Reklama

Polichna, parafia św. Jana Vianney’a

Spotkanie z rodakiem

Małgorzata Kowalik
Edycja lubelska 38/2004

8 sierpnia br. odbył się odpust ku czci patrona parafii Polichna, św. Jana Vianney’a, który zgromadził wiernych, księży z pobliskich miejscowości, ochotniczą straż pożarną oraz orkiestrę dętą z Polichny. Uroczystej Sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr. hab. Jan Flis.

Kapłan i naukowiec

Ks. Jan Flis studiował w latach 1963-1969 filozofię i teologię na KUL-u, święcenia kapłańskie otrzymał w 1969 r., w latach 1972-1976 odbył studia doktoranckie w zakresie nauk biblijnych, a w 2000 r. uzyskał habilitację. Był wikariuszem w Turobinie, Chełmie (parafia Rozesłania Świętych Apostołów), Horodle, Zamościu (parafia Świętego Krzyża), Rejowcu i Lublinie (parafia Świętej Rodziny i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) oraz proboszczem w Giełczwi. Wykładał egzegezę Nowego Testamentu w Seminarium Księży Marianów oraz w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej przy KUL-u. Jest autorem wielu publikacji, opracował też film wideo na środkowoeuropejskie Dni Katolików. Obecnie ks. Flis jest proboszczem w parafii Sigmundsherberg w Austrii.

Spotkanie z rodakami

Było to drugie w tym roku, modlitewne i uroczyste spotkanie Księdza ze swoimi rodakami z racji jego jubileuszu 35-lecia kapłaństwa. Pierwsze odbyło się 20 czerwca br., kiedy to Jubilat odprawił Mszę św., a następnie odbył rozmowy w gronie swoich kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej. Głosząc zaś kazania, przypomniał genezę swego powołania, które zawdzięcza rodzicom i ks. prał. Stefanowi Jastrzębskiemu. Wyeksponował też znaczenie modlitwy Ojcze nasz, podkreśliwszy jej wagę w doczesności i w wieczności. Analizował zwłaszcza formułę „bądź wola Twoja”, popierając przywołanym przykładem znanym z długoletniej pracy kapłańskiej, jak warto nawet w najtrudniejszych chwilach życia zaufać Bogu. Przypomniał też, że obecnie tylko dwóch księży wywodzi się z parafii Polichna, więc zachęcał wiernych do modlitwy o powołania kapłańskie, by „Kościołowi nigdy nie zabrakło robotników na żniwo swoje”. Dziękował również tym, którzy modlitwą wspierali jego powołanie tak, by pozostał wierny i mógł trwale je realizować.

Reklama

Rola kapłana

Przeżyty odpust ku czci patrona proboszczów uświadamia nam, że gdzie jest kapłan, tam odprawia się Msza św., tam obecna jest sakramentalna ofiara męki Chrystusa. Kapłani, w swojej postawie religijnej i misji służenia człowiekowi w jego drodze do Stwórcy, jednoczą się przy ołtarzu z Chrystusem jako celebransi, zanoszą Bogu od ludzi i za ludzi ofiarę i modlitwę. Ich długa, częsta i żarliwa modlitwa przysposabia duszę do kontemplacji, ułatwia mistyczny związek z Chrystusem. Gotowość na wszelkie poświęcenie, obrona świętości chrześcijańskich i narodowych, to cnoty kapłanów wzorowo posługujących Bogu.

Reklama

Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku

2019-05-20 08:07

mp / Łomża (KAI)

W nocy z 18 na 19 maja zginął w tragiczny sposób alumn pierwszego roku łomżyńskiego seminarium. Podajemy przesłany KAI komunikat rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

©MaverickRose – stock.adobe.com

KOMUNIKAT

Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej.

Wszyscy trwamy w żałobie, dlatego prosimy o uszanowanie pamięci zmarłego oraz głębokiego smutku najbliższej rodziny, wspólnoty łomżyńskiego seminarium i osób związanych ze zmarłym. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

ks. dr Jarosław Kotowski

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: trzeba mężnie i pokornie głosić Ewangelię

2019-05-20 15:36

ako / Świdnica (KAI)

Przed nami dalszy zasiew słowa za wzorem pierwszych ewangelizatorów. Trzeba mężnie i pokornie głosić Ewangelię. O pokorze jest dzisiaj mowa w psalmie. “Nie nam daj chwałę, lecz Twemu imieniu” (Ps 115). My dzisiaj głosimy te same prawdy w innym kontekście historycznym i aplikujemy do konkretnych warunków życia - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Kapłani z trzech diecezji: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej, w poniedziałek 20 maja, w kaplicy seminaryjnej Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu sprawowali dziękczynną Mszę św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, który był długoletnim wychowawcą, wykładowcą i rektorem perłowych jubilatów.

- Dzisiejszy dzień jest okazją do tego, by uświadomić sobie, jak wiele otrzymaliśmy od Pana Boga, zarówno w czasie seminaryjnym i potem na żniwie pańskim. Dziękujmy Bogu za tę drogę, którą przeszliśmy. Przyszłość powinna być dalej kształtowana słowem Bożym - wskazał biskup świdnicki.

Homileta przywołał wspomnienia związane ze święceniami kapłańskimi, 20 maja 1989 roku. - To była wigilia Uroczystości Trójcy Świętej, święceń udzielał kard. Henryk Gulbinowicz, było was 29. To było zakończenie formacji seminaryjnej i początek posługi kapłańskiej. Potem wasze drogi się rozwidliły - przypomniał biskup.

Bp Ignacy Dec latach 1982-1995 pełnił różne funkcje wychowawcze w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu: 1982-1984 jako prefekt; 1984-1988 jako wicerektor, a w latach 1988-1995 był rektorem tegoż seminarium. Był również rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w latach 1992–2004.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem