Reklama

Na spotkanie z Jezusem

Niedziela częstochowska 6/2005

Fot. Archiwum redakcji

Umiłowani Bracia i Siostry,

Okres roku, który mamy obecnie, przybliża nas do Wielkiego Postu, czasu wielkiej zadumy nad sobą, nawrócenia i odrodzenia duchowego. Przeżywa się go także zwyczajowo jako czas odprężenia, odpoczynku dla dzieci i młodzieży, a nieraz wzmożonych wyrazów radości i zabawy. Mamy prawo do zewnętrznych przejawów radości. Czasem jednak karnawał staje się okazją do nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, a nawet nadużyć w zabawach i na dyskotekach. Kościół od najdawniejszych czasów wzywa więc swoje dzieci do wytężonej modlitwy przed Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Urządza też dla nich specjalne nabożeństwa wynagradzające za grzechy.
W Roku Eucharystii, z poczuciem szczególnej odpowiedzialności za przejawy miłości wynagradzającej i błagalnej o miłosierdzie Boże nad światem, przypominam o obowiązku urządzania nabożeństw eucharystycznych w tym okresie. Zalecam więc wszystkim duszpasterzom urządzanie czterdziestogodzinnego nabożeństwa w kościołach. Może się ono odbywać tradycyjnie w ciągu trzech niedziel poprzedzających Wielki Post, w czasie tzw. tłustego czwartku, ostatków, czyli trzy dni przed Środą Popielcową, lub też w inne dni w roku. Nawołuję gorąco do odprawiania nowenn wynagradzających Sercu Jezusowemu przez spowiedź i Komunię św. pierwszopiątkową. Wciąż aktualnie brzmią przecież słowa obietnic Bożego Serca, danych św. Małgorzacie Marii Alacoque: „Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba, ten duszę zbawi i pójdzie do nieba”. Niech jak największa liczba wiernych korzysta w dniach pierwszego czwartku, piątku, soboty i niedzieli miesiąca z sakramentów świętych. W pierwszy czwartek wieczorem odprawiamy we wszystkich kościołach Godzinę Świętą, a kapłani słuchają wtedy spowiedzi i prowadzą kierownictwo duchowe.
W czasie prostego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w kościołach spotykamy się z Chrystusem krócej lub dłużej, w zależności od możliwości. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji lub cyborium możemy to czynić w formie przedłużonej. „Podczas wystawienia należy modlitwy, śpiewy i czytania ułożyć tak, by adorujący wierni skupili swoją uwagę na Chrystusie Panu. Dla ożywienia wewnętrznej modlitwy należy dobierać czytania Pisma Świętego, głosić homilię albo krótkie egzorty, które pomogłyby coraz głębiej cenić Tajemnicę Eucharystyczną. Na Słowo Boże niech wierni odpowiadają śpiewem. W pewnych zaś momentach dobrze jest zachować święte milczenie” (De sacra communione, 95). Można też odprawić przed Najświętszym Sakramentem Liturgię Godzin, np. Nieszpory, czytać Pismo Święte, odmawiać Różaniec, Litanię lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Adoracje i procesje eucharystyczne kończyć należy błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Zaleca się także przedłużenie modlitwy prywatnej z okazji Mszy św. niedzielnej i świątecznej.
Przyjmijcie, umiłowani Bracia i Siostry, tę porcję przypomnień w Roku Eucharystii, który ma za zadanie pogłębić naszą wiarę i miłość do Boga, który z nami jest i przenika swoją miłością nasze serca. Niech Was Jezus Eucharystyczny przyciągnie do siebie i za wstawiennictwem Maryi Niewiasty Eucharystii Wam błogosławi.

Częstochowa, 18 stycznia 2005 r.

Kościoły Wieczystej Adoracji Najświętszej Eucharystii

Częstochowa:
- bazylika archikatedralna
- Jasna Góra
- sanktuarium św. Antoniego w dzielnicy Ostatni Grosz
- kościół św. Jakuba przy pl. Biegańskiego
- kościół św. Jana Kantego w dzielnicy Północ
- sanktuarium św. Józefa w dzielnicy Raków
- kościół św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie
- kościół św. Zygmunta przy pl. Daszyńskiego

Kłobuck:
- kościół św. Marcina

Reklama

Myszków:
- kościół Narodzenia Pana Jezusa w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Radomsko:
- kościół św. Lamberta

Wieluń:
- kościół św. Mikołaja BW (Siostry Bernardynki)

Reklama

Zawiercie:
- kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Żarki - Miasto:
- kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

[ TEMATY ]

premier

inwestycja

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Mierzeja Wiślana

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Podczas wizyty premier powiedział:.

- Tutaj budujemy nową drogę morską, ale jest to też symbol przełamania tego, że tak wiele rzeczy w Polsce nie mogło być zrealizowanych. To też test współpracy władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa dla rozwoju Elblągu i Warmii, ale również dla Polski. Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym w wyniku tej inwestycji, skorzysta cała Polska, handel i cała gospodarka. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import, przez handel.

- Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Przez wielkie plany inwestycyjne wychodzono z kryzysu. Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest fundusz inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.- zaznaczył premier. I dodał:- Dzisiaj do wielkiego planu inwestycyjnego Polski, składającego się z bardzo wielu naszych projektów, którego trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych o wartości min. 30 mld zł, dokładamy nasze tarcze. Codziennie 2 mld zł trafiają do firm na ratowanie miejsc pracy. To także nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowaliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą działać bardzo szybko, bo wiemy że raz utracone miejsca pracy ciężko wracają. Dziękuję prezydentowi, że dba o każde miejsce pracy.

- Wiele miejsc pracy powstaje przy budowie Mierzei, ale to da też setki tysięcy miejsc pracy po zakończeniu budowy. Wkrótce cała Polska będzie wielkim placem budowy. To nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców.

Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - podsumował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Okolicznościową homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Zdzisław Szmeichel SAC, przypominając przebieg posługi kapłańskiej ks. Lisiaka. Dostojny jubilat formację do kapłaństwa rozpoczął od pallotyńskiego nowicjatu w roku 1939r., który został przerwany czasowo przez wybuch II Wojny Światowej. Ks. Józef pierwszą profesję przyjął 15 sierpnia 1942 roku w Wadowicach. Wcześniej uczył się w Ołtarzewie pod Warszawą, a następnie studiował filozofię i teologię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu 27 maja 1945 roku posługiwał w Gliwicach, Gdańsku i Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim teologię biblijną. Następnie był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 1991-1993 pracował na Białorusi, a od 1993 roku przebywa w wałbrzyskiej wspólnocie św. Franciszka.

Zarówno prowincjał jak i proboszcz parafii ks. Piotr Kopera, a także grupy parafialne i stowarzyszenie „Ludzi Jana Pawła II” złożyli jubilatowi podziękowania i życzenia. Odczytano też okolicznościowe listy powinszowań od abp. Tadeusza Wojdy, bp. Adama Galbasa SAC i bp. Marka Mendyka.

W słowie końcowym ks. Józef Lisiak, który w tym roku świętował 14 lutego 102 lata, podkreślił, że jest wielkim czcicielem MB Fatimskiej i dziękując kapłanom i wiernym za modlitwę, zauważył, że nazwisko bp. Deca jest jakby skrótem od łacińskich słów „Deus Est Caritas” czyli Bóg jest miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję