Reklama

W rocznicę koronacji Białej Pani

Piękne mąkolickie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, choć położone wśród cichych pól Mazowsza, to jednak tętni życiem i modlitwą. Zwłaszcza od maja do października, kiedy to każdego 13. dnia miesiąca odprawiane są uroczyste Msze św. w rocznice kolejnych objawień Białej Pani w Fatimie.

Niedziela łowicka 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku jubileuszowym

Szczególnie dzień 13 lipca przybrał w tym roku odświętną oprawę, bowiem tego dnia przybył do Mąkolic serdecznie tutaj przyjmowany bp Józef Zawitkowski. Ksiądz Biskup przyjął zaproszenie proboszcza mąkolickiego i zarazem kustosza sanktuarium, ks. Jana Krysika i zgodził się udzielić sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej 59-osobowej grupie młodzieży. Przybycie Księdza Biskupa uświetniło także obchody pierwszej rocznicy koronacji figury Białej Pani koronami papieskimi. Aktu tego dokonał rok temu pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik.
Rozświetlony białym światłem kościół mąkolicki wypełniony był tego dnia odświętnie ubranymi dziewczętami i chłopcami oraz ich przejętymi rodzicami i świadkami bierzmowania. Wiele osób - zarówno starszych, jak i spośród młodzieży - przystroiło się tego dnia z dumą w tęczowe wełniaki i bogato haftowane bielonki. Przybyło też wielu wiernych czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, którzy chcieli włączyć się we wspólną modlitwę w dniu Jej trzeciego objawienia. U stóp Białej Pani stanęli również kapłani z dekanatu głowieńskiego z dziekanem ks. Stanisławem Banachem na czele.
Biskup Józef został najpierw ciepło powitany przez delegacje młodzieży, rodziców i samego Księdza Proboszcza. „Bardzo się cieszymy - mówił ks. Krysik - że możemy w naszej parafii, która obchodzi w tym roku jubileusz 560 lat swego istnienia, gościć Księdza Biskupa. Również jest to pierwsza rocznica koronacji Matki Bożej Fatimskiej. Przy tej sposobności chcemy Księdzu Biskupowi podziękować za wygłoszenie rok temu uroczystego kazania, w imieniu Księdza Prymasa, który był chory. Również mija 10 lat jak Ksiądz Biskup prosił Boga, aby pobłogosławił tę łąkę, żeby na niej stanął kościół Matki Bożej Fatimskiej. Mija 10 lat i możemy się cieszyć tę świątynią, oddawać cześć Matce Bożej Fatimskiej, może się tutaj odbyć bierzmowanie”.

Reklama

Różaniec papieski

Ksiądz Proboszcz powitał także w Mąkolicach innego „wielkiego pielgrzyma”, czyli znanego artystę rzeźbiarza Czesława Dźwigaja - profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i wykładowcę Papieskiej Akademii Teologicznej. Prof. Dźwigaj jest m.in. autorem kilkudziesięciu pomników Jana Pawła II, rozmieszczonych na całym świecie (USA, Niemcy, Argentyna, Włochy), w tym i w Mąkolicach. Prof. Dźwigaj, który spotkał się z Papieżem z okazji jego 84. urodzin i rozmawiał z nim o sanktuarium mąkolickim, otrzymał od Jana Pawła II różaniec papieski, do zawieszenia na dłoniach Białej Pani z głównego ołtarza w Mąkolicach.
W odpowiedzi na słowa powitania i „wszystkie znaki życzliwości” bp Zawitkowski wyraził swoją wielką radość z zaproszenia go do Mąkolic. „Chcę nie tylko dziękować, ale i odrobić” - powiedział. „Uczyniliście mi wielką radość, że w rocznicę koronacji waszej umiłowanej Matki Bożej Fatimskiej będę mógł położyć ręce na głowy bierzmowanych. Jestem zaszczycony, że jest wśród nas Profesor, autor pomnika i stacji Drogi Krzyżowej, który potrafi uczynić tak wielkie dzieła, że nawet spiż i mosiądz są mu posłuszne”.
Po Ewangelii odbył się tradycyjny i nieodzowny dialog Księdza Biskupa z Księdzem Proboszczem, który poprosił go w imieniu Kościoła o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej w świątyni młodzieży. Uczniowie mąkolickiego gimnazjum jednym głosem, donośnie wyznali, że pragną „aby Duch Święty, którego otrzymają, umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”.
Rozpoczynając homilię bp Zawitkowski raz jeszcze wrócił pamięcią do wydarzeń sprzed 10 lat. Oznajmił wpierw: „Chcę, żebyście odczuli, jak wielkim przeżyciem jest dla mnie stanąć w nowym kościele w Mąkolicach, którego historię znam od początku. Ksiądz Proboszcz przypomniał, że to już 10 lat, jak klęczeliście ze mną pod krzyżem na łące. Wydawało mi się wtedy niemożliwe, byście zdołali wybudować tu kościół, zaczynała się bieda w kraju... Chcę, żebyście wiedzieli, jakim przeżyciem jest dla mnie wejść do waszego starego kościoła i pokłonić się Matce Bożej Mąkolskiej w tak umiłowanym przez was obrazie. Dziękuję Księdzu Proboszczowi, że wybrał na dzisiejsze czytanie Ewangelię o Matce stojącej pod krzyżem. Jak to dobrze jest móc wejść do kościoła w Mąkolicach, w Licheniu, w Fatimie i wszędzie spotkać tę samą Matkę. Ona jest Królową Nieba i Ziemi, Królową Aniołów, ale ja do niej mogę mówić «Matko» i to jest wielka łaska Kościoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dojrzali chrześcijanie

Ksiądz Biskup z pewnym smutkiem mówił także do młodzieży: „Jesteście bardzo dobrze wyuczeni przez Księdza Proboszcza i katechetów, powiedzieliście, że pragniecie aby Duch Święty umacniał was do mężnego wyznawania wiary. Ale ja już wam nie wierzę. Bo tyle tysięcy młodych ludzi bierzmowałem, a świat nie staje się lepszy! Gdybyś ty miał oczy czyste, jak przy I Komunii św. to ja bym nie mówił kazania...”. Dlatego bp Zawitkowski ze szczególnym naciskiem podkreślał, jak ważny jest udział w niedzielnej Eucharystii, owo nieokradanie Pana Boga z tego, co Jemu jest należne. I zachęcał dziewczęta i chłopców, by mówili rodzicom o swej miłości do nich i wdzięczności.
Po homilii bp Zawitkowski wraz ze wszystkimi obecnymi w świątyni dokonał aktu pobłogosławienia krzyży - pamiątek bierzmowania. „Boże po trzykroć święty - mówił - poświęć te krzyże naszej młodzieży, aby były dla nich tarczą przeciwko napaściom szatana, a kto będzie nosił ten krzyż, modlił się przed nim nich będzie wysłuchany i obdarzony Twoim błogosławieństwem”. Ksiądz Biskup nałożył także na krzyże mąkolickiej młodzieży odpust zupełny, aby kto na taki krzyż spojrzy albo go wspomni w godzinie śmierci, miał darowane wszystkie kary za grzechy.
Następnie młodzież przyjęła sakrament bierzmowania - poprzez nałożenie rąk i odmówienie przez Księdza Biskupa modlitwy Zesłania Ducha Świętego. Potem bierzmowani, którym towarzyszyli świadkowie, podchodzili kolejno i klękali u kolan Biskupa Józefa, a ten namaszczał im czoła olejem Krzyżma św. - na znak bierzmowania.

Kościół jak wyznanie wiary

Po Mszy św. podziękowania Księdzu Biskupowi i zapewnienia o modlitewnej pamięci złożyli i sami bierzmowani, i ich rodzice, prosząc go jednocześnie, by i on nie zapominał o Mąkolicach. Z kolei Ksiądz Proboszcz dziękując Księdzu Biskupowi za przybycie i udzielenie młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, a prof. Dźwigajowi za dar różańca, z dumą wspomniał też, że 10 lat mija od sprowadzenia statui Matki Bożej Fatimskiej do Mąkolic. „Było to 10 lipca 1994 r. - mówił - i nikt się nie spodziewał, że będzie tak, jak jest, że będą korony poświęcone przez Papieża na krakowskich Błoniach, że Ojciec Święty w 84. urodziny przekaże różaniec dla Matki Bożej”.
Także prof. Czesław Dźwigaj przyznał, zwracając się do mąkolskich parafian: „Jest to niebywałe, aby w tak krótkim czasie w tej małej parafii zaistniały takie dzieła. Ale to są dzieła waszych rąk, wasze wyznanie wiary. To dzięki wam powstała ta świątynia, otrzymała status sanktuarium i statua została ukoronowana. Cieszę się, że miałem śmiałość opowiedzieć Ojcu Świętemu o tej świątyni na równinie mazowieckiej, o tym sanktuarium powstałym jako dziękczynienie za jego uratowanie. I przypomniałem mu o prośbie mąkolickich dzieci o różaniec dla Matki Bożej. I Ojciec Święty powiedział do bp. Dziwisza: «Stasiu, przynieś najładniejszy!». Chodzi o to, by ten różaniec towarzyszył wam w każdej chwili. Przyjmijcie moje gratulacje za to dzieło, za tę świątynię. Spada też na was obowiązek utrzymania i upiększania tej świątyni i przyjmijcie go jak największą radość”.
Po Mszy św. bp Zawitkowski udzielił obecnym swego pasterskiego błogosławieństwa i zaprosił ich do wspólne obejrzenie i krótką modlitwę przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej, ustawionych wokół nowego kościoła. W Mąkolicach brakuje już tylko jednej, ostatniej stacji - autorstwa prof. Dźwigaja oczywiście. Kiedy staną wszystkie, odbędzie się uroczyste ich poświęcenie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję