Reklama

Dzielnica Wzajemnego Szacunku

Jest takie miejsce...

Niedziela dolnośląska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...w Polsce, gdzie obok siebie żyją, modlą się i wspólnie pracują katolicy i protestanci, żydzi i prawosławni. Znajduje się ono we Wrocławiu na Starym Mieście, między ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja.

Cztery świątynie

W odległości ok. 400 metrów od siebie znajduje się kościół ewangelicko-augsburski, kościół rzymskokatolicki, cerkiew i synagoga. Już samo położenie tak blisko siebie aż czterech świątyń (żydowskiej i trzech wyznań chrześcijańskich) jest niezwykłe (nie znajdziecie nigdzie w Polsce czegoś podobnego). Tu właśnie, m. in. dzięki temu sąsiedztwu, zrodziła się idea wzajemnej współpracy pomiędzy wspólnotami religijnymi: Dzielnica Wzajemnego Szacunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okolica

Przy ulicy św. Mikołaja i Kazimierza Wielkiego panuje ciągły ruch i hałas. Przy ul. św. Antoniego znajdują się trzy zakłady pogrzebowe. Sklepy, zakłady usługowe, księgarnie. Chodniki są gęsto zastawione samochodami. Najbardziej charakterystycznym obiektem stało się niedawno olbrzymie, nowoczesne kino. Handel i nowoczesność przeplata się z wybitymi szybami, pomazanymi i brudnymi murami. Jak w tej atmosferze mówić o szacunku?

Zaczęło się od kamieni

Reklama

Pierwszy z nich wleciał przez zabytkowy witraż do kościoła rzymskokatolickiego i prawie uderzył w siostrę ówczesnego proboszcza tej parafii ks. Jerzego Żytowieckiego. Kilka dni później ktoś rzucił kamieniem w ikonę na zewnątrz cerkwi prawosławnej. Świadkiem całego zdarzenia był ówczesny wiceprzewodniczący (dziś przewodniczący) Gminy Żydowskiej, Jerzy Kichler. Zwrócił się z tą sprawą do ks. Żytowieckiego. Do dialogu zaprosili ks. Ryszarda Bogusza (dziś biskupa) z kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Aleksandra Konachowicza z parafii prawosławnej. Zaczęli wspólnie rozmawiać o tym, co można zrobić, aby powstrzymać takie akty wandalizmu. Był rok 1995. I tak podczas spotkań przedstawicieli czterech Kościołów zrodziła się idea trwałej współpracy, która przybierała na początku istnienia wiele imion: „Dzielnica Czterech Świątyń”, „Dzielnica Tolerancji”, „Wrocławski Kwadrat”, „Dzielnica Pojednania”. Obecnie najbardziej popularnym określeniem jest Dzielnica Wzajemnego Szacunku - której autorem jest kard. Gulbinowicz.

Wartości biblijne i potrzeby bliźnich

Współpracę rozpoczęto od modlitw poświęconych pamięci ofiar wojen i prześladowań. Podkreślając cechy łączące poszczególne wyznania, starano się unikać tzw. tematów delikatnych, które poróżniały te religie od wielu wieków. Nikogo nie próbowano nawracać na siłę. Działania takie miały podkreślić to, że żyjąc obok siebie, nie można być obojętnym na bliźnich. Prawdziwym sprawdzianem dla współpracy między poszczególnymi kościołami Dzielnicy była powódź w 1997 r. Jeżeli była potrzebna pomoc, to udzielano jej bez względu na to, kto jakie wyznanie reprezentował. Dużo leków pochodziło z apteki w parafii rzymskokatolickiej. Sprzęt gospodarstwa domowego od ewangelików (z darów zagranicznych) był sprawiedliwie rozdzielany między potrzebujących.
Warto podkreślić, że Dzielnica Wzajemnego Szacunku nie jest oficjalnie zarejestrowaną instytucją. Tworzą ją wspólne działania różnych wspólnot. Jedną z inicjatyw jest program edukacyjny „Dzieciaki”, pokazujący młodym mieszkańcom Dzielnicy, że można wspólnie czynić dobro, mimo dzielących różnic.

Bogactwo Wrocławia

To oczywiście współistnienie kultur i religii - w przeszłości i współcześnie. Przez ponad sześć wieków Wrocław należał do Czechów, austriackich Habsburgów i Państwa Pruskiego. Od 50 lat ma swoją polską historię. Jednak każdy jest tu „skądś”, większość nie ma tu korzeni. Ludzie o różnym pochodzeniu i wyznaniu musieli wypracować styl życia, opierający się na współpracy. Dlatego w naszym mieście istnieje Dzielnica Wzajemnego Szacunku.

Ekumenizm wrocławski

Powstawał latami, budowany modlitwą. Ogromny wkład miał w to kard. Henryk Gulbinowicz. Po rozpoczęciu służby w archidiecezji wrocławskiej w 1976 r. złożył wizytę w oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Niedługo potem poznał innych przedstawicieli wyznań chrześcijańskich. W okresie rządów komunistycznych możliwości współpracy były o wiele mniejsze. Jednak od kilku lat idea współpracy ekumenicznej rozwija się.
Ważnym momentem była modlitwa ekumeniczna 31 maja 1997 r., której przewodniczył Jan Paweł II, podczas wizyty we Wrocławiu. Papież potwierdził, że wrocławski styl pracy ekumenicznej idzie we właściwym kierunku.
Obecnie metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, kontynuując kierunek objęty przez swojego poprzednika, aktywnie uczestniczy w budowaniu wrocławskiego ekumenizmu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

US Open - Świątek awansowała do ćwierćfinału

2025-09-01 20:30

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/BRIAN HIRSCHFELD

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. Rozstawiona z numerem drugim polska tenisistka wygrała z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową (nr 13) 6:3, 6:1. Spotkanie trwało godzinę i cztery minuty.

To było siódme spotkanie tych zawodniczek i piąta wygrana Świątek.
CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku mStłuczka dostępna w aplikacji mObywatel

2025-09-01 16:08

[ TEMATY ]

mObywatel

PAP/Piotr Nowak

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej

Od 1 września mObywatel ma mieć nową funkcję przydatną dla kierowców – mStłuczka. Jest to jedna z nowych usług, które zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o aplikacji mObywatel i ustawy o informatyzacji.

Usługa mStłuczka ma pozwolić na szybkie i wygodne zgłoszenie kolizji drogowej bezpośrednio w aplikacji mObywatel, bez konieczności drukowania dokumentów czy wypełniania papierowych formularzy.
CZYTAJ DALEJ

La Moreneta – Madonna papieży

2025-09-02 12:49

[ TEMATY ]

La Moreneta

Vatican Media

Matka Boża z Montserrat

Matka Boża z Montserrat

XVIII-wieczna drewniana rzeźba Matki Bożej z Montserrat, nazywanej La Moreneta, od 15 lat towarzyszy głównym papieskim celebracjom w Watykanie. Została podarowana w 1963 r. Pawłowi VI przez ówczesnego ambasadora Brazylii i do dziś pozostaje w doskonałym stanie, dzięki dwóm dorocznym przeglądom konserwatorskim, przez ekspertów z Muzeów Watykańskich.

Od czternastu lat w Laboratorium Konserwacji Obrazów i Materiałów Drewnianych Muzeów Watykańskich regularnie pojawia się wyjątkowa rzeźba. To drewniana statua, będąca kopią XV-wiecznej figury Matki Bożej z Montserrat, patronki Katalonii, znanej jako La Moreneta. Latem 1963 r., z okazji rozpoczęcia pontyfikatu Pawła VI, została ona podarowana Papieżowi przez ówczesnego prezydenta Brazylii João Goularta. XVIII-wieczna rzeźba pochodzi z Ameryki Południowej i została wykonana w drewnie kasztanowym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję