Reklama

VIII Diecezjalny Przegląd Chórów

Śpiewanie przed Matką

Już po raz ósmy chóry działające przy kościołach parafialnych naszej diecezji zgromadziły się w Miedznie, by wziąć udział w kolejnej uroczystości, którą przywykliśmy nazywać Diecezjalnym Przeglądem Chórów. Dla przypomnienia należy dodać, że to, co zwykło się nazywać przez nas przeglądem, posiada swoją ideę przewodnią i cel. Niewątpliwie nadrzędnym celem owych spotkań jest to, aby muzyką chóralną uwielbić Pana Boga, by poczuć radość wspólnego śpiewania i przebywania oraz przyjrzeć się innym i sobie od strony czysto warsztatowej. Dalszym celem jest również poznawanie historii naszych kościołów i parafii.

Niedziela podlaska 41/2004

Ogromnie cieszy fakt, że tegoroczne spotkanie dzięki uprzejmości ks. prał. Władysława Kopyścia, mogliśmy odbyć w naszym sanktuarium maryjnym w Miedznie. Mszę św., która zawsze stanowi centrum naszych zgromadzeń koncelebrowało czterech kapłanów: ks. prał. Władysław Kopyść - proboszcz i kustosz sanktuarium, ks. prał. Kazimierz Siekierko, dziekan z Ciechanowca, ks. Artur Płachno - przedstawiciel środków masowego przekazu i piszący te słowa - ks. Jarosław Kuźmicki. Należy w tym miejscu wspomnieć ks. Mariusza Rosłona, wikariusza miedzeńskiego, który wiernie służył pomocą w konfesjonale. Mszy św. przewodniczył ks. Jarosław Kuźmicki, a kazanie wygłosił ks. prał. Władysław Kopyść. Raduje niezmiernie to, że Matka Boża Miedzeńska zgromadziła w tym roku przy sobie 10 zespołów. Wśród nich znalazły się chóry z: parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim, parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, parafii Świętej Trójcy w Ciechanowcu, parafii Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Miedznie, parafii Trójcy Świętej w Rudce, parafii św. Stanisława w Sarnakach, parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach i parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim.
Program tegorocznego spotkania stanowiły: przygotowanie do Mszy św., Eucharystia, prezentacje poszczególnych zespołów, wręczenie pamiątek, wspólne zdjęcie przed sanktuarium i wspaniały posiłek, przygotowany przez niezmiernie gościnnego i otwartego ks. prał. Wł. Kopyścia wespół z przedstawicielami Akcji Katolickiej.
Kilkanaście minut przed godz. 10.00 rozpoczęliśmy nasze święto prezentacją utworów, które wykonaliśmy później podczas Liturgii. Przygotowanie do Mszy św. prowadzili: Krystyna Kamińska, Andrzej Niewiarowski, Janusz Kołtuniak i Grzegorz Żak.
W repertuarze mszalnym znalazły się: na wejście - wielogłosowe Głoś imię Pana, wykonane przez wszystkie zespoły; psalm responsoryjny i werset allelujatyczny wykonany przez Zbigniewa Orzełowskiego; w trakcie Modlitwy powszechnej połączony chór wykonywał wielogłosowe Kyrie eleison; w czasie przygotowania darów ofiarnych ponownie połączone zespoły wykonały O Najwyższy, dobry; podczas Komunii św. także razem wykonano Ave verum W. A. Mozarta. Natomiast dziękczynienie i rozesłanie wypełniły śpiewy jednogłosowe: Być bliżej Ciebie chcę, Pan blisko jest oraz Weź w swą opiekę.
Historia obrazu Matki Bożej i rola Matki Bożej w naszym życiu były treścią zasadniczą kazania Kustosza sanktuarium. Nawiązując do dziejów obrazu i sanktuarium, Kaznodzieja zaakcentował obecność Matki Najświętszej i Jej rolę w życiu parafii i pielgrzymów dzisiaj. Podkreślił także fakt, że spotkanie chórów z terenu całej diecezji drohiczyńskiej to „diecezjalna pielgrzymka do Matki”. I miał rację. Bo takie pielgrzymki, z udziałem przedstawicieli kilkunastu parafii należą zapewne do rzadkości. A nas samych tym bardziej cieszył fakt, że to właśnie my tworzyliśmy to szczególne grono.
Po błogosławieństwie mszalnym przyszedł czas na prezentacje poszczególnych chórów. Trzeba w tym miejscu zauważyć, iż nasze parafialne zespoły śpiewacze zasadniczo wykonywały utwory a cappella (bez towarzyszenia instrumentu). Wyjątkiem był chór z parafii Ciechanowiec, który posłużył się akompaniamentem instrumentu perkusyjnego - bębna oraz chór z parafii Sarnaki. Oto repertuar poszczególnych zespołów: chór przy bazylice w Bielsku Podlaskim wykonał - Z nadzieją w sercu i Jak ciężar krzyża; chór parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim zaprezentował - Z wieży kościelnej i Idziesz ku nam Jezu; chór przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim zaśpiewał - Światłem i zbawieniem mym oraz Jubilate; chór żeński z parafii Rozbity Kamień - Boga Wiecznego cna Oblubienico i Ciebie całą duszą pragnę; chór z parafii dziekańskiej w Ciechanowcu - Nasz Pasterz odszedł oraz Zmartwychwstał Chrystus Król; chór z parafii Miedzna - Matko Pocieszenia i Maryjo, ja Twe dziecię; chór z parafii Rudka - O święta Uczto i Nieście chwałę mocarze; chór parafii Sarnaki - Pojaśniał świat, Maryjo pozostań; chór działający przy parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach - Żal mi tego ludu, a także Posłał Mnie Ojciec; chór konkatedralny w Sokołowie Podlaskim - Uchowaj od nienawiści, Pod Twoją obronę, O Panie, proszę Cię. Godnym podkreślenia jest także fakt, iż kilka z wykonanych utworów zostało opracowanych przez samych kierowników zespołów. Nie wolno pominąć także tego, że w tegorocznym przeglądzie wzięły udział trzy nowe zespoły, a mianowicie: chór z parafii Rozbity Kamień, Miedzny i Rudki. Jako organizator pragnę im szczególnie podziękować i życzyć, by już na stałe wpisały swój udział w naszych spotkaniach.
Podsumowując, należy powiedzieć, że spotkania chóralne, zapoczątkowane w ramach przygotowań do wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie wpływają budująco na pracę poszczególnych zespołów. Widać to było bardzo wyraźnie podczas Mszy św. i podczas prezentacji swego dorobku. Wspaniałe owoce pracy poszczególnych zespołów są także z pewnością zauważalne podczas sprawowanej Eucharystii w poszczególnych parafiach. Niezwykły jednak efekt wspólnego śpiewania można usłyszeć tu i teraz - podczas przeglądu. Odbywa się to zazwyczaj w świątyni. Wewnątrz świątyni możemy usłyszeć pełnię możliwości brzmieniowych, dynamikę, piękno poszczególnych głosów, ale przede wszystkim piękno brzmienia chóralnego wielogłosu.
Prawodawstwo liturgiczne na pierwszym miejscu stawia śpiew jednogłosowy - chorał gregoriański, podkreślając jego niezmierzone wartości, ale wcale nie przekreśla - wręcz przeciwnie - zachęca do podejmowania różnorodnych wysiłków, by w liturgii znalazły swoje miejsce inne rodzaje muzyki, w tym śpiew wielogłosowy. My ciągle staramy się jak najlepiej odpowiedzieć na to wezwanie Kościoła. Zachęcamy gorąco także innych, by przyłączyli się do tego wspaniałego dzieła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Osiedle bez kościoła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję