Reklama

Drogowskazy do pokoju

Ks. Krzysztof Graczyk
Edycja włocławska 44/2004

„Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju” - pod takim hasłem 10 października br. obchodzony był Dzień Papieski. Na różne sposoby Polacy uczcili Pontyfikat swojego wielkiego Rodaka w bliskości 26. rocznicy jego wyboru na Stolicę Apostolską. W przygotowanie i przeprowadzenie obchodów włączyła się również młodzież Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

Problemy, nadzieje, radości i cierpienia młodzieży z całego świata są przedmiotem serdecznej troski Jana Pawła II. Los młodych Polaków jest mu szczególnie drogi. Młodzież z LZK zdaje sobie z tego sprawę. Toteż w czasie poprzedzającym Dzień Papieski pochyliła się na lekcjach religii nad nauczaniem Ojca Świętego. Główną kanwę poszukiwań stanowiły pytania: Jaki wpływ wywarł pontyfikat Jana Pawła II na kształtowanie się duchowego oblicza świata? Czy świadectwo Papieża-Polaka przyniosło duchowe przebudzenie po epoce totalitaryzmów i laicyzacji XX w.? Jaki jest wkład Ojca Świętego w dzieło budowania pokoju na świecie? W jakiej mierze masowe spotkania młodych z Ojcem Świętym kształtują pokolenia, od których będzie zależało oblicze ziemi w nowym tysiącleciu? Co znaczy ten Pontyfikat, ten Papież dla nas?
Młodzież zaangażowała się w realizację montażu słowno-muzycznego w katedrze 10 października o godz. 12.00. Tematem wiodącym programu były słowa „Wiara, Nadzieja, Miłość drogowskazem do Pokoju”, które stały się inspiracją do rozważań na temat posłannictwa Ojca Świetego jako orędownika pokoju. Prowadzący cytował wybrane przemyślenia i refleksje Jana Pawła II nt. wiary, nadziei, miłości, pokoju. Wypowiedzi narratora przeplatały się z tekstami wierszowanymi, zaczerpniętymi z twórczości Papieża. Pieśni, przepięknie wykonane przez szkolny chór, jak również występy solowe dopełniały słowo mówione, wzmagały ekspresję. Montaż słowno-muzyczny był nie tylko uczczeniem Dnia Papieskiego, ale i przeżyciem religijnym oraz artystycznym dla wykonawców i słuchaczy zgromadzonych w miejscu o niezwykłej atmosferze - w katedrze włocławskiej.
Opiekę na całością przedsięwzięcia przyjęli nauczyciele i katecheci LZK. Z grona pedagogicznego szczególnie zaangażowali się: Jadwiga Puzicka, Romana Wasielewska, Kazimierz Piwoński oraz księża katecheci. Grono pedagogiczne zdało wielki egzamin; pod sztandarem szkoły wiernie trwało w katedrze zarówno podczas montażu słowno-muzycznego, jak i podczas Mszy św.
W całej Polsce w tym dniu była prowadzona zbiórka pieniędzy, które są przeznaczone na umożliwienie dostępu do nauki zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Pieniądze przed katedrą zbierali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. W organizację całości przedsięwzięcia włączył się również Klub Inteligencji Katolickiej.
Te chwile pozostaną długo w pamięci. Nauka Jana Pawła II jeszcze dłużej. To, co usłyszeliśmy, to co przeżyliśmy, co pozwoliło nam zatrzymać się i dokonać refleksji, będzie trwać.

Reklama

Czy mogą istnieć parafie bez księży?

2019-06-24 17:55

vaticannews / Torreglia (KAI)

Czy mogą istnieć parafie bez księży? To pytanie staje się coraz bardziej aktualne w wielu krajach europejskich. Pochylają się nad nim również uczestnicy 69. Tygodnia Duszpasterskiego organizowanego aktualnie w Torreglia we Włoszech. Tytuł spotkania brzmi: „Parafia bez księży. Od kryzysu powołań do odnowionej misyjności świeckich”.

pixabay.com

Temat zrodził się z obiektywnej obserwacji rzeczywistości: we Włoszech jest coraz mniej księży i tym samym wzrasta ilość parafii, gdzie ich brak. Uczestnicy spotkania podkreślają, że nie może istnieć wspólnota chrześcijańska, która nie spotyka się wokół Eucharystii. Wspólnota bowiem ze swej istoty opiera się zarówno na Eucharystii, jak i na słowie oraz na miłości. Te trzy rzeczy trzeba widzieć łącznie. I nawet jeśli będzie mniej Mszy odprawianych z powodu niedoboru księży, to wspólnota chrześcijańska nie przestanie istnieć. Parafie nie stanowią już swoistych, pojedynczych wiosek. Trzeba będzie je łączyć, aby optymalizować „siły kapłańskie”. Wtedy wierni będą mieli okazję doświadczyć bardziej Kościoła misyjnego. Kościoła, który wychodzi poza siebie.

"Chcemy uświadomić, że wybór opcji z łączeniem parafii czyni Kościół bardziej misyjnym, bardziej uczestniczącym, szczególnie jeżeli chodzi o podejmowania współodpowiedzialności przez osoby świeckie. Społeczność żyje bardziej zakorzeniona w Kościele lokalnym. To jest nasza wizja. Nie chodzi bynajmniej o łatanie dziur. Ale dowartościowanie darów i posług, które im przynależą poprzez chrzest, kapłaństwo, poprzez małżeństwo. Mamy wiele racji, dla których bardziej trzeba angażować świeckich we wspólnocie chrześcijańskiej. Powtarzam, nie chodzi o łatanie dziur, czynienie ze świeckich kogoś w rodzaju «półksięży», czy «małych księży»” - powiedział bp Domenico Sigalini, specjalista w dziedzinie teologii pastoralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uwaga na upały nad Polską

2019-06-25 08:01

na podst. IMGW

Jak informuje IMGW Europa Centralna i Wschodnia jest pod wpływem wyżu znad Zatoki Fińskiej, Nad Polską wciąż utrzymuje się ciepłe i suche powietrze napływające z południowego zachodu. Największe upały zapowiadane są na jutro, kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do około 35°C. Jeszcze cieplej będzie na zachodzie Europy.

juliaorige/pixabay.com

W środę temperatura maksymalna wyniesie od 28 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu, około 32 st. w centrum, do 35 st. na Dolnym Śląsku, lokalnie na wybrzeżu około 26 st. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Fala upału będzie dość krótkotrwała, ponieważ już w nocy z środy na czwartek i w czwartek od północnego zachodu przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze. W czwartek upał utrzyma się na południu Polski, gdzie temperatura powietrza wyniesie do 32°C. Z przemieszczaniem się frontu związane będą burze. Kolejne dni będą chłodniejsze, powrót upału możliwy jest w niedziele na zachodzie Polski.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem