Reklama

Niedziela Częstochowska

Odbyły się warsztaty misyjne w Roku Wiary

„Wiara wzmacnia się gdy jest przekazywana”- to temat warsztatów misyjnych, które z racji Roku Wiary i Tygodnia Misyjnego, odbyły się 20 października w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.


W warsztatach wzięli udział animatorzy misyjni, członkowie wolontariatu misyjnego i kół misyjnych archidiecezji częstochowskiej, m. in. z Wyższego Seminarium Duchownego oraz z parafii w Truskolasach i Myszkowie – Mrzygłodzie. Gośćmi warsztatów byli: s. Anna Siudak – franciszkanka misjonarka Maryi, odpowiedzialna za Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, przy Papieskich Dziełach Misyjnych w Warszawie oraz ks. Mariusz Frukacz redaktor „Niedzieli” i członek Papieskiej Unii Misyjnej.


-Najważniejszym i najpiękniejszym zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii. Aby trwać w Kościele trzeba najpierw poznać Chrystusa- mówił w swoim wykładzie ks. Jacek Gancarek dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji częstochowskiej.


Ks. Gancarek mówił również o znaczeniu modlitwy różańcowej za misje- Wiara musi być przekazywana z miłością. Różaniec jest tą szczególną modlitwą, którą możemy wesprzeć misjonarzy pracujących w bardzo trudnych warunkach. Różaniec również jest szczególnym narzędziem ewangelizacji- mówił ks. Gancarek.


Natomiast s. Anna Siudak wskazała na konieczność przybliżania problematyki misyjnej młodym ludziom – Trzeba tego dokonać przez osobiste świadectwo, promowanie działalności misyjnej Kościoła, ale także tworzenie stron internetowych nt. misji i działalności misjonarzy- mówiła s. Siudak.


Na temat mediów jako „narzędzia ewangelizacji i promocji działalności misyjnej Kościoła „ mówił ks. Mariusz Frukacz. „Interent dzisiaj daje bardzo duże możliwości, by również wykorzystując najnowocześniejsze środki komunikacji społecznej, wypełnić nakaz misyjny Chrystusa, by iść i głosić Ewangelię na cały świat”- mówił ks. Frukacz.

Reklama


Redaktor „Niedzieli” podkreślił,że „prasa katolicka spełnia bardzo ważna rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych”- Do dzisiejszego świata powinniśmy iść z Eucharystią w sercu oraz z różańcem i prasą katolicką w ręku- podkreślił ks. Frukacz.


Warsztaty zakończyły się Mszą św. w kościele rektorackim pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. w intencji misji i misjonarzy przewodniczył ks. Mariusz Frukacz, a homilię wygłosił ks. Jacek Gancarek, który zwrócił uwagę na to jak bardzo ważne jest „osobiste świadectwo, które powinno być wiarygodne”- Inni patrząc na nas,na nasze życie powinni przyjść do Chrystusa- mówił ks. Gancarek.


W Tygodniu Misyjnym, w dniach 22 – 28 października, odbędą się pierwsze w archidiecezji częstochowskiej warsztaty misyjne dla szkół przy sanktuarium maryjnym w Myszkowie – Mrzygłodzie.


W programie warsztatów znajdą się m. in. „podróż przez kontynenty”, filmy misyjne, wystawa poświęcona problematyce misyjnej. Z uczestnikami warsztatów spotkają się: ks. Tomasz Atłas dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych i ks. Henryk Suchos misjonarz z Brazylii.


Historia warsztatów misyjnych w archidiecezji częstochowskiej sięga roku 2000. Od wielu lat Papieskie Dzieła Misyjne archidiecezji częstochowskiej organizują również kursy dla animatorów misyjnych i wolontariatu misyjnego. Członkowie PDM promują również w szkołach na terenie archidiecezji różaniec misyjny. W Myszkowie - Mrzygłodzie działa także Centrum Misyjno-Maryjne, którego celem jest m. in. promocja problematyki misyjnej i modlitwy różańcowej.

Aktualnie na świecie pracuje 55 misjonarzy pochodzących z archidiecezji częstochowskiej, w tym 12 kapłanów diecezjalnych, 17 sióstr zakonnych, 22 zakonników i 4 misjonarzy świeckich.

2012-10-20 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dołącz do akcji „Misjonarz na Post” 2020!

[ TEMATY ]

misje

Wielki Post

#odkupieni

materiały organizatorów

Na świecie pracuje obecnie 1903 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Oprócz wsparcia materialnego potrzebne jest także to… duchowe.

Uczestnicy inicjatywy poprzez post, modlitwę, ofiarowanie cierpienia lub inne dobre postanowienia wykazują się troską o zadania misyjne, jakie stawia przed sobą Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję