Reklama

Kościół Ducha Świętego

Wśród nas i dla nas

Niedziela lubelska 41/2004

23 września. Kościół Ducha Świętego w Lublinie przy deptaku obok Ratusza. Dziś, w świątyni wzniesionej w XV w. przez lubelskich mieszczan jako kościół przyszpitalny, ma miejsce nawiedzenie Matki Bożej w kopii Jasnogórskiej Ikony. Jest godz. 16.30... Zdrowaś Mario, łaskiś pełna, Pan z Tobą... - zgromadzeni w oczekiwaniu odmawiają Różaniec. Kościół się zapełnia. „Za chwilę Ksiądz Biskup wprowadzi Matkę Bożą do świątyni. Módlmy się w ciszy” - głos Księdza Rektora przerywa modlitwę. Gdzieś z oddali dobiega cichy śpiew. Staje się wyraźniejszy, mocniejszy. Cześć Maryi, cześć Jej chwała, Pannie świętej cześć - najpierw a capella, później z dźwiękiem organów. Wiruje pod kopułą nad prezbiterium, zatrzymuje się na wspominających renesans lubelski gzymsach głowic, w arkadach, opiera na łuku tęczowym. W jednej chwili barokowa świątynia wypełnia się rozśpiewanymi ludźmi. Ikona wniesiona do kościoła w orszaku prezbiterów zostaje umieszczona na centralnym miejscu. „O Maryjo witam Cię, o Maryjo kocham Cię, o Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci swe”. Wzrok wszystkich utkwiony jest w obliczu Błogosławionej między niewiastami. Po okadzeniu Wizerunku, zostaje odczytany fragment Ewangelii o Nawiedzeniu. Ze wzruszeniem zostaje odśpiewany Magnificat. „Droga Matko, witamy Cię w tym najstarszym lubelskim sanktuarium. Niech Twoja obecność odciśnie się Ikoną w naszych sercach” - ks. Mieczysław Puzewicz wita Królową. Młodzi z KSM-u, „Novo Millennio”, Centrum Wolontariatu, działających w ramach Centrum Duszpasterstwa Młodzieży składają kwiaty.
Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli... W nawie bocznej przy kratkach konfesjonału klęczy człowiek. Sakrament Bożego miłosierdzia. Młody kapłan z powagą kreśli w powietrzu znak krzyża. Człowiek wstaje przemieniony. Chwalimy Cię, błogosławimy Cię, wielbimy Cię, dzięki Ci składamy. Jedna z kobiet przyniosła ze sobą składane krzesełko. Nie siada, proponuje stojącym obok niej, szuka bardziej potrzebującego. Przed Jasnogórską Ikoną płonie świeca. Wśród wypełniających każdy centymetr świątyni ludzi stoi młody ojciec, trzymając na ręku przytulonego chłopca. Dziecko śpi pod troskliwym spojrzeniem Matki, też przygarniającej Syna. Od 13 lipca 1642 r., kiedy uczeń Szkoły Jezuickiej dostrzegł na obrazie Matki Bożej Świętoduskiej krwawe krople spływające z oczu Maryi, w świątyni zanotowano liczne uzdrowienia, doznawano wielu łask. Taki czas łaski jest dzisiaj. „Dzisiaj wśród nas jest Matka i dla nas jest Matką. Usta nie są w stanie wyrazić tego, co czuje serce, spojrzenie staje się modlitwą, a milczenie wsłuchiwaniem w słowa Jej Syna. „Ona nigdy nie zatrzymywała uwagi na sobie, ale kierowała każdego, kto się z Nią spotykał, do umiłowanego Syna” - mówi bp Artur Miziński, dla którego spotkanie z Maryją w kościele Ducha Świętego jest pierwszym na szlaku peregrynacji. „W tej wizycie Maryja pragnie z miłością pogłębić wiarę, odnowić życie, przepoić świętością każdą duszę, rodzinę, parafię i cały Kościół lubelski. Potrzeba nam umiejętności przyjęcia Bożej woli i radowania się własnym życiem, tak jak Maryja. Niech nasze domy nie będą z betonu, niech nasze serca nie będą z betonu i niech nasza wrażliwość na drugich nie będzie z betonu” - podkreśla bp Artur. „Idźmy jak Maryja z pośpiechem, by dzielić się swoim życiem z innymi”.
Błogosławieństwo na zakończenie Mszy św. Za chwilę rozpocznie się czuwanie u stóp Matki. Modlitwa uwielbienia z zespołem i chórem „Gospel Rain”, będąca przystankiem w drodze na XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, Apel Jasnogórski w jedności z Ojcem Świętym, modlitwa prowadzona przez Odnowę w Duchu Świętym, młodzież, siostry Rodziny Betańskiej, Koła Żywego Różańca, członków dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Arcybractwo Ducha Świętego, wolontariuszy i dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej, a także Msza św. o powołania do służby w Kościele, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, medytacja nad Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, modlitwa zawierzenia dzieł i wspólnot Centrum Duszpasterstwa Młodzieży - wypełniły czas nawiedzenia. Spotkanie z Matką w lubelskim sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zakończyło się 24 września, kiedy Jasnogórska Ikona została przekazana wiernym z parafii Nawrócenia św. Pawła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję