Reklama

Biskup Polowy WP generałem

Biskup Polowy WP Tadeusz Płoski przyjął 8 listopada z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nominację na stopień generała brygady. W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in.: premier Marek Belka, minister Obrony Narodowej Jerzy Szmajdziński, gen. Czesław Piątas, szef Sztabu Generalnego WP i abp Sławoj Leszek Głódź, biskup warszawsko-praski.

Niedziela warszawska 47/2004

Prezydent RP wręczył bp Płoskiemu szablę. Dziękując za nominację bp Płoski podkreślił, że jest ona wyrazem uznania ze strony Prezydenta dla Ordynariatu Polowego i duszpasterstwa księży kapelanów w Wojsku Polskim. „Polacy darzą Wojsko Polskie i kapelanów wojskowych wielkim zaufaniem. Kojarzy się im ono z takimi wartościami, jak godność, patriotyzm, pokój, odpowiedzialność i dyscyplina” - powiedział Ksiądz Biskup. Jego zdaniem wojsko to szkoła życia - twarda, ale dająca ogromną satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku. „To służba Ojczyźnie, zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, obrona, niesienie pokoju. To także profesjonalizm i wielkie zaangażowanie w sprawy obronności i bezpieczeństwa Ojczyzny i innych narodów świata” - powiedział Biskup Polowy WP.
Dziękując Ministrowi Obrony Narodowej bp Płoski zauważył, że Wojsko Polskie i księża kapelani godnie kontynuują chlubne tradycje naszych Ojców. Polska daje dowód poczucia współodpowiedzialności za pokój i bezpieczeństwo na świecie.
Dziękując abp. Głódziowi bp Płoski powiedział, że w jego szkole przez ponad 12 lat mógł uczyć się „kapelańskiego i żołnierskiego rzemiosła, męstwa i pobożności, łączenia spraw wiary z troską o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą”. Podkreślił, że drzwi polskich koszar i instytucji zostały już otwarte dla Chrystusa, a od swego poprzednika przejmuje zorganizowaną strukturę duszpasterstwa wojskowego. „Żołnierze i oficerowie mają wypróbowanych przyjaciół pośród kapelanów wojskowych, którzy mocno wrośli w strukturę armii i dobrze rozumieją żołnierzy” - podkreślił bp Płoski. Na zakończenie poprosił o „wsparcie modlitewne, logistyczne i dobrą radę”.
Prezydent RP powiedział, że wręczenie nominacji generalskiej Biskupowi Polowemu WP jest wyrazem tego, jak szanowane jest miejsce i działalność Ordynariatu Polowego, jak Państwo Polskie i Siły Zbrojne są wdzięczne za to, co duszpasterstwo wojskowe uczyniło.
Prezydent zauważył, że w siłach zbrojnych nie jest łatwo zdobyć autentyczny szacunek i zaufanie podwładnych. - Księdzu, jeszcze nie jako biskupowi, do tej pory to się udawało. Życzę więc, aby już dzisiaj, jako biskupowi i generałowi udawało się to jeszcze bardziej, aby ten stan dobrego kontaktu, zaufania, wzajemnej życzliwości ze środowiskiem wojskowym pogłębiał się i rozszerzał - powiedział Prezydent.
Abp Głódź powiedział, że jako były biskup polowy WP bardzo się cieszy z nominacji generalskiej bp. Płoskiego, podobnie jak cały korpus kapelański. Przypomniał też, że w 1991 r. po 4 miesiącach od święceń biskupich został mianowany generałem. Teraz nominacja przyszła po tygodniu po święceniach biskupich i ingresie.
Bp Płoski pytany przez dziennikarzy czy pojedzie do Iraku, powiedział, że tam, gdzie jest żołnierz polski, musi być biskup i kapelan. Jeśli będzie możliwość ku temu, to jak najbardziej pojadę, zapewnił. - Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Ci, którzy są z dala od Ojczyzny, pełniąc służbę niosąc pokój potrzebują odrobiny serca, radości, ciepła przywiezionego także z Ojczyzny. - Jest to także moja posługa, którą chętnie podejmuję - dodał.
Pytany o program duszpasterski Biskup Polowy WP powiedział, że jest to przede wszystkim głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. - Zgodnie z moim zawołaniem biskupim Zostań z nami, Panie zapraszamy Chrystusa w szeregi wojska - podkreślił bp Płoski. Dodał, że wraz z kapelanami będzie kontynuował dzieło swego wielkiego poprzednika abp. generała Głódzia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komentarz Ministra Edukacji i dotyczących nawoływania uczniów do udziału w protestach ulicznych

2020-10-28 16:28

[ TEMATY ]

Ministerstwo Edukacji

Przemysław Czarnek

PAP

- Docierają do nas sygnały, na szczęście z niewielu miejsc, ale jednak każdy sygnał jest ważny, że niekiedy nauczyciele zachęcają uczniów do udziału w wydarzeniach ulicznych, wprowadzając niepokój, wprowadzając pewien chaos.

Ale nade wszystko jest to postawa, którą należy nazwać postawą skrajnie nieodpowiedzialną – wskazuje minister edukacji i nauki.

Szef MEN wskazał, że wszelkie konsekwencję tego rodzaju postaw, niezgodnych z prawem i nieodpowiedzialnych, będą wyciągane wobec tych osób, które narażają dzieci, nie tylko na wojnę ideologiczną, ale na niebezpieczeństwo zdrowotne.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł bp Józef Zawitkowski

2020-10-29 15:28

[ TEMATY ]

bp Józef Zawitkowski

archwwa.pl

Kuria łowicka poinformowała, że po długiej chorobie zmarł bp Józef Zawitkowski, biskup - senior tej diecezji. W latach 1990-1992 był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Miał 82 lata.

Biskup Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. w Wale. Był poetą, kompozytorem, znanym kaznodzieją. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Ukończył także studia w zakresie muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

26 maja 1990 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Ausana. Święcenia biskupie otrzymał 9 czerwca 1990 z rąk kard. Józefa Glempa. Biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji łowickiej został mianowany 2 lata później – 25 marca 1992.

Jest autorem wielu znanych pieśni kościelnych, m.in. “Panie, dobry jak chleb” i “Abyśmy byli jedno”. Wydał także wiele książek pod pseudonimem ks. Tymoteusz, m.in. popularny modlitewnik pierwszokomunijny “Panie mój”. W 1998 r. został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego a także w 2012 otrzymał Feniksa Specjalnego od Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję