodnych ozdobach religijnych umieszczonych w oknach domów stojących przy trasie procesji. Po przybyciu do sanktuarium o godz. 16.00 Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej w wigilię uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia Ksiądz Biskup ogłosił, że sanktuarium w Lipach razem z innymi ważnymi sanktuariami, tam gdzie są obrazy i figury Matki Bożej ukoronowane, zostało afiliowane do pierwszego na świecie sanktuarium znajdującego się w Rzymie - Sancta Maria Maggiore, czyli Matki Bożej Większej. Dzięki temu pielgrzymi mogą częściej pod zwykłymi warunkami uzyskiwać odpusty zupełne dla siebie i swoich bliskich - a są to łaski zbawienia do życia wiecznego. Łaski odpustu można dostąpić we wszystkie uroczystości Matki Bożej w tym sanktuarium, 5 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Większej i raz w roku w wybranym przez siebie dniu.
Następnie o godz. 19.00 odprawiona została Msza św. w intencji rolników i robotników o błogosławieństwo w pracy. Po Eucharystii rozpoczęło się czuwanie młodzieży przed figurą. Młodzi przygotowali program słowno-muzyczny. O godz. 22.30 wierni, trzymając zapalone świece, udali się na Drogę Krzyżową wokół świątyni, a o godz. 24.00 odprawiona została Msza św. maryjna. Po Eucharystii figurkę Matki Bożej Lipskiej przeniesiono z ołtarza polowego, gdzie odbywały się wszystkie nabożeństwa, do sanktuarium, w którym dalej trwało nocne czuwanie. Przez cały ten czas można było również podziwiać wystawę obrazów religijnych, przygotowaną przez miejscowych artystów.
W drugi dzień odpustowy, 2 lipca o godz. 6.00 figurkę przeniesiono na ołtarz polowy, o godz. 6.30 odprawiono Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a o godz. 7.00 Mszę św. poranną. Natomiast o godz. 9.00 rozpoczęła się liturgia pokutna, przygotowująca wiernych do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. O godz. 10.30 Sumie odpustowej przewodniczył przybyły na uroczystości bp Józef Szamocki. Powiedział on m.in.: „Chrystus stanowi centrum w naszym życiu i musimy prosić, abyśmy darów Jego nie marnowali, abyśmy także umieli odkrywać Jego obecność w naszych doświadczeniach codziennych - w tych krzyżach [...] chorobach, bezradności - tej związanej z przyszłością, bo razem z nami, tak jak 2000 lat temu w tajemnicy bliskości Maryi jest On - wędruje. Jak przyszedł do Elżbiety, chociaż jeszcze pod sercem Maryi, to odmienił całkowicie dom i życie rodzinne Zachariasza.
Wierzymy w to ogromnie mocno, że także kiedy Maryja przychodzi i daje nam Jezusa, pomaga nam odkrywać Jego obecność. [...] Ona przynosi nam Jezusa - Nowe Życie. Gdy tylko rozpoznamy i przyjmiemy to Nowe Życie, poruszą się i nasze serca i nasze życie zacznie się przemieniać. [...] A jakże wielu, od 2000 lat, przemienia swoje życie, kiedy spotyka Jezusa tak jak my dzisiaj - poprzez Maryję, w takich miejscach jak to - zwanych sanktuariami. [...] Dzisiaj jako ubodzy i pokorni przychodzimy na to uświęcone łaskami miejsce, by prosić o pomoc Bożą i by ją przyjąć. By może do następnego roku, w tych kolejnych nieznanych czasach, na drogach niepewnych - iść za Chrystusem w poczuciu odkrywania darów, iść za Chrystusem siłą Jego mocy - tej radości, którą dzisiaj nam wlewa w życiu domowym, rodzinnym i zawodowym, kiedy doświadczamy pokus i trudów codziennego życia”.
Pielgrzymów nie odstraszyła deszczowa pogoda. Do Lip przybyły liczne pielgrzymki m.in. z: Skarlina, Bratiana, Zwiniarza, Kiełpin, Iłowa, Prątnicy, Działdowa, Rumiana, Rybna, Grodziczna, Nowego Miasta Lubawskiego, Sampławy, Hartowca, Iławy, Koszelew, Jasienia k. Zielonej Góry, Ostródy. Na Mszę św. o godz. 15.00 przybyli licznie kierowcy, gdyż to właśnie w ich intencji sprawowano Eucharystię, po której nastąpiło uroczyste błogosławieństwo dla użytkowników dróg oraz pokropienie pojazdów. O godz. 16.30 rozpoczęły się Nieszpory, a po nich procesja powrotna do fary, podczas której na rozstajach dróg ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz - kustosz sanktuarium - udzielał błogosławieństwa figurą Matki Bożej Lipskiej. Wierni, którzy nie uczestniczyli w procesji, wychodzili przed domy, żeby oddać cześć Maryi. W podróży zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia Pani Lipskiej towarzyszyła orkiestra. Po przybyciu do fary o godz. 18.00 odprawiona została Msza św.
Uroczystości odpustowe zakończyły się 3 lipca w farze Eucharystią z udziałem chorych, służby zdrowia i wszystkich opiekujących się chorymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

2025-04-30 12:36

[ TEMATY ]

Msza św.

3 Maja

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Pacjent zaatakował pielęgniarkę w szpitalu w Pruszkowie

2025-05-01 15:10

[ TEMATY ]

szpital

Karol Porwich/Niedziela

Podczas porannego dyżuru w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie pacjent zaatakował udzielającą mu pomocy pielęgniarkę. "Nasza koleżanka jest po badaniu przez lekarza, który zalecił jej odpoczynek" - poinformowała Zofia Czyż z OZZ Pielęgniarek i Położnych.

Około godz. 6 pielęgniarka pełniąca dyżur w Szpitalu Kolejowym im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie została zaatakowana przez pacjenta, któremu udzielała pomocy.
CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: kazania księży muszą być kontrolowane przez policję

2025-05-01 20:56

[ TEMATY ]

Nikaragua

Adobe. Stock.pl

Katoliccy księża w kilku diecezjach w Nikaragui muszą teraz co tydzień zgłaszać się na najbliższy posterunek policji, aby udzielać informacji na temat swojej działalności. Muszą przedstawić kopie swoich kazań, aby policja mogła sprawdzić, czy zawierają one krytyczne wypowiedzi na temat reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Poinformował o tym katolicki portal informacyjny „The Pillar”, powołując się na raport organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW). W lutym br. rząd Nikaragui opublikował oświadczenie sugerujące, że reżim Ortegi może nie uznać nominacji nowych biskupów przez Watykan.

Niektórzy księża donoszą, że przydzielono im urzędnika, który ich nadzoruje. Co więcej, nie mogą oni opuszczać swoich parafii bez specjalnego pozwolenia. Ten ostatni przepis mocno uderza w diecezje, w których wielu księży przebywa na wygnaniu i których parafie są obsługiwane przez księży z innych diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję