Reklama

Kościół - państwo - rodzina

„Współdziałanie Kościoła i państwa na rzecz rodziny” - to temat tegorocznej Krajowej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL oraz diecezję łomżyńską, która odbyła się w Łomży w dniach 6-7 września br.

Uroczystego otwarcia dwudniowych obrad dokonał Pasterz Kościoła łomżyńskiego bp Stanisław Stefanek, odmawiając „Modlitwę za rodziny”. Przypomniał on, że w dobie, kiedy rodzina jest poniewierana, potrzebne są takie konferencje, które zajmują się problemami wspólnot rodzinnych. Przekazał jednocześnie wszystkim uczestnikom spotkania „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin”. Wprowadzenie do problematyki sympozjum przedstawił ks. prof. Józef Krukowski (KUL/UKSW). Jego referat to: Podstawy prawne współdziałania między Kościołem i państwem na rzecz małżeństwa i rodziny. Następnie przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodzin - bp Stanisław Stefanek zaprezentował program pracy duszpasterskiej Kościoła katolickiego w Polsce względem rodziny. Ksiądz Biskup zauważył, że w Polsce powstaje wiele ośrodków, które chciałyby przejąć funkcje wychowawcze rodziców. „Pamiętajmy, że nikt nie może przejąć roli rodziców w rodzinie” - ostrzegał bp Stefanek.
Na zakończenie pierwszej sesji głos zabrał bp Antoni Dziemianko - sekretarz Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, który zaprezentował duszpasterstwo rodzin na Białorusi. „Poglądy państwa Białoruskiego na małżeństwo są bardzo liberalne (...). Rozpowszechniona jest antykoncepcja, w każdym rejonowym mieście w przychodniach, w gabinetach ginekologicznych wykonywane są tzw. regulacje, które polegają na usunięciu dziecka do 20. dnia życia” - powiedział bp Dziemianko. Poważnym problemem na Białorusi są także rozwody: „W 2003 r. na tysiąc zarejestrowanych ślubów cywilnych przypadło 764 rozwody (...), w pierwszym półroczu 2004 r. na tysiąc małżeństw przypadło 631 rozwodów” - powiedział Sekretarz Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi.
Popołudniową sesję rozpoczął ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski (UKSW) wykładem Funkcja prokreacyjna rodziny w prawie kanonicznym. Przypomniał, że: „Prokreacyjne ukierunkowanie małżeństwa zostało wyrażone przez Vaticanum II aż dziesięciokrotnie (...). Prokreacyjna funkcja rodziny w regulacjach Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. znalazła swój wyraz w pozytywnym stwierdzeniu, iż małżeństwo jest skierowane ze swej natury ku zrodzeniu potomstwa (kan. 1055 par. 1)”. Kolejni prelegenci tj. ks. dr Krzysztof Warchałowski (UKSW) i ks. prof. dr hab. Ryszard Sztychmiler (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) przedstawili funkcje prokreacyjne w prawie Unii Europejskiej oraz prawie polskim.
Pierwszy dzień konferencji naukowej zakończyła Msza św. w łomżyńskiej Katedrze, sprawowana w 22. rocznicę śmierci bp. Mikołaja Sasinowskiego, której przewodniczył bp Andrzej Dzięga. Homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek, który przypomniał, że prawo zawsze ma bronić człowieka i jego życia.
Drugi dzień obrad rozpoczął swoim referatem pt. Funkcja wychowawcza rodziny w prawie kanonicznym bp Andrzej Dzięga (KUL). Przypomniał, że „pierwszorzędnymi wychowawcami są zawsze rodzice, którzy wychowują dzieci do wiernego wypełniania planu Bożego”. Opierając się na Kodeksie Prawa Kanonicznego bp Dzięga zauważył, że rodzice maja prawo i obowiązek współpracować z innymi w dziedzinie wychowania. Podczas konferencji swój referat zaprezentował także ks. dr Mirosław Sitarz (KUL). Mówił on o funkcji wychowawczej rodziny w prawie publicznym, natomiast ks. prof. dr hab. Józef Krzywda (PAT Kraków) o małżeństwie, które jest podstawą rodziny.
Dwudniowa konferencja zakończyła się spotkaniem z kulturą kurpiowską w Nowogrodzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-28 10:34

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Marian Grabski „Wyrwa“/MPW

Ppor. Stanisław Sasinowski „Żbik”, dowódca 3. plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW-KB „Sokół” na barykadzie na ul. Brackiej przy wylocie ul. Nowogrodzkiej

Ppor. Stanisław Sasinowski „Żbik”, dowódca 3. plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW-KB „Sokół” na barykadzie na ul. Brackiej przy wylocie ul. Nowogrodzkiej

Od soboty w Warszawie trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych odprawione zostaną Msze św., odbędą się koncerty i uroczystości upamiętniające. Podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na zagrożenia epidemiczne, część uroczystości będzie odbywała się z ograniczoną liczbą uczestników, a wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem internetu.

Uroczystości religijne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję