Reklama

Zerzeń pod patronatem „Dobrego Pasterza”

Plac pod budowę kościoła Dobrego Pasterza w Zerzniu poświęcił 10 października br. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Leszek Sławoj Głódź.

- Wznoszenie świątyni to nie tylko budowa materialnego obiektu, ale także budzenie wiary - powiedział Arcybiskup w homilii. Arcybiskup nawiązał do trudności jakie towarzyszą takim przedsięwzięciom. Wielu kapłanów zaangażowanie i trud przy budowie kościoła przypłaciło życiem. Dawniej polityka władz wykluczała budowę kościołów tam, gdzie powstawały nowe osiedla czy miasta, jak było w przypadku Nowej Huty. Przeciwności z pobudek ideologicznych wynikały ze strony ówczesnych władz. Dzisiaj to społeczeństwo staje się przeciwnikiem wznoszenia Bożego Domu. Daje się zauważyć złe nastawienie nie tylko w stosunku do kapłanów, ale także w stosunku do krzyża. Arcybiskup przypomniał, że dawniej to monarchowie wspierali budowę świątyń. Ocenił, że dziś rolę mecenasów mogliby pełnić biznesmeni.
Uroczysta Msza św. polowa pod przewodnictwem abp. Głódzia sprawowana była nieopodal wznoszonej kaplicy przy ul. Przewodowej. W modlitwie uczestniczyło około tysiąca osób. Licznie przybyło duchowieństwo z diecezji, władze samorządowe. Arcybiskup poświęcił miejsce pod budowę kościoła oraz znajdujący się na placu duży krzyż.
Po Mszy św. odbyła się przygotowana przez miejscowych parafian agapa z grochówką, ciastem i herbatą. Poświęcenie placu pod przyszły kościół w Zerzniu to jedna z pierwszych posług nowego Ordynariusza w diecezji. Po Eucharystii Arcybiskup przechadzając się po placu rozmawiał z nowymi diecezjanami. Parafianie dostrzegając jego otwartość cisnęli się, żeby przez chwilę zagadnąć Arcybiskupa. To spotkanie zapamiętają także dzieci. Arcybiskupowi tak spodobało się ich powitanie na początku Mszy św., że poprosił o jego tekst.
Nowa parafia wydzielona zostanie z sąsiadujących ze sobą Błot, Miedzeszyna, Radości i Zerznia. Do tworzenia ośrodka duszpasterskiego wydelegowany został ks. Bronisław Micek. Obecnie na placu kościelnym znajduje się kaplica w stanie surowym, o pow. prawie 400 m2. Budowla przygotowana jest już do zadaszenia. - Mam nadzieję, że na Boże Narodzenie uda się odprawić tu Pasterkę - mówi ks. Micek. W fazie projektu znajduje się świątynia i zespół sakralny. Po wzniesieniu tych obiektów kaplica przeznaczona ma być na dom rekolekcyjny.
- Cieszę się, że parafianie coraz bardziej interesują się nową parafią - podkreśla ks. Micek. Do pomocy przy budowie przychodziły młode małżeństwa, starsi a także młodzież. Parafianie chętnie też angażowali się w przygotowania do poświęcenia placu pod kościół. Okazały ołtarz dekorowały parafianki, które uszyły proporczyki i flagi. Przygotowano około 3 tysięcy zaproszeń. Młodzież roznosiła je do każdej rodziny. Parafia prowadzi już własną kronikę. Jako pierwsze znalazły się tu zdjęcia z wykopów pod budowę kaplicy, wykonane w czerwcu tego roku.
- Przygotowania do uroczystości poświęcenia bardzo zbliżyły parafian, mam nadzieję, że teraz jeszcze bardziej parafianie będą identyfikować się ze swoją parafią - mówi ks. Bronisław Micek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podsumowują pielgrzymki

2020-09-22 11:15

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie trwa w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze

Spotkanie trwa w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze trwa spotkanie podsumowujące tegoroczne piesze pielgrzymki. Prowadzi je ks. bp Krzysztof Zadarko, bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, odpowiedzialny z ramienia KEP za piesze pielgrzymki.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Po niej w kaplicy różańcowej każdy z delegatów danej diecezji opowiedział o przebiegu swojej pielgrzymki.

Naszą Archidiecezję reprezentował ks. Łukasz Romańczuk, który przekazał raport podsumowujący,

Patrząc statystycznie na 40. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską:

Trwała ona od 3 do 10 sierpnia. (Warto zauważyć, że gr. 14, rozpoczęła pielgrzymkę już 1 sierpnia )

Trasa pielgrzymki była następująca: Wrocław – Trzebnica – Oleśnica – Namysłów – Wierzbica Górna – Kluczbork – Borki Wielkie – Blachownia – Jasna Góra

Pielgrzymi pokonali dystans: 220,8 km

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 1000 osób: Łącznie było 18 grup pielgrzymkowych w wersji sztafetowej – dwie grupy szły na zmianę każdego dnia. (w tym grupa 14 z Góry i Milicza)

Uczestniczyło 20 księży posługujących w grupach pielgrzymkowych

oraz 7 Sióstr zakonnych.

W pielgrzymce na stałe uczestniczyli i przeszli całą trasę:

- O. Bp. Jacek Kiciński

- Ks. Tomasz Płukarski rzecznik PPW na Jasną Górę

- Trzy siostry zakonne – przedstawicielki zgromadzeń żeńskich

- Redaktorzy: Wrocławskiego Gościa Niedzielnego ( 1 osoba), Tygodnika Niedziela ks. Łukasz Romańczuk i trzy osoby świeckie do obsługi medialnej.

- Pięć osób w głównym zabezpieczeniu logistycznym pielgrzymki posługujących w Informacji Pielgrzymkowej i zaopatrzeniu

- Osiemnaście osób posługujących w służbach porządkowych

- Trzy osoby w medycznym zabezpieczeniu pielgrzymki

Msza na zakończenie pielgrzymki odbyła się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Z okazji jubileuszu 40 - lecia PPW na zakończenie pielgrzymki odbyła się modlitwa uwielbienia w sali Kordeckiego

W trakcie pielgrzymki przeprowadzono relacje przez internet, także “na żywo”.

Zapisy odbywały się internetowo poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.

17 października planowana jest Piesza Pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi. Więcej szczegółów przekażemy po spotkaniu księży przewodników.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda spotka się w środę z prezydentem i premierem Włoch

2020-09-23 08:25

[ TEMATY ]

Włochy

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczyna w środę oficjalną wizytę we Włoszech; tego dnia spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi, a także odwiedzi Instytut Spallanzaniego zajmujący się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Prezydent Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przylecieli do Rzymu we wtorek po południu.

W czasie trzydniowego pobytu na Półwyspie Apenińskim polski przywódca złoży oficjalną wizytę we Włoszech obejmującą m.in. rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte, a w piątek złoży wizytę w Watykanie i zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Prezydent rozpocznie swoją wizytę od odwiedzenia w środę przed południem Instytutu Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia Covid-19. Spotka się tam z dyrektor generalną placówki Martą Brancą. W obecności Dudy zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny. Po ceremonii prezydent i szefowa Instytutu Spallanzaniego spotkają się z mediami.

W południe prezydent Duda spotka się najpierw z prezydentem Włoch Mattarellą. Polska para prezydencka weźmie udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Włoch z córką Laurą Mattarellą na cześć prezydenta Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Prezydent Mattarella jest wdowcem a jego córka pełni obowiązki pierwszej damy.

Następnie polski prezydent spotka się z marszałek Senatu Włoch Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadzi rozmowy "w cztery oczy" z premierem Conte. Po nich zaplanowane są rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu przywódców.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał w rozmowie z PAP, że rozmowy polityczne będą dotyczyły przyszłości polityki europejskiej, w tym pakietu rozwojowego dla Europy w związku z pandemią koronawirusa oraz kwestii przyszłego budżet UE. "Różne spojrzenia, jakie prezentują Polacy i Włosi na przyszłość tego budżetu, muszą się spotkać, żeby był on rzeczywiście wspólnym budżetem całej Europy" - powiedział prezydencki minister.

Poinformował, że tematem rozmów będą też kwestie bezpieczeństwa. "Polska i Włochy leżą na różnych flankach NATO, więc mają różne priorytety bezpieczeństwa, ale musi nas połączyć to, byśmy wzajemnie swoje priorytety wspierali" - podkreślił Szczerski. Zaznaczył, że prezydent Duda będzie przekonywał polityków włoskich "do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi".

Po południu w środę Duda odwiedzi siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) i weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi RP jako nowego członka organizacji. Prezydent spotka się też z szefem IFAD Gilbertem F. Houngbo.

Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech i w Watykanie. Wizyta była początkowo planowana na maj w związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, jednak w związku z epidemią koronawirusa w Europie wówczas nie doszła do skutku.

Z Rzymu Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję