Reklama

Wychowawcza misja Parafii Świętej Rodziny

Niedziela łódzka 41/2004

Wychowanie jest procesem, wobec którego chrześcijanin nie może być obojętny. Dokonuje się ono przede wszystkim w rodzinie, ale także w szkole, w parafii, na boisku - wszędzie tam, gdzie człowiek doświadcza relacji z innymi ludźmi.
Wychowanie ma wielką moc - potrafi sprawić, iż dziecko staje się osobą świętą lub zbrodniarzem. Zgodnie z personalistycznym duchem, istotą wychowania jest relacja osób. Aby można było mówić o konkretnych efektach wychowania, relacja ta musi być odpowiednia zarówno pod względem jakości, jak i ilości (czasu trwania). Z tegoż względu bardzo ważną działalnością Kościoła jest organizowanie wyjazdów wakacyjnych, podczas których dzieci i młodzież mają czas na relacje między sobą, a także na relacje z ugruntowanymi religijnie animatorami i wychowawcami, klerykami i księżmi.
Parafia Świętej Rodziny w Łodzi, mimo iż należy do parafii budujących się, od ponad 10 lat organizuje letnie i zimowe wyjazdy dla dzieci i młodzieży. Corocznie bierze w nich udział od 50 do 150 osób, rekrutujących się zarówno z grup działających przy parafii (ministranci, schola, spotkania młodzieżowe), jak i niezwiązanych dotąd z parafią lub w ogóle z Kościołem. Wyjazdy mają z natury charakter integracyjny - uczestnikami są zarówno osoby z rodzin ubogich, jak i dobrze sytuowanych, młodzież o ugruntowanej religijności, jak i poszukująca. Co więcej, uczestnicy są w różnym wieku - począwszy od lat siedmiu, a skończywszy na dwudziestu. Taka rozpiętość bywa uciążliwa organizacyjnie, ale jest korzystna wychowawczo (młodzież zdaje sobie sprawę, iż jest przykładem dla młodszych, a dzieci dostrzegają, że bycie starszym nie oznacza tylko picia alkoholu, palenia papierosów i brania narkotyków).
W roku bieżącym letni wyjazd z parafii Świętej Rodziny odbył się w wynajętym ośrodku kolonijnym położonym w lesie nad Jeziorem Turawskim koło Opola. Placówka, zgodnie z wymogami prawa, została zarejestrowana w Kuratorium Oświaty. Wychowawcami byli instruktorzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestnicy brali udział w codziennej Mszy św., zajęciach harcerskich w lesie, zajęciach plastycznych, ogniskach, dyskotekach, korzystali z kąpieli słonecznych i wodnych, a młodzież dodatkowo uczestniczyła w warsztatach na temat Dziesięciu Przykazań, które zakończyły się całonocnym czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. Podczas wycieczek autokarowych zwiedzono Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz Stare Miasto i skansen w Opolu.
Na wyjeździe obowiązywał program dydaktyczno-wychowawczy, w którym zawarty był także regulamin. Wśród jego postanowień umieszczono m.in.: brak tolerancji dla spożywania alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków, posługiwania się wulgaryzmami, używania przemocy, natomiast poparcie dla serdeczności, przyjacielskości i otwartości. Warto zauważyć, iż regulamin ten w takim samym stopniu obowiązywał dzieci i młodzież, jak i kadrę.
Ku radości organizatorów, kontrole Sanepidu i Kuratorium bardzo wysoko oceniły placówkę. W przeprowadzonym na koniec wyjazdu anonimowym teście ewaluacyjnym, w skali szkolnej (od 1 do 6) uczestnicy ocenili całokształt na 4,8, a najwyższe noty zdobyła kadra: 5,6 - 5,7.
W pracy wychowawczej trudno oczekiwać natychmiastowych i widocznych na zewnątrz efektów. Wychowanie to proces, który trwa całe życie, efektów tych należy się spodziewać zarówno u uczestników, jak i kadry. Mamy nadzieję, iż zostaną one wzmocnione podczas następnego, planowanego już wyjazdu z parafii, która naśladując swoich Patronów - Świętą Rodzinę, w tym małym dziele wpisuje się w charytatywną i wychowawczą działalność Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję