Reklama

Prymas Polski w Łowiczu

Niedziela łowicka 41/2004

Wielokrotnie przyjeżdżali do Łowicza Prymasi Polski. Tradycję tę podtrzymuje również obecny prymas kard. Józef Glemp.
Wielką uroczystością była wizyta Prymasa Glempa w łowickiej bazylice katedralnej 21 września br. Była ona związana z 25. rocznicą konsekracji biskupiej i przyznaniem Księdzu Prymasowi przez Urząd Miasta Łowicza tytułu Honorowego Obywatela Łowicza. Po uroczystościach w Ratuszu Miejskim Prymas Glemp przeszedł do rezydencji biskupiej. Śpiewem i tańcem Dostojnego Gościa powitały dzieci i młodzież Ludowego Zespołu Folklorystycznego „Jarzębiny” z pobliskich Zielkowic. Następnie w bazylice katedralnej, odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył Ksiadz Prymas. Na uroczystość przybyli bp Alojzy Orszulik, bp Józef Zawitkowski i bp Andrzej Dziuba - ordynariusz diecezji. Obecni byli też kanonicy Kapituł Łowickiej, Łęczyckiej i Skierniewickiej, prałaci, siostry zakonne, przedstawiciele władz Miasta i liczna grupa wiernych.
Przed rozpoczęciem Eucharystii przypomniane zostały wcześniejsze wizyty Prymasa Glempa w Łowiczu i historia obecności Prymasów Polski w Kolegiacie Łowickiej. Prowadzący komentarz mówił: „Trzeba nam wspomnieć także historię naszych czasów, kiedy to 16 września 1981 r. kard. Józef Glemp, Prymas Polski przeżywał ingres. Pamiętamy również przyjazdy Księdza Prymasa na spotkania opłatkowe z wiernymi Ziemi Łowickiej, kiedy to ówczesnym proboszczem parafii Kolegiaty w Łowiczu był ks. Józef Zawitkowski, dzisiejszy biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Za wszystkie te wydarzenia jesteśmy wdzięczni Panu Bogu. Naszym dziękczynieniem jest dzisiejsza Msza św. Bogu samemu składamy ofiarę Jego Syna Jezusa Chrystusa, modląc się o łaski dla całego Kościoła. Otwórzmy nasze serca na spotkanie z Bogiem”.
Następnie głos zabrał bp Andrzej F. Dziuba ordynariusz diecezji łowickiej, który w kilku słowach przywitał Dostojnego Gościa. Powiedział on m. in: „Kościół łowicki składa Tobie przez znak Eucharystii dziękczynienie za wszelkie dobro, które uczyniłeś. Niech Chrystus będzie dla Ciebie tym, który nadal będzie Cię prowadził przez drogi sprawiedliwości i miłości”.
Homilię wygłosił Ksiądz Prymas. Podkreślał, że chce dzielić się radością za dobra, które Go spotkały na Ziemi Łowickiej. Następnie odnosząc się do czytań z Pisma Świętego mówił o miłości Boga do człowieka i o tym, że nie należy oceniać drugiej osoby według kryteriów czysto ludzkich, gdyż Bóg, i tylko On, widzi serce człowieka. Takiej postawy Kościół uczy się każdego dnia. Na zakończenie Kaznodzieja stwierdził: „Diecezja Łowicka, katedra, wierni i nasze spotkanie pokazują jeden Kościół i to, że niezmiennie wierzymy, iż jest jeden Chrystus, jeden chrzest, jedna Ewangelia i to są wartości, które są nie do pokonania”.
Po homilii rozpoczęła się procesja z darami. Na ołtarzu złożone zostały symbole pracy rąk ludzkich. Przyniesiono je z prośbą, aby sam Bóg je przyjął i uświęcił. Dary złożone zostały na ręce Księdza Prymasa. Była wśród nich srebrna taca przyozdobiona herbem Prymasa i napisem: „Jego Eminencji Kardynałowi Glempowi, Prymasowi Polski, w 25. rocznicę konsekracji biskupiej - Andrzej Franciszek Dziuba, Biskup Łowicki i diecezja, Łowicz, Anno Domini 21.09.2004”.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek. W krótkim wystąpieniu powiedział m.in.: „[...] Pragnę podziękować za przyjęcie w dniu dzisiejszym tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Mamy nadzieję, że Wasza Eminencja będzie nas wspierać swoją modlitwą. My zaś chcemy włączyć się w kreowanie innego, lepszego świata. Dziękuję za życzliwość i proszę o błogosławieństwo dla Łowicza”.
Ksiądz Prymas kard. Józef Glemp podziękował za gorące przyjęcie i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza. Dostojny Gość udzielił łowiczanom swego pasterskiego błogosławieństwa. Ofiarował na rzecz skarbca katedralnego pamiątki osobiste: piuskę, pas i stułę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję