Reklama

Strzelce Krajeńskie

Odpust św. Franciszka

Tamara Palicka
Edycja zielonogórsko-gorzowska 44/2004

8 września minęło 75 lat od poświęcenia kościoła parafialnego pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich.
Po likwidacji w XVI w. parafii rzymskokatolickiej dopiero w 1911 r. w wynajętej szopie odprawiono Mszę św. dla katolików zamieszkujących te tereny. Staraniem miejscowej ludności od 1921 r. zaczęto w Strzelcach odprawiać regularnie Mszę św. Na początku w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Pięć lat później tutejsi katolicy uzyskali pozwolenia na budowę własnej świątyni, a w 1928 r. proboszcz parafii z pobliskiego Drezdenka ks. Rodzis poświęcił kamień węgielny wmurowany za ołtarzem.
8 września 1929 r. ruszyła z rynku uroczysta procesja do nowo wybudowanego kościoła, gdzie w obecności księży z Gorzowa i Barlinka ks. Rodzis poświęcił świątynię, nadając jej wezwanie św. Franciszka z Asyżu. Obraz Biedaczyny z Asyżu umieszczony w ołtarzu głównym namalował prof. Lützmann z Berlina. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór z Gorzowa Wlkp.
W 1936 r. utworzono samodzielną parafię w Strzelcach Krajeńskich, która obejmowała swym zasięgiem teren porównywalny z terenem obecnego dekanatu: Dobiegniewem, Bobrówkiem, Górkami Noteckimi, Ogardami i Zwierzynem. Liczba katolików należących do tej parafii wynosiła wówczas 450 osób.
75. rocznicę poświęcenia kościoła parafialnego w Strzelcach Krajeńskich Stowarzyszenie Rodzin Katolickich uczciło, organizując festyn dla dzieci, na który złożyły się m.in. liczne konkursy: rysunkowy, recytatorski, wiedzy o życiu św. Franciszka, wokalny oraz konkursy zręcznościowe. Największą popularnością cieszyły się wybory „Miss podwórka”, w czasie których jury pod fachowym przewodnictwem lekarza weterynarii wybierało najsympatyczniejszego zwierzaka. Ministranci walczyli w turnieju piłkarskim o puchar Księdza Proboszcza (uczestniczyły w nim również drużyny z parafii w Bobrówku i Zwierzynie). Wszyscy obecni mogli poczęstować się ciastem lub posilić się grochówką z polowej kuchni. Przed rozdaniem dyplomów dzieci uczestniczyły w nabożeństwie różańcowym odprawionym w kościele.
O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku ks. Stanisław Nalbach CRL. Wraz z nim w intencji wszystkich parafian modlili się zaproszeni księża pochodzący ze strzeleckiej parafii: ks. Jan Najkowski, ks. Andrzej Ignatowicz, ks. Krzysztof Skokowski, ks. Sławomir Strzyżykowski i ks. Marcin Strzyżykowski oraz ks. Mariusz Stawnicki. Niestety, obowiązki w parafiach i klasztorach nie pozwoliły na przyjazd i uczestnictwo ks. Andrzejowi Blinkiewiczowi, ks. Jarosławowi Zagoździe, ks. Tomaszowi Sałatce (obecnie w Rzymie) oraz o. Eligiuszowi Bagińskiemu OFM, jak również czterem siostrom zakonnym. Z podobnych powodów nie dotarli również poprzedni proboszczowie tutejszej parafii: ks. kan. Mieczysław Wykrota i ks. kan. Stanisław Pawul.
Witając przybyłych, proboszcz ks. Ryszard Kolano przypomniał historię budowy kościoła, odradzania się po 350 latach parafii rzymskokatolickiej oraz sylwetki przybyłych, jak i nieobecnych księży. W wygłoszonej homilii ks. Stanisław Nalbach CRL mówił o wierze prawdziwej, jaką miał św. Franciszek. - Nie można służyć dwóm panom, nie można być jak kameleon, który przybiera barwy stosownie do sytuacji. Wielu współczesnych ludzi twierdzi, że „wierzy, ale”. Człowiek wierzący nie może wierzyć połowicznie, wybierać sobie przykazania, które mu pasują, a inne odrzucać. Bądź ciepły lub zimny nigdy letni, albo się wierzy w Pana Boga i wierzy Bogu, albo nie - mówił Kaznodzieja.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości byli świadkami poświęcenia nowego krzyża oraz odnowionego staraniem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich obrazu Pana Jezusa Dobrego Pasterza umieszczonego nad wejściem do kościoła.

Franciszek do młodych Polaków: nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa!

2019-09-18 10:49

st (KAI) / Watykan

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj w Polsce liturgicznego święta patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki papież zachęcił młodych Polaków, by za jego przykładem odważnie szli za głosem Chrystusa.

Grzegorz Gałązka

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do pielgrzymów polskich:

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że koniecznie trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych ludzi, boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, kontynuując katechezę na temat Dziejów Apostolskich, przypominamy sobie dzisiaj świadectwo świętego Piotra i Apostołów, którzy wobec polecenia Żydów, by nie nauczali w imię Chrystusa, oświadczają, że nie mogą być posłuszni tym, którzy chcieliby powstrzymać głoszenie Ewangelii. Oświeceni mocą Ducha Świętego stają się nieustraszonymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Ich determinacja powoduje wstrząs żydowskiego „systemu religijnego”. Wobec całego Sanhedrynu zabiera głos Gamaliel, faryzeusz cieszący się poważaniem. Ukazuje swoim braciom, jak rozeznać sytuację. Wysuwa wniosek, że jeżeli uczniowie Jezusa z Nazaretu uwierzyli szarlatanowi, to są skazani na zapomnienie, jeżeli jednak głoszą orędzie pochodzące od Boga, to lepiej zrezygnować z walki. Członkowie Sanhedrynu idą za jego opinią i rezygnują z zamiaru zabicia Apostołów. Uwolnieni z więzienia Uczniowie z tym większym zapałem świadczą o Chrystusie i Jego zmartwychwstaniu. Niech wspomniane rozeznanie i ocena sytuacji ze strony Gamaliela, będzie także naszą umiejętnością, gdy przychodzi nam odnieść się do znaków Bożej obecności w świecie.

W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi: pielgrzymi z parafii św. Szczepana w Katowicach; Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach (diec. gliwicka); św. Brata Alberta Chmielewskiego z Kwidzynia (diec. elbląska); NMP Różańcowej w Zgierzu (arch. łódzka); NMP Królowej Różańca Świętego i z Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku; NMP Wspomożenia Wiernych w Rumii (arch. gdańska); Grupa międzyparafialna z Biura CARITAS we Włocławku; Dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Nowego Tomyśla; Małopolscy uczestnicy „1 Emobilnej pielgrzymki Laudato si” z prezydentem Katowic oraz członkowie Instytutu Emobilności „Emobil” z Katowic; Grupa Emerytów ze Śląska z Levela; Grupy turystyczna z biura podróży Almatur z Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy sekretarz generalny COMECE: promować godność człowieka w instytucjach UE

2019-09-19 19:43

pb (KAI/vaticannews.va) / Bruksela

Promowanie godności człowieka we wszystkich obszarach kompetencji instytucji europejskich - tak swe zadanie definiuje nowy sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Manuel Barrios Prieto. Jego kadencja potrwa cztery lata. Swój urząd objął on 1 września, zastępując francuskiego dominikanina o. Oliviera Poquillona.

Vatican News
Ks. Manuel Barrios Prieto

Zadaniem COMECE jest wnoszenie głosu Kościoła do prac instytucji europejskich w dialogu z nimi. Chodzi o to, wskazuje ks. Barros, by poszanowanie godności osoby ludzkiej było obecne „we wszystkim, co się robi na szczeblu europejskim”. Przedstawianie „katolickiej perspektywy” wymaga dialogu z instytucjami europejskimi, starając się o to, by „wartości stanowiące istotę, duszę Europy były zachowane w tak trudnym momencie dla Europy”, naznaczonym „tyloma kryzysami”: instytucjonalnym, migracyjnym, gospodarczym. - Do tych wyzwań odnosimy się w naszej pracy - stwierdził sekretarz generalny COMECE.

Przypomniał, że „projekt europejski zrodził się jako projekt pokoju, dobrobytu, sprawiedliwości, wolności”, do którego Kościół „zawsze, od początku chciał wnieść swój wkład”. - Staramy się to robić jak najlepiej w COMECE poprzez szczery, otwarty, przejrzysty dialog z instytucjami - zaznaczył hiszpański duchowny.

Odnosząc się do brexitu, przytoczył wyrażone już wcześniej stanowisko COMECE, że „w pierwszym rzędzie należy uszanować” wolę Brytyjczyków, wyrażoną w referendum, gdyż „projekt europejski jest głęboko związany z demokracją”. Jednocześnie Komisja dała wyraz swemu żalowi z powodu chęci wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oświadczając, że po brexicie „wszyscy będziemy ubożsi, nie tylko ekonomicznie”. - Trzeba będzie zrobić wszystko, aby relacje z Wielką Brytanią po zakończeniu tego procesu polegały na współpracy i zrozumieniu - podkreślił ks. Barros. Dodał, że trzeba też znaleźć „będące do przyjęcia dla wszystkich” rozwiązanie problemu granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią.

Ks. Manuel Barrios Prieto urodził się 1962 r. w Madrycie. Dzieciństwo i młodość spędził w Rzymie, ucząc się w szkole angielskiej. Wstąpił do rzymskiego seminarium duchownego i w 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obronił doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 2011 r. był dyrektorem Sekretariatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego konferencji episkopatu Hiszpanii. Przez 20 lat był też proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Madrycie, a ponadto delegatem biskupim ds. duszpasterstwa rodzina w archidiecezji madryckiej (2002-2011), dziekanem dekanatu Barajas (2003-2012) i wykładowcą teologii w Wyższym Instytucie Nauk o Religii św. Augustyna (2000-2011) i na Kościelnym Uniwersytecie św. Damazego (2001-2010).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem