Reklama

Matka Boża Babimojska

Gospodyni i Opiekunka

Od wieków Bóg opiekuje się ludem ziemi babimojskiej za przyczyną Maryi. Okoliczni mieszkańcy upodobali sobie Jej wizerunek znajdujący się obecnie w kościele pw. św. Wawrzyńca i za jego pośrednictwem wypraszali wiele łask dla siebie, swoich bliskich i całej okolicy.

Kult Matki Bożej nazywanej Gospodynią Babimojską sięga XVII w., choć pierwsza wzmianka o duszpasterstwie w Babimoście pochodzi z 1257 r.
Wtedy to wieś Babimost należała do ojców cystersów z Obry. Pierwsza wzmianka o kościele w Babimoście pochodzi z 1334 r. Późniejszy XVII-wieczny drewniany kościół pw. św. Katarzyny spłonął w 1728 r. Obecny barokowy kościół został wybudowany w 1740 r. Nowa świątynia i parafia zostały poświęcone św. Wawrzyńcowi, którego płaskorzeźbę umieszczono w wielkim ołtarzu świątyni, a posąg świętego stanął w rynku na miejscu spalenia ks. W. Turopiedskiego i ks. M. Paluszkiewicza. Przy kolejnej odbudowie w 1833 r. dostawiono dwie wieże. 23 maja 1897 r. bp E. Likowski, sufragan poznański, konsekrował kościół, który do tej pory zachował styl barokowy z klasyczną fasadą.
Obraz Gospodyni Babimojskiej pochodzi prawdopodobnie z XV w., namalowany został dość nietypowo jak na obraz - na blasze. Przedstawia on Madonnę z Dzieciątkiem Jezus na ręce. U dołu znajduje się napis łaciński, który w polskim tłumaczeniu brzmi: „Witaj Królowo, Matko litości, nadziejo nasza życia słodkości. Witaj Maryjo, Matko jedyna, Matko nas ludzi, Salve Regina”.
Nie wiadomo dokładnie, od kiedy szerzył się kult Matki Bożej Babimojskiej wśród okolicznych mieszkańców. Pewne jest natomiast to, że wraz z cudami zapisanymi w XVII- i XVIII-wiecznej Księdze Cudów przybrał on na sile. Odnotowana tam jest m.in. cudowna interwencja Maryi, gdy w sąsiedniej parafii, w Chobienicach, w 1710 r. wybuchła epidemia cholery. Mieszkańcy Babimostu prosili Matkę Bożą o ocalenie i oddalenie choroby. Choroba przestała się rozprzestrzeniać i parafia babimojska została uratowana. Wierni uznali to za cud i oddali się w opiekę swojej Gospodyni. W święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny wyruszyli w uroczystej procesji od kościoła św. Jacka do kościoła parafialnego przed obraz Matki Bożej, gdzie została odprawiona Msza św. błagalna połączona z wezwaniem do pokuty.
W 1710 r. mieszkańcy Babimostu i okolicznych wsi złożyli szczególne ślubowanie. Jego treść przetrwała do naszych czasów dzięki zapisie na marginesie parafialnej księgi chrztów. Zapisane tam zostało: „Na wieczną rzeczy pamiątkę... uczyniliśmy w całej parafii babimojskiej ślub, że dla uczczenia Najświętszej Maryi Panny, w tutejszym obrazie szczególnie bardzo łaskawiej, będziemy po wieczne czasy uroczyście obchodzić święto Jej ofiarowania i każdego roku w tym dniu będziemy powstrzymywać się od wszelkich prac. Za zgodą wszystkich Obywateli Babimojskich i mieszkańców wiosek, Podmokli jednych i drugich oraz Nowej Wsi, postanowiliśmy też przyjąć na siebie i naszych następców kary w wypadku niedotrzymania obietnicy...”.
Kult Gospodyni Babimojskiej nabrał szczególnego znaczenia w XIX w. w okresie walki z polskością. Ludność polska broniła się, aby nie zatracić tożsamości narodowej i religijnej. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej zapomniano o złożonych ślubach i o łaskach wyproszonych przez Gospodynię Babimojską. Usunięto obraz Matki Bożej z ołtarza głównego i zastąpiono go innym. Dopiero w 1968 r. przywrócono pełen blask uroczystościom ku czci Gospodyni Babimojskiej, obchodzonym 21 listopada, w święto Ofiarowania Matki Bożej. Odrodzenie się kultu Opiekunki Babimostu parafianie zawdzięczają proboszczowi ks. Józefowi Janickiemu (+1991). On to odkrył obraz i oddał go do renowacji, po czym intronizował w miejscowym kościele. Obecnie obraz Matki Bożej Babimojskiej znajduje się w ołtarzu bocznym po prawej stronie nawy głównej.
We wnętrzu świątyni (w lewej nawie bocznej) znajduje się wart uwagi późnogotycki poliptyk Mistrza z Gościeszowic z 1499 r. Powstał on na zamówienie ks. Gabriela Rittera, proboszcza sulechowskiego. Do 1866 r. znajdował się w ołtarzu głównym kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Na skutek zapisu proboszcza ks. Henkego dzieło Mistrza z Gościeszowic przeszło w posiadanie kościoła parafialnego w Babimoście. Do 1929 r. skrzydła poliptyku służyły za stacje drogi krzyżowej. Następnie zostały wmontowane w nowe ramy i umieszczone w lewym ołtarzu bocznym babimojskiego kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję