Reklama

Strzelce Krajeńskie

Odpust św. Franciszka

8 września minęło 75 lat od poświęcenia kościoła parafialnego pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich.
Po likwidacji w XVI w. parafii rzymskokatolickiej dopiero w 1911 r. w wynajętej szopie odprawiono Mszę św. dla katolików zamieszkujących te tereny. Staraniem miejscowej ludności od 1921 r. zaczęto w Strzelcach odprawiać regularnie Mszę św. Na początku w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Pięć lat później tutejsi katolicy uzyskali pozwolenia na budowę własnej świątyni, a w 1928 r. proboszcz parafii z pobliskiego Drezdenka ks. Rodzis poświęcił kamień węgielny wmurowany za ołtarzem.
8 września 1929 r. ruszyła z rynku uroczysta procesja do nowo wybudowanego kościoła, gdzie w obecności księży z Gorzowa i Barlinka ks. Rodzis poświęcił świątynię, nadając jej wezwanie św. Franciszka z Asyżu. Obraz Biedaczyny z Asyżu umieszczony w ołtarzu głównym namalował prof. Lützmann z Berlina. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór z Gorzowa Wlkp.
W 1936 r. utworzono samodzielną parafię w Strzelcach Krajeńskich, która obejmowała swym zasięgiem teren porównywalny z terenem obecnego dekanatu: Dobiegniewem, Bobrówkiem, Górkami Noteckimi, Ogardami i Zwierzynem. Liczba katolików należących do tej parafii wynosiła wówczas 450 osób.
75. rocznicę poświęcenia kościoła parafialnego w Strzelcach Krajeńskich Stowarzyszenie Rodzin Katolickich uczciło, organizując festyn dla dzieci, na który złożyły się m.in. liczne konkursy: rysunkowy, recytatorski, wiedzy o życiu św. Franciszka, wokalny oraz konkursy zręcznościowe. Największą popularnością cieszyły się wybory „Miss podwórka”, w czasie których jury pod fachowym przewodnictwem lekarza weterynarii wybierało najsympatyczniejszego zwierzaka. Ministranci walczyli w turnieju piłkarskim o puchar Księdza Proboszcza (uczestniczyły w nim również drużyny z parafii w Bobrówku i Zwierzynie). Wszyscy obecni mogli poczęstować się ciastem lub posilić się grochówką z polowej kuchni. Przed rozdaniem dyplomów dzieci uczestniczyły w nabożeństwie różańcowym odprawionym w kościele.
O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku ks. Stanisław Nalbach CRL. Wraz z nim w intencji wszystkich parafian modlili się zaproszeni księża pochodzący ze strzeleckiej parafii: ks. Jan Najkowski, ks. Andrzej Ignatowicz, ks. Krzysztof Skokowski, ks. Sławomir Strzyżykowski i ks. Marcin Strzyżykowski oraz ks. Mariusz Stawnicki. Niestety, obowiązki w parafiach i klasztorach nie pozwoliły na przyjazd i uczestnictwo ks. Andrzejowi Blinkiewiczowi, ks. Jarosławowi Zagoździe, ks. Tomaszowi Sałatce (obecnie w Rzymie) oraz o. Eligiuszowi Bagińskiemu OFM, jak również czterem siostrom zakonnym. Z podobnych powodów nie dotarli również poprzedni proboszczowie tutejszej parafii: ks. kan. Mieczysław Wykrota i ks. kan. Stanisław Pawul.
Witając przybyłych, proboszcz ks. Ryszard Kolano przypomniał historię budowy kościoła, odradzania się po 350 latach parafii rzymskokatolickiej oraz sylwetki przybyłych, jak i nieobecnych księży. W wygłoszonej homilii ks. Stanisław Nalbach CRL mówił o wierze prawdziwej, jaką miał św. Franciszek. - Nie można służyć dwóm panom, nie można być jak kameleon, który przybiera barwy stosownie do sytuacji. Wielu współczesnych ludzi twierdzi, że „wierzy, ale”. Człowiek wierzący nie może wierzyć połowicznie, wybierać sobie przykazania, które mu pasują, a inne odrzucać. Bądź ciepły lub zimny nigdy letni, albo się wierzy w Pana Boga i wierzy Bogu, albo nie - mówił Kaznodzieja.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości byli świadkami poświęcenia nowego krzyża oraz odnowionego staraniem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich obrazu Pana Jezusa Dobrego Pasterza umieszczonego nad wejściem do kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: aborcja aż do narodzin?

2020-02-23 16:31

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

aborcja

Irlandia Północna

źródło: vaticannews.va

1875 osób z zespołem Downa oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka. Według organizacji obrońców życia poczętego: propozycje brytyjskiego rządu wykraczają daleko poza obowiązujące prawo aborcyjne w Anglii, Walii i Szkocji.

Brytyjski rząd proponuje aborcję aż do porodu w przypadku „poważnego upośledzenia, w tym niepełnosprawności umysłowej lub fizycznej, która może znacznie ograniczyć długość lub jakość życia dziecka”. Jest więc prawdopodobne, że zgodnie z proponowanym sformułowaniem, bez wyraźnego przepisu stanowiącego inaczej, aborcja będzie dostępna w praktyce aż do narodzin dziecka. Również w przypadku wykrycia takiego typu niepełnosprawności, który możliwy jest do skorygowania, jak rozszczep wargi, dodatkowy palec, czy tzw. stopa klubowa.

Obecnie w Irlandii Północnej aborcja selektywna pod kątem niepełnosprawności np. z powodu zespołu Downa jest niedozwolona, ​​a więc niezwykle rzadka. Inaczej jest w Anglii i Walii, gdzie ginie większość dzieci, u których badania prenatalne stwierdzają zespół Downa.

Jak stwierdziła Lynn Murray, rzeczniczka prasowa organizacji Don’t Screen Us Out, walczącej o życie dzieci z zespołem Downa: „Wdrożenie tych propozycji prawdopodobnie doprowadziłoby do dużego wzrostu aborcji w przypadku wad wrodzonych i zmniejszyłoby liczebność naszej i tak już bardzo małej społeczności”. I jak dodała: „Ludzie chętnie opowiadają się za równością po urodzeniu dzieci, ale nie przed. Dzieci niepełnosprawne są najbardziej narażone na utratę życia przed narodzinami wszędzie tam, gdzie badania przesiewowe i aborcja to normy postępowania. Irlandia Północna chroni ich prawa i chcemy, aby tak pozostało”.

Organizacja pozarządowa „Right to life” twierdzi, że brytyjski rząd ukrywa szczegółowe dane dotyczące aborcji w Anglii i Walii. Brakuje np. otwartego dostępu do statystyk, które dotyczą aborcji z powodu takich niepełnosprawności jak tzw. zespół kanału stępu, stopa klubowa, czy palec młotkowaty.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim

2020-02-23 19:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Droga Krzyżowa

kard. Wyszyński

źródło: archwwa.pl

W piatek 28 lutego na ulicach Starego Miasta w Warszawie odbędzie się Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu Baryczków do archikatedry warszawskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Mottem tej szczególnej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu będą słowa “Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie”.

Drogę Krzyżową zakończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego oraz adoracja Cudownego Krucyfiksu.

Organizatorami nabożeństwa na Starym Mieście są: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję