Reklama

Rozważania różańcowe na październik

1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

„Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: »Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami«” (Łk 1, 28).

Przyjęcie woli Bożej i pełnienie jej jest trudnym, lecz ważnym zadaniem. Trudnym, bo czasem Bóg zmienia nasze plany. Wtedy rodzi się w nas bunt i brakuje nam zaufania do Niego. Zapominamy, że On jako dobry Ojciec wie lepiej, czego nam potrzeba. Przyjęcie woli Bożej jest ważnym zadaniem, ponieważ stajemy w prawdzie przed samym sobą i dostrzegamy, nad czym jeszcze musimy popracować. Nie pytajmy więc: „dlaczego to ja?”, ale zaufajmy i odpowiedzmy „tak”. Bóg stosownie do potrzeb obdarzy nas łaskami.

2. Nawiedzenie św. Elżbiety

Reklama

„Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała: »Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. (...)«” (Łk 1, 41-42).

Postawa służby jest trudna. Wymaga przeciwstawienia się myśleniu, że nie warto pomagać, ponieważ inni wykorzystają naszą dobroć przeciwko nam. Jednak zastanówmy się, jak żyć w świecie, gdzie nikt nikomu nie poda ręki? Patrząc na Maryję, która zawsze niosła pomoc, odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy potrafimy zrezygnować z własnego „ja” i po prostu służyć?

3. Narodzenie Jezusa

„Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2, 7).

Reklama

Co roku wspominamy cud Wcielenia Syna Bożego. Przygotowujemy nasze domy i często poprzestajemy na tym, co zewnętrzne. Natomiast Bóg przychodzi cicho i chce mieszkać w naszych sercach. Nie chce „rodzić” się w nich raz na rok, ale nieustannie. Tylko czy my jesteśmy gotowi na Jego przyjęcie?

4. Ofiarowanie w świątyni

„Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby przedstawić Panu” (Łk 2, 22).

W ciągu całego życia bardzo wiele otrzymujemy. Ktoś rezygnuje z „siebie” dla naszego dobra. Bóg Ojciec dał swojego Syna, bliźni ofiarują nam swój czas i różne dobra. A my to przyjmowaliśmy i ciągle przyjmujemy. Lecz przychodzi czas złożenia ofiary z siebie. Jest to trudne i wymaga wielu wyrzeczeń. Jednak przynosi obfite owoce i dlatego warto kroczyć drogą ofiary.

5. Znalezienie Jezusa w świątyni

„Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania” (Łk 2, 46).

Kiedy coś zgubimy, bardzo chcemy to znaleźć. Sięgamy po różne środki, aby odszukać i mieć. Podobnie bywa w relacjach między Bogiem a człowiekiem. Czasami nie odczuwamy Jego obecności i nie dostrzegamy Jego działania w naszym życiu. A tymczasem On jest przy nas przez cały czas. Poprzez ludzi i różne znaki pokazuje, gdzie możemy Go znaleźć i cierpliwie czeka. Czeka, bo kocha nas bezgraniczną miłością.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Caritas dzieciom. Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych

2021-07-26 14:23

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję