Reklama

Największa zdrada

Rankiem 17 września 1939 r. polscy żołnierze mogli przeczytać w sowieckich odezwach: „Rzucajcie broń! Przechodźcie na stronę Armii Czerwonej! Wam zabezpieczona swoboda i szczęśliwe życie!” Szok, rozpacz i zamieszanie, pierwsze walki... Ta agresja była największą zdradą w naszej historii. Nikt wówczas jeszcze nie wiedział, że to obiecywane „szczęśliwe życie” to będzie Katyń, Charków, Kozielsk, Miednoje i tysiące polskich mogił rozsianych po całym niemal Związku Radzieckim. W 65. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę mieszkańcy Rzeszowa oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni.

Uroczystości przygotował Podkarpacki Związek Piłsudczyków oraz środowiska patriotyczne Rzeszowa. Rozpoczęła je, 17 września, Msza św. sprawowana w kościele pw. Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, a okolicznościową homilię wygłosił kapelan Związku ks. Adam Podolski. „Społeczeństwo młodego państwa polskiego nie wahało się oddać życia za Ojczyznę. Młodzi ludzie nie wstydzili się patriotyzmu - mówił Kaznodzieja. - Rozumieli, że bez Ojczyzny jest się cudzoziemcem, tułaczem, banitą! Wiedzieli, że Ojczyzna to nie tylko zwycięstwa, ale też porażki. Ojczyzna nasza »to także krzyże«, przy których płaczą dzieci z czasów Katynia i matki z czasów Solidarności”. Ks. Kapelan wskazywał również na „utratę pamięci” przez współczesnych Polaków.
Musimy postawić sobie pytanie czy potrafimy dobrze wykorzystać dar wolności, życia... „Nie zapominajmy o przeszłości, bo ona często jest przestrogą dla nas, żyjących dzisiaj - podkreślał Ksiądz Podolski. - Jesteśmy odpowiedzialni za kształt świata, Ojczyzny. Za jej przyszłość, za jej niepodległy byt!”. Dlatego dzisiaj Polska potrzebuje ludzi sumienia, którzy będą troszczyć się o dobro wspólne, widząc także potrzeby najsłabszych! Dzisiaj Ojczyzna wymaga od nas wierności Bogu, danemu słowu, ideałom, czynom!”.
Następnie zgromadzeni w świątyni przeszli ze zniczami i pochodniami pod Krzyż Ofiar Komunizmu na Plac Śreniawitów. Po odmówieniu „Litanii Narodu Polskiego” uczestnicy uroczystości złożyli tam kwiaty i wieńce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Modlitewny Most

2021-08-04 08:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku, tuż przed rocznicą tragicznej w skutkach eksplozji, która miała miejsce w porcie w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś odprawił w łódzkiej katedrze mszę świętą w intencji Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję