Reklama

Turniej piłkarski w Mińsku Mazowieckim

Marlena Ostrowska
Edycja warszawska (st.) 51/2004

20 i 21 listopada w Mińsku Mazowieckim odbył się turniej „Jesień 2004”. Był to II Ogólnopolski Turniej Halowy Piłki Nożnej z udziałem drużyn zagranicznych. Za sprawą Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mewa”, ponad dwadzieścia drużyn mogło sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2. Patronat honorowy nad turniejem sprawowali: ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Sławoj Leszek Głódź, starosta Mińska Mazowieckiego Czesław Mroczek i burmistrz miasta Zbigniew Grzesiak.

Drużyny przybyły z Grodna, Brześcia i Naroczy na Białorusi, z Wilna (Litwa), Daugavpils (Łotwa), Łucka (Ukraina), z Czarnej Białostockiej, Dywit, Stanisławowa, Starej Miłosnej, Tychów, Warszawy i Zamienia. Chłopcy walczyli w trzech kategoriach wiekowych: roczniki 1991-1989 (13 drużyn), 1992-1993 (10 drużyn) i 1994 i młodsi (9 drużyn). Drużyny przyjezdne zostały zakwaterowane w Szkole Podstawowej nr 1.
Turniej rozpoczęła w sobotę Msza św., którą celebrowali: o. Józef Joniec, pijar ze Stowarzyszenia „Parafiada”, ks. Maciej Kosewski (duszpasterz P-UKS „Mewa”), o. Bernard Radzik z Naroczy i ks. Hubert Walczyk ze Starej Miłosnej. Tego dnia rywalizowały młodsze drużyny. Wygrały drużyny z Łotwy i Białorusi. W przerwach występował zespół „Cheerleaders Soltare” z Olsztyna. Drugi dzień turnieju także rozpoczął się Mszą św. (ks. Maciej Kosewski z Mińska Maz., o. Antoni Obuchowski z Grodna, a także księża z Warszawy i Czarnej Białostockiej), a rozgrywki w najstarszej grupie wygrała drużyna „Ostaniec 90” z Warszawy. Nagrody wręczał burmistrz Mińska Mazowieckiego Zbigniew Grzesiak. Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały puchary i medale, czwarta drużyna puchar, a wszystkie inne dyplomy i upominki. W każdej grupie wiekowej wybrano także najlepszego piłkarza, strzelca i bramkarza, a także przyznano nagrodę Fair Play.
Turniej mógł zostać zorganizowany dzięki nakładowi pracy rodziców i dzieci z P-UKS „Mewa”, którzy bezinteresownie włączyli się w jego przygotowanie i przebieg.

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem