Reklama

VIII Diecezjalny Przegląd Chórów

Śpiewanie przed Matką

Już po raz ósmy chóry działające przy kościołach parafialnych naszej diecezji zgromadziły się w Miedznie, by wziąć udział w kolejnej uroczystości, którą przywykliśmy nazywać Diecezjalnym Przeglądem Chórów. Dla przypomnienia należy dodać, że to, co zwykło się nazywać przez nas przeglądem, posiada swoją ideę przewodnią i cel. Niewątpliwie nadrzędnym celem owych spotkań jest to, aby muzyką chóralną uwielbić Pana Boga, by poczuć radość wspólnego śpiewania i przebywania oraz przyjrzeć się innym i sobie od strony czysto warsztatowej. Dalszym celem jest również poznawanie historii naszych kościołów i parafii.

Niedziela podlaska 41/2004

Ogromnie cieszy fakt, że tegoroczne spotkanie dzięki uprzejmości ks. prał. Władysława Kopyścia, mogliśmy odbyć w naszym sanktuarium maryjnym w Miedznie. Mszę św., która zawsze stanowi centrum naszych zgromadzeń koncelebrowało czterech kapłanów: ks. prał. Władysław Kopyść - proboszcz i kustosz sanktuarium, ks. prał. Kazimierz Siekierko, dziekan z Ciechanowca, ks. Artur Płachno - przedstawiciel środków masowego przekazu i piszący te słowa - ks. Jarosław Kuźmicki. Należy w tym miejscu wspomnieć ks. Mariusza Rosłona, wikariusza miedzeńskiego, który wiernie służył pomocą w konfesjonale. Mszy św. przewodniczył ks. Jarosław Kuźmicki, a kazanie wygłosił ks. prał. Władysław Kopyść. Raduje niezmiernie to, że Matka Boża Miedzeńska zgromadziła w tym roku przy sobie 10 zespołów. Wśród nich znalazły się chóry z: parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim, parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, parafii Świętej Trójcy w Ciechanowcu, parafii Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Miedznie, parafii Trójcy Świętej w Rudce, parafii św. Stanisława w Sarnakach, parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach i parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim.
Program tegorocznego spotkania stanowiły: przygotowanie do Mszy św., Eucharystia, prezentacje poszczególnych zespołów, wręczenie pamiątek, wspólne zdjęcie przed sanktuarium i wspaniały posiłek, przygotowany przez niezmiernie gościnnego i otwartego ks. prał. Wł. Kopyścia wespół z przedstawicielami Akcji Katolickiej.
Kilkanaście minut przed godz. 10.00 rozpoczęliśmy nasze święto prezentacją utworów, które wykonaliśmy później podczas Liturgii. Przygotowanie do Mszy św. prowadzili: Krystyna Kamińska, Andrzej Niewiarowski, Janusz Kołtuniak i Grzegorz Żak.
W repertuarze mszalnym znalazły się: na wejście - wielogłosowe Głoś imię Pana, wykonane przez wszystkie zespoły; psalm responsoryjny i werset allelujatyczny wykonany przez Zbigniewa Orzełowskiego; w trakcie Modlitwy powszechnej połączony chór wykonywał wielogłosowe Kyrie eleison; w czasie przygotowania darów ofiarnych ponownie połączone zespoły wykonały O Najwyższy, dobry; podczas Komunii św. także razem wykonano Ave verum W. A. Mozarta. Natomiast dziękczynienie i rozesłanie wypełniły śpiewy jednogłosowe: Być bliżej Ciebie chcę, Pan blisko jest oraz Weź w swą opiekę.
Historia obrazu Matki Bożej i rola Matki Bożej w naszym życiu były treścią zasadniczą kazania Kustosza sanktuarium. Nawiązując do dziejów obrazu i sanktuarium, Kaznodzieja zaakcentował obecność Matki Najświętszej i Jej rolę w życiu parafii i pielgrzymów dzisiaj. Podkreślił także fakt, że spotkanie chórów z terenu całej diecezji drohiczyńskiej to „diecezjalna pielgrzymka do Matki”. I miał rację. Bo takie pielgrzymki, z udziałem przedstawicieli kilkunastu parafii należą zapewne do rzadkości. A nas samych tym bardziej cieszył fakt, że to właśnie my tworzyliśmy to szczególne grono.
Po błogosławieństwie mszalnym przyszedł czas na prezentacje poszczególnych chórów. Trzeba w tym miejscu zauważyć, iż nasze parafialne zespoły śpiewacze zasadniczo wykonywały utwory a cappella (bez towarzyszenia instrumentu). Wyjątkiem był chór z parafii Ciechanowiec, który posłużył się akompaniamentem instrumentu perkusyjnego - bębna oraz chór z parafii Sarnaki. Oto repertuar poszczególnych zespołów: chór przy bazylice w Bielsku Podlaskim wykonał - Z nadzieją w sercu i Jak ciężar krzyża; chór parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim zaprezentował - Z wieży kościelnej i Idziesz ku nam Jezu; chór przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim zaśpiewał - Światłem i zbawieniem mym oraz Jubilate; chór żeński z parafii Rozbity Kamień - Boga Wiecznego cna Oblubienico i Ciebie całą duszą pragnę; chór z parafii dziekańskiej w Ciechanowcu - Nasz Pasterz odszedł oraz Zmartwychwstał Chrystus Król; chór z parafii Miedzna - Matko Pocieszenia i Maryjo, ja Twe dziecię; chór z parafii Rudka - O święta Uczto i Nieście chwałę mocarze; chór parafii Sarnaki - Pojaśniał świat, Maryjo pozostań; chór działający przy parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach - Żal mi tego ludu, a także Posłał Mnie Ojciec; chór konkatedralny w Sokołowie Podlaskim - Uchowaj od nienawiści, Pod Twoją obronę, O Panie, proszę Cię. Godnym podkreślenia jest także fakt, iż kilka z wykonanych utworów zostało opracowanych przez samych kierowników zespołów. Nie wolno pominąć także tego, że w tegorocznym przeglądzie wzięły udział trzy nowe zespoły, a mianowicie: chór z parafii Rozbity Kamień, Miedzny i Rudki. Jako organizator pragnę im szczególnie podziękować i życzyć, by już na stałe wpisały swój udział w naszych spotkaniach.
Podsumowując, należy powiedzieć, że spotkania chóralne, zapoczątkowane w ramach przygotowań do wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie wpływają budująco na pracę poszczególnych zespołów. Widać to było bardzo wyraźnie podczas Mszy św. i podczas prezentacji swego dorobku. Wspaniałe owoce pracy poszczególnych zespołów są także z pewnością zauważalne podczas sprawowanej Eucharystii w poszczególnych parafiach. Niezwykły jednak efekt wspólnego śpiewania można usłyszeć tu i teraz - podczas przeglądu. Odbywa się to zazwyczaj w świątyni. Wewnątrz świątyni możemy usłyszeć pełnię możliwości brzmieniowych, dynamikę, piękno poszczególnych głosów, ale przede wszystkim piękno brzmienia chóralnego wielogłosu.
Prawodawstwo liturgiczne na pierwszym miejscu stawia śpiew jednogłosowy - chorał gregoriański, podkreślając jego niezmierzone wartości, ale wcale nie przekreśla - wręcz przeciwnie - zachęca do podejmowania różnorodnych wysiłków, by w liturgii znalazły swoje miejsce inne rodzaje muzyki, w tym śpiew wielogłosowy. My ciągle staramy się jak najlepiej odpowiedzieć na to wezwanie Kościoła. Zachęcamy gorąco także innych, by przyłączyli się do tego wspaniałego dzieła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję