Reklama

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Krzysztof Sobot
Edycja lubelska 44/2004

1 października br. abp Józef Życiński poświęcił nowe pomieszczenia, w których mieści się Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Centrum, jako agenda Caritas Archidiecezji Lubelskiej, już od 10 lat niesie pomoc wszystkim, którzy opuszczają rodzinne kraje w poszukiwaniu lepszej przyszłości.

Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom powstały w strukturach Caritas Polska jeszcze w 1994 r. Od początku swojej działalności zajęły się przede wszystkim niesieniem wszechstronnej pomocy cudzoziemcom przebywającym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwsze kroki podjęte zostały w 1993 r., kiedy to nawiązano współpracę z międzynarodowymi organizacjami katolickimi, m.in. z Raphaels-Werk. Zainicjowano wówczas trzyletni projekt w ramach którego powstały pierwsze Biura Informacji dla Migrantów i Uchodźców przy Caritas diecezjalnych w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. Ich celem było udzielanie kompleksowej informacji i poradnictwa dla cudzoziemców oraz wspieranie ich w procesie integracji z polskim społeczeństwem. Dzisiaj Centra działają w Białymstoku, Lublinie, Warszawie i Zgorzelcu. Oferują pomoc cudzoziemcom bez względu na ich status prawny i społeczny, rasę, narodowość czy wyznawaną religię.
Rozwój gospodarczy Polski i wejście w struktury Unii Europejskiej sprawiają, że stajemy się krajem coraz bardziej atrakcyjnym dla cudzoziemców, najczęściej dla uchodźców szukających lepszej przyszłości. Polska zazwyczaj jest krajem tranzytowym w drodze na Zachód Europy. Mimo to coraz częściej uchodźcy starają się na dłużej związać z naszym krajem, znaleźć mieszkanie, pracę oraz spokój dla siebie i rodziny. Różne są przyczyny sprawiające, że muszą opuszczać swoje rodzinne strony: prześladowania religijne, polityczne szykany czy zwyczajna bieda zmuszają wielu do szukania lepszych perspektyw. Do tego dochodzą krwawe konflikty zbrojne, sprawiające, że ta swoista „wędrówka ludów” jest coraz większa. Wszyscy ci ludzie potrzebują wsparcia. W szczególności opieką objęci są uchodźcy, osoby oczekujące na nadanie statusu uchodźcy, migranci, repatrianci, małżeństwa mieszane, Polacy przebywający za granicą i ich rodziny w kraju. Wszyscy, którzy tego potrzebują, w centrach znajdą bezpłatną, poufną, bezstronną i profesjonalną pomoc. Zostaną otoczeni opieką psychologiczną i prawną.
Agnieszka Zadura z lubelskiego Centrum podkreśla: „Każdy, kto do nas przyjdzie, zostanie wysłuchany. Na miarę naszych możliwości będziemy starali się udzielić wszechstronnej pomocy. Obecnie największym problemem jest znalezienie tymczasowego domu czy mieszkania, w którym uchodźcy mogliby znaleźć dach nad głową, do czasu uregulowania wszelkich formalności związanych z pobytem w Polsce”. Centrum udziela poradnictwa w zakresie polskiego prawa i procedur administracyjnych, np. w sporządzaniu pism i podań, wypełnianiu formularzy urzędowych, tłumaczeniu dokumentów itp. Udziela także - na miarę możliwości - różnorakiej pomocy społecznej, opieki zdrowotnej, edukacji i rynku pracy. Cechą wyróżniającą Caritas od innych organizacji jest udzielanie pomocy także w zakresie ułatwień dostępu do posług religijnych, niezależnie od wyznania.

Bliższe informacje można uzyskać w siedzibie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które od 1 października mieści się w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej (wejście od strony Al. Unii Lubelskiej, obok Targu pod Zamkiem), ul. Wyszyńskiego 2; 20-950 Lublin; tel. (0-81) 743-62-48; fax (0-81) 743-62-49; e-mail: a.zadura@kuria.lublin.pl

Reklama

Chodzenie do kościoła wydłuża życie

2016-06-15 21:52

Artur Stelmasiak

Trwające aż 16 lat badania Uniwersytetu Harvarda wskazują, że chodzenie do Kościoła i uczestniczenie w uroczystościach religijnych wydłuża życie aż o 33 proc. Wyniki badań zostały opublikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie.

Małgorzata Młynarska
Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane na temat stylu życia 74 534 kobiet, które w latach 1992-2012 brały udział w Nurses' Health Studies. Wszystkie badane kobiety były w roku 1992 wolne od chorób krążenia i nowotworów. Uczestniczki odpowiadały na pytania dotyczące diety i zdrowia, a także dotyczące uczestnictwa w obrzędach religijnych. Okazało się, że u kobiet, które brały udział w obrzędach religijnych, stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu.

- Jak się okazuje, największym propagatorem zdrowego trybu życia jest prosty proboszcz parafii, który swoich parafian zachęca do relacji z Jezusem i udziału w nabożeństwach – twierdzi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, który jest z wykształcenia także lekarzem.

Wynika badań jednoznacznie wskazują, że w ciągu 16 lat trwania badania stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu u kobiety uczestniczące w nabożeństwach, w porównaniu z tymi, które do kościoła nie chodziły. Kobiety religijne o wiele rzadziej umierały na choroby układu krążenia i nowotworowe. Badanie pokazało też większy optymizm kobiet uczestniczących w nabożeństwach i mniejszą podatność na depresję.

- Do tej pory wszyscy myśleli, że zachęcając do chodzenia do kościoła zachęcam tylko do życia wiecznego. Teraz jest już medycznie udowodnione, że jestem również po prostu propagatorem zdrowego stylu życia – pisze na profilu facebookowym parafii ks. Abramowski. - Który z lekarzy, moich kolegów po fachu może się pochwalić taką skutecznością w profilaktyce poważnych schorzeń układu krążenia i nowotworów.

To jedne z największych badań tego typu. Spośród 74 534 kobiet w przeciągu 16 lat odnotowano 13 537 zgonów, w tym 2721 zgonów z powodu sercowo-naczyniowych i 4479 zgonów z powodu raka. Po wielu zmiennych i uwzględnieniu głównych czynników ryzyka okazało się, że kobiety uczestniczące w nabożeństwach częściej niż raz w tygodniu wykazały o 33 proc. mniejszą śmiertelność.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie JAMA Internal Medicine. „Religia i duchowość może być niedoceniana przez medycynę czynnikiem w tym, aby lekarze mogli odpowiednio diagnozować swoich pacjentów” - piszą autorzy badania na stronie The Jama Network.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem