Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zielona Góra

18 września, z okazji 65. rocznicy agresji ZSRR na Polskę, odbyła się w Zielonej Górze uroczystość religijno-patriotyczna zorganizowana przez Zarząd Lubuskiej Rodziny Katyńskiej w Zielonej Górze. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w intencji Ojczyzny i ofiar agresji ZSRR na Polskę. W Liturgii wzięły udział liczne poczty sztandarowe. Po Eucharystii odbył się apel przed Obeliskiem Katyńskim przy ul. Westerplatte zakończony odśpiewaniem Roty.

Zielona Góra

17 września odbyło się w Zielonej Górze spotkanie sprawozdawczo-wyborcze delegatów Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Zjazd poprzedziła Msza św., w trakcie której asystent diecezjalny AK ks. Zbigniew Kucharski podkreślił wagę angażowania się świeckich w życie Kościoła, a także zaznaczył, że budowanie postaw opartych na Ewangelii odbywać się musi od wczesnej młodości. Sprawozdanie z działalności Zarządu Diecezjalnego przedstawił prezes Stanisław Rzeźniczak. Wśród osiągnięć wymienił nawiązanie ścisłej współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz zbudowanie środowiska, które działa już w 50 parafiach diecezji. Delegaci wybrali nowy Zarząd Diecezjalny, w skład którego wchodzić będzie 9 osób. Po mianowaniu przez Biskupa Diecezjalnego nowego prezesa Zarząd dokona rozdzielenia stanowisk wiceprezesów i skarbnika.

 M. K.

Jednym zdaniem

14 września bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Obrzycach należącego do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku.

18 września w parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Starym Kisielinie odbyło się spotkanie przewodniczących parafialnych grup Apostolatu Maryjnego z całej diecezji. Spotkanie poprowadzili moderatorzy okręgowi Tadeusz Szadowski i Antoni Kaliszuk oraz opiekun diecezjalny ks. Zygmunt Zimnawoda.

19 września w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie Wlkp. podczas Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Pamięci z okazji 60. rocznicy walk w akcji „Burza”. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

19 września w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu odprawiona została Msza św. w intencji miasta z okazji trwających Dni Żagania.

21 września w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Po Eucharystii otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności ks. Jerzego.

22 września KSM w Zielonej Górze zorganizował dyskusję nt. Gdzie leży granica między terroryzmem a demokracją?

Zaproszenia

18 października w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbędzie się koncert Vivaldi, Leclair, Pisendel, Haendel - koncerty skrzypcowe - Rachel Podger i Orkiestra Arte dei Suonatori. Rozpoczęcie koncertu o godz. 20.00.

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze oraz Regionalne Centrum Animacji Kultury organizują III Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Jana Pawła II. Konkurs odbędzie się 16 października w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze (ul. Bułgarska 30). Rozpoczęcie konkursowych przesłuchań o godz. 10.00. Informacje i zgłoszenia można kierować pod adresem e-mail: civitas@kuria.zg.pl

22-24 października w Rokitnie odbędą się rekolekcje dla wszystkich posługujących w Poradnictwie Rodzinnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec ze św. Franciszkiem z Asyżu - tajemnice radosne

2025-10-03 20:58

[ TEMATY ]

różaniec

Św. Franciszek z Asyżu

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa różańcowa jest wzniesieniem serca do Boga, który przychodzi, aby zbawiać człowieka. Modlitwa różańcowa - jak przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II - jest modlitwą kontemplacyjną.

To Słowo Ojca tak godne, tak święte i chwalebne zwiastował najwyższy Ojciec z nieba przez św. Gabriela, swego anioła, mające zstąpić do łona świętej i chwalebnej Dziewicy Maryi, z której to łona przyjęło prawdziwe ciało naszego człowieczeństwa i naszej ułomności. Które, będąc bogate (2 Kor 8, 9) ponad wszystko, zechciało wybrać na świecie ubóstwo wraz z Najświętszą Dziewicą, Matką swoją (List do wiernych 4-5).
CZYTAJ DALEJ

CBOS: Rośnie liczba tych, którzy pozytywnie oceniają działalność Kościoła katolickiego

2025-10-03 21:53

[ TEMATY ]

badania

opinie

Karol Porwich/Niedziela

45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego, to o 3 punkty więcej niż w marcu; źle – 41 proc., o 4 punkty mniej niż poprzednio - wynika z wrześniowego badania CBOS. Zadowolone są w większości osoby identyfikujące się z prawicą, a krytyczne - o poglądach lewicowych lub centrowych.

Podziel się cytatem Pozytywnie działalność Kościoła katolickiego oceniło ocena 45 proc. dorosłych Polaków. To o 3 punkty więcej niż pół roku temu. Z kolei źle oceniło 41 proc. respondentów, o 4 punkty mniej niż poprzednio. „Od pięciu lat opinie o Kościele są wyraźnie spolaryzowane, przy czym raz niewielką przewagę zyskują osoby z aprobatą wypowiadające się o działaniu tej instytucji, a innym razem – jej krytycy” - wskazał CBOS.
CZYTAJ DALEJ

Ile można spóźnić się do kościoła?

2025-10-04 21:04

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością. W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady, zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako spełniony obowiązek chrześcijański - pisze abp Andrzej Przybylski.

Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością. W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady, zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako speł niony obowiązek chrześcijański. Dodała zaraz, że po noć wystarczy, jeśli się zdąży na czytanie Ewangelii, a właściwie to nawet tylko na moment Przeistocze nia chleba w Ciało Chrystusa i wina w Krew Pańską. Musiałem jej dopowiedzieć konkretnie i prosto: nie wystarczy!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję