Reklama

Wydarzy się...

Sandomierz. W dniach 1-17 października Dom Rekolekcyjny wraz z Wydziałem Katechetycznym zapraszają katechetów świeckich na rekolekcje. Zgłoszenia w referacie katechetycznym Kurii.

Radomyśl/Sanem. 8-10 października. Ośrodek Rekolekcyjny w Radomyślu nad Sanem zaprasza katechetów świeckich na rekolekcje.

Sandomierz. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza na szkolenie dla kandydatów i dla kandydatów na instruktorów diecezjalnych, w dniach od 8 do 10 października w ośrodku „Emaus” przy kościele św. Józefa.

Sandomierz. 9 października zainauguruje swój kolejny rok akademicki Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka.

Tarnobrzeg. 9-10 października przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu rozpocznie swoją działalność Szkoła Animatora. Początek spotkania 9 października o godz. 9.00. Zgłoszenia przyjmuje moderator diecezjalny - ks. Adam Lechwar.

Tarnobrzeg. Od 11 do 12 października także w Tarnobrzegu odbędzie się XV Sympozjum „Koinonia”. Tematem spotkań będzie „Proboszcz - duszpasterz czy menadżer”. Początek sympozjum od godz. 10.00.

Sandomierz. 13 października imieniny obchodził będzie bp Edward Frankowski. Modlitwą i życzliwością otaczamy Jego pasterskie posługiwanie.

Stalowa Wola. 13 października Wydział Nauk Społecznych Filii KUL organizuje sesję naukową „Współczesne zagrożenia rodziny wyzwaniem dla duszpasterstwa”. Zgłoszenia można nadsyłać na adres siedziby Uczelni: Stalowa Wola, ul. Ofiar Katynia 6a.

Sandomierz. W diecezji sandomierskiej 2005 r. będzie obchodzony jako Diecezjalny Rok Rodziny - ogłosił bp Andrzej Dzięga. Rok ten rozpocznie się w pierwszą Niedzielę Adwentu. Jednak już teraz organizowane są w poszczególnych dekanatach pielgrzymki rodzin do Warszawy. Celem tych pielgrzymek są groby dwóch sług Bożych: Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i zamordowanego bestialsko przez komunistów ks. Jerzego Popiełuszki. Pątnicy odwiedzą także sanktuarium św. Andrzeja Boboli- patrona Polski oraz budującą się dopiero na podwarszawskich Polach Wilanowskich imponującą światynię-wotum pod wezwaniem Opatrzności Bożej.
W październiku trwać będą także we wszystkich parafiach naszej diecezji modlitwy różańcowe w intencji polskich rodzin, a rozważania do nich poświęcone będą problemom rodzin i wychowania młodego pokolenia.
Od 19 października na kilka minut przed każdą Mszą św. czytane będą dokumenty Kościoła na temat małżeństwa i rodziny oraz fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego podejmujące problematykę sakramentu małżeństwa i obowiązków rodzinnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję