Reklama

15 lat Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Dla Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach rok 2004 jest rokiem jubileuszowym. 1 marca br. minęło 15 lat od daty jego powołania - najpierw w Łowiczu, a potem w Skierniewicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cywilizacja miłości

Uroczystości rocznicowe odbyły się 6 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skierniewicach. Gościem honorowym spotkania, połączonego z inauguracją roku szkolnego 2004/2005 był biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Przybył także ks. prał. Mieczysław Iwanicki - delegat Biskupa Łowickiego do kontaktów z Kuratoriami i Dyrektorami Szkół, nazwany przez dyrektor ODN Teresę Janicką-Panek „przyjacielem nauczycieli”. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i miejskich oraz instytucji, związanych z oświatą.
Spotkanie jubileuszowe rozpoczęło się od symbolicznego zapalenia świecy i chwili ciszy - dla uczczenia ofiar zamachu terrorystycznego w Osetii. Następnie Ksiądz Biskup poproszony został przez organizatorów o wygłoszenie wykładu inauguracyjnego. Wykład zatytułowany był: „Cywilizacja miłości a kultura europejska w nauczaniu papieża Jana Pawła II”. Ks. prof. dr hab. Andrzej F. Dziuba przedstawił w nim cztery podstawowe założenia nauczania Ojca Świętego i jego koncepcji cywilizacji miłości. Pierwsze z nich zakłada prymat osoby nad rzeczą; drugie: prymat etyki nad techniką; trzecie: prymat być przed mieć; czwarte: prymat miłosierdzia przed sprawiedliwością.
„Cywilizacja miłości nie może być rozpatrywana w kategorii jednego z tych wątków - podkreślił Biskup Łowicki. - Musi być widziana integralnie. Zawsze też należy ją postrzegać antropocentrycznie; człowiek, ale też widziany integralnie. Dopiero taki człowiek będzie w stanie ukształtować i stosować w życiu wizję nowego świata. Poprawnie pojętej wizji cywilizacji miłości nie da się praktykować bez płaszczyzny moralnej, dla wierzących - bez płaszczyzny religijnej. Cywilizacja miłości jest rzeczywistością, która jest niesprzeczna w sobie samej i jako taka przystaje do koncepcji człowieka, bo te kategorie, które wymieniłem, dotyczą każdego człowieka”.

Z historii ODN

W dalszej części spotkania jubileuszowego dr Janicka-Panek przypomniała zebranym krótkie dzieje ODN. Jego powołanie w 1989 r. było decyzją Wojewody Skierniewickiego - Kazimierza Borczyka. Wyodrębnienie się samodzielnej, autonomicznej, wojewódzkiej placówki doskonalenia dla województwa skierniewickiego miało dodać placówce prestiżu. Nie bez znaczenia dla owego procesu był fakt istnienia w Łowiczu, bardzo aktywnej grupy nauczycieli - metodyków skupionych wokół IKN im. Wł. Spasowskiego Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Raz w miesiącu odbywały się ogólne narady w ODN w Łodzi, gdzie dokonywano planowania zadań, organizowano doskonalenie wewnętrzne, pracowały zespoły problemowe i zadaniowe. Łowickiej grupie nauczycieli-metodyków przewodził wówczas Gustaw Gębura, nauczyciel fizyki, autor podręczników z fizyki, i opracowań metodycznych.
Lata osiemdziesiąte IKN - Oddziału Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi kojarzą się z nazwiskami dr. Jerzego Pokory, doc. dr. Mariana Lelonka. Charakterystyczne zadania z tego okresu, to praca nad uzyskiwaniem przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej, organizowanie konferencji przedmiotowo-metodycznych, udział w badaniach naukowych, prowadzenie studium przedmiotowo-metodycznego, zgłoszenie prac na konkursy Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego.
Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Łowiczu, przechodził pod kierownictwem: Eugeniusza Furmana, dr. Zbigniewa Białobłockiego, dr. Jerzego Kaźmirskiego, dr Teresy Janickiej-Panek (od 1997 po dzień dzisiejszy) liczne przeobrażenia lokalowe i kadrowe. Z siedziby w budynku Kolegium Nauczycielskiego w Łowiczu, został przeniesiony najpierw do Skierniewic, a wiosną 1997 r. zyskał nowe lokum w Skierniewicach, wspólnie z Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny był Kurator Oświaty w Skierniewicach. Bezpośrednio Ośrodek podlegał wicekuratorowi Wiesławowi Koszlonowi. Od 1 stycznia 1999 r., w wyniku reformy administracyjnej i samorządowej zlikwidowano województwo skierniewickie. Ośrodek pozostał w województwie łódzkim. Zmieniono nazwę placówki na Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Organem prowadzącym stał się samorząd województwa łódzkiego, w imieniu którego pięcioma placówkami doskonalenia zarządzał marszałek - wówczas Waldemar Matusewicz. Organem sprawującym nadzór został łódzki kurator oświaty (wówczas Leszek Surosz), Skierniewicka Delegatura KO z Elżbietą Sadowską na czele.
Urząd Marszałkowski zawierał i zawiera w swojej strukturze m.in. departament merytoryczny - Departament Kultury, Edukacji i Sportu, podlegający bezpośrednio wicemarszałkowi - Marianowi Łabędzkiemu. Dyrektorami Departamentu KEiS byli: Stanisław Witaszczyk (obecny marszałek województwa łódzkiego), Andrzej Sontag, wicedyrektorem - Stanisław Banaszek.
Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego z 2003 r. nadano placówce nazwę Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach.
Od 2003 r. do kwietnia 2004 r. Departament KEiS podlegał wicemarszałek - Krystynie Ozga. Obecnie edukacją w województwie „opiekuje się” marszałek - Stanisław Olas, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Obowiązki dyrektora departamentu KEiS sprawuje Małgorzata Kowalska, wicedyrektora - Halina Kawula.
Koniec lat dziewięćdziesiątych (i drugiego tysiąclecia) to okres wielkich reform edukacji. Dla placówek doskonalenia w Polsce, w tym i dla Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach oznaczał on włączenie się w realizację nowego zadania realizacja na dobre zdeterminowała program pracy Ośrodka i plany szkoleniowe. Materializowały się one dzięki grantom edukacyjnym najpierw Ministra Edukacji Narodowej, potem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, a następnie Łódzkiego Kuratora Oświaty. Warto podkreślić, że w kończącym się roku szkolnym Ośrodek uzyskał 22 granty Łódzkiego Kuratora Oświaty.
Dyrektor Teresa Janicka-Panek mówiła: „Odkąd sięgam pamięcią, a rozpoczynałam pracę w doskonaleniu w 1986 r. jako nauczyciel-metodyk ds. nauczania początkowego, w Ośrodku zawsze byli konsultanci i doradcy metodyczni. Mimo zmian przepisów prawa oświatowego, zwłaszcza dotyczących placówek doskonalenia, udało się w WOM, potem w ODN, a wreszcie w WODN powołać doradców metodycznych. Jest to wynik długoletniej i systematycznej współpracy z samorządami gminnymi i powiatowymi. Zainicjowano współpracę z Biblioteką Pedagogiczną w Skierniewicach. Sądzę, że Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach na stałe wrósł w krajobraz edukacyjny województwa łódzkiego. Świadczy o tym liczba realizowanych zadań i ciągle wzrastająca ilość klientów Ośrodka, corocznie prowadzone olimpiady i konkursy przedmiotowe”.
Znaczenia i splendoru placówce doskonalenia przysparzają przedsięwzięcia realizowane wspólnie z ośrodkami akademickimi, udział w konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, liczne publikacje w prasie lokalnej i periodykach, a także materiałach pokonferencyjnych. Na wizerunek WODN w Skierniewicach rzutuje mrówcza, codzienna praca wszystkich pracowników i doradców metodycznych.
Przemawiając podczas spotkania jubileuszowego dyr. Janicka-Panek podziękowała za udział w realizacji zadań z zakresu doskonalenia i doradztwa wszystkim dawnym i obecnym pracownikom Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach. „Dziękuję każdemu, kto czynem i dobrym słowem wspomaga naszą pracę dla dobra dzieci, uczniów i ich rodziców, dla polskiej oświaty. Dziękuję samorządowcom, dyrektorom placówek oświatowych, nauczycielom i związkowcom. Z rozrzewnieniem wspominam nauczycieli emerytów, którzy swoim doświadczeniem zawodowym służyli skierniewickiej, łowickiej, sochaczewskiej, rawskiej i brzezińskiej oświacie”.
Uroczystości z okazji 15. jubileuszu ODN w Skierniewicach zakończyły się żywiołowym występem zespołu ludowego „Boczki Chełmońskie”, który zaprezentował obrzędy wesela łowickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

„Bądź wieczną lampką” - od 20 lat jasnogórskie bractwo szerzy kult Eucharystii

2024-03-28 16:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bractwo Eucharystyczne

Karol Porwich/Niedziela

Od 20 lat, jak św. Jan Ewangelista, głoszą w swojej codzienności, że Chrystus jest „światłością świata, a kto za Nim idzie, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. To Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne, w którego misji jest szerzenie miłości do Jezusa w Eucharystii.

- Adorujmy Chrystusa, oddajmy Mu cześć, prośmy o powołania kapłańskie, o świętość kapłanów - zachęcają członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. - Adoracja jest potrzebna wierzącym, także kapłanom, jak tlen do życia - przekonują. Co miesiąc, w pierwszy czwartek, członkowie bractwa gromadzą się na Jasnej Górze na Mszy św., a następnie na adoracji Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję