Reklama

Serwis kościelny

Edyta Sadło
Edycja zamojsko-lubaczowska 51/2004

Tomaszów Lubelski

40-lecie istnienia obchodziła miejscowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. dr. Janusza Petera. Obchody jubileuszu trwały od 22 do 26 listopada. W ramach święta szkoły zorganizowano: konkursy wiedzy o patronie, plastyczne, spotkania z regionalistami, zwiedzanie muzeum, uroczystą Mszę św., wystawy i okolicznościowe programy artystyczne.

Zamość

O uśmiech na święta - pod takim hasłem odbywała się doroczna impreza charytatywna zorganizowana przez Zamojski Dom Kultury. 12 grudnia miały miejsce koncerty, aukcje prac plastycznych, kiermasze wyrobów świątecznych. Z koncertami wystąpili Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, działający przy ZDK.
Dary, które były biletem wstępu na imprezę, zostały przekazane podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu oraz innym dzieciom potrzebującym pomocy.

Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz Hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach odbywała się 5 i 6 grudnia oraz 11 i 12 grudnia.

Reklama

Zamoyscy - Zamość. Ordynacja Zamoyska na przełomie XIX i XX wieku to tytuł konferencji naukowej, którą 2 i 3 grudnia zorganizowała Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. Jana Zamoyskiego. W spotkaniu uczestniczyli historycy z Krakowa, Warszawy, Lublina i Zamościa. Konferencji towarzyszyła wystawa malarstwa prof. Mieczysława Hermana i wystawa publikacji naukowych autorów referatów. Odbyła się też projekcja filmu zatytułowanego Jest takie miasto - Zamość.

XIX Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Zabytki” podsumowano 3 grudnia w Galerii Fotografii „Ratusz”. Wernisaż wystawy i wręczenie nagród zorganizowało Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.

Hrubieszów

Kult św. Mikołaja - tak zatytułowano wystawę prezentowaną od 8 grudnia w Muzeum im. ks. St. Staszica. Otwarciu ekspozycji towarzyszył odczyt Danuty Powiłańskiej pt. Św. Mikołaj w tradycji.
Eksponowane zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz ze zbiorów Muzeum im. ks. St. Staszica. Wystawa będzie czynna do końca stycznia przyszłego roku.

Krasnobród

Promocja tomiku poezji Marianny Olszewskiej pt. Spacerkiem z udziałem Zespołu „Wójtowianie” odbyła się 5 grudnia w miejscowym Centrum Kultury i Sportu.

Tyszowce

O puchar bp. Jana Śrutwy w finale rozgrywek w halowej piłce nożnej rywalizowali 27 listopada ministranci z całej diecezji. Mszę św. dla uczestników rozgrywek odprawił ks. Adam Firosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

Biłgoraj

Uroczystość związana z 23. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego odbyła się 13 grudnia w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Spotkanie pocztów sztandarowych i delegacji szkół, montaż słowno-muzyczny, Msza św. wypełniły program uroczystości, zorganizowanej z inicjatywy parafii pw. św. Marii Magdaleny, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju i Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Lubaczów

3 grudnia w Muzeum Kresów otwarto wystawę pt. Rok 44. Na wystawie zgromadzono dokumenty, zdjęcia, przedstawienia ikonograficzne, części umundurowania i broni.

Reklama

„Babcia pątniczka” z Włoch już na Jasnej Górze

2019-08-21 18:46

it / Jasna Góra (KAI)

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka, która do częstochowskiego Sanktuarium dotarła późnym po południem. Pierwsze kroki skierowała przed Cudowny Obraz, gdzie długo się modliła a potem spotkała się z Paulinami. Przeor klasztoru ucałował jej ręce i podziękował za pielgrzymi trud ofiarując ryngraf Jasnogórskiej Pani i różaniec.

BPJG

Zapytana skąd pomysł na tak szaloną w jej wieku wyprawę odpowiedziała, że jest to realizacja jej postanowień. - Od 25 lat jestem w drodze, od dnia kiedy zostałam cudownie uzdrowiona. Postanowiłam sobie, że każdego roku przez trzy miesiące będę pielgrzymować i tak od 70. roku mojego życia trzy miesiące jestem w drodze - podkreśliła pątniczka. Pierwszym sanktuarium, które nawiedziła było Lourdes a potem Fatima. Teraz przyszła pora na Jasną Górę.

- Pomyślałam, że te ostatnie owoce mojego życia chcę przynieść Matce Bożej tutaj, modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i za młodzież. To są najważniejsze intencje, które możemy zawierzyć tylko Maryi - wyznała. Podkreśliła, że „to taka malutka kropelka, którą może dodać do oceanu”.

- To mnie uszczęśliwia, że mogę tu być, w tym Sanktuarium, które kocham – podkreśliła.

- Chcę podziękować Dziewicy Maryi za to, że mnie tu wezwała, to Jej wołanie sprawiało, że nawet kiedy byłam zmęczona wieczorem, to przychodził nowy dzień i znowu nowe siły. To jest piękne doświadczenie odkryć, że Matka Boża trzyma Cię za rękę i mówi „dawaj dalej”, jeszcze kroczek - wyznała Emma Morosini.

Pątniczka wyraziła wielką wdzięczność wszystkim, którzy się za nią modlili.

- To bardzo ważne, by mieć przyjaciół, którzy się za Ciebie modlą, nie ma pielgrzymowania, pokonywania drogi, trudności, bez modlitwy, bez niej to „nie wychodzi”.

Niestrudzona kobieta opowiadała o różnych „przeszkodach” w drodze. - Czasem było tak, że robiłam cztery kroki i musiałam się zatrzymać. Zawsze wtedy pojawiał się człowiek – anioł, który pomagał. Pytałam się mądrego kapłana czy mogę pielgrzymując tę pomoc przyjmować a on odpowiedział: „ty masz swoje lata, Matka Boża zna twój wiek i nie wolno ci odmawiać, gdy ktoś zaoferuje pomoc”.

- Ta pomoc była wielka – przekonuje i dodaje: „myślałam, że dotrę na Jasną Górę na koniec roku, robiąc te cztery kroki i postój, ale dzięki życzliwym ludziom udało się dotrzeć już teraz”.

Z uśmiechem wspomina, że dziękuje za pomoc wielu osobom, także polskim policjantom. - Kiedy pomyliłam drogę i poszłam w innym kierunku na trasie, to zaoferowali swoją pomoc przez podwiezienie służbowym samochodem i wyprowadzenie na właściwą drogę – podkreślała.

Wyznawała, że Maryja jest dla niej jak mama. - Nie mam już nikogo z bliskich na świecie i dlatego jestem Jej córką i Ona mnie prowadzi – stwierdziła.

Zapytana o przesłanie płynące z dziś z Jasnej Góry odpowiedziała z przekonaniem: „chciałabym byście mieli zaufanie i wiarę, że Matka Boża wszystkich kocha, mądrych i głupich, że jest Matką a Matka kocha bardziej trudne dzieci. Ufajcie, bądźcie pewni, że Matka Boża nas kocha”. – Zaufanie, wiara, módlcie się, módlcie się – mówiła.

Włoszka wyruszyła ze swego rodzinnego miasta Castiglione delle Stiviere nad jeziorem Garda. W samotnej pielgrzymce na Jasną Górę miała do pokonania ok. 1000 km. Jej znakiem rozpoznawczym jest pomarańczowa, odblaskowa kamizelka, jasny kapelusz i różaniec. Prowadzi za sobą niewielki wózek, w którym ma wszystko, co niezbędne w drodze. Na noclegi zatrzymywała się w różnych miejscach, domach prywatnych, parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem