Reklama

Wrocławskie rocznice

Wyższe uczelnie Wrocławia i Opola obchodzą w tym roku 60-lecie Polskiego Środowiska Akademickiego. Mówiono o tym podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Uczestnicy podpisali deklarację udziału w pracach Komitetu Wspierającego obchody jubileuszu 60-lecia. Kulminacja obchodów nastąpi 15 listopada br.

Gośćmi spotkania byli m. in.: abp Marian Gołębiewski, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Jeremiasz Anchimiuk z Kościoła prawosławnego, ks. Robert Rosa z Kościoła greckokatolickiego oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej - prof. Leon Kieres i marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski.
Gospodarz spotkania przypomniał, że akademicka tradycja Wrocławia tworzyła się latami. Podstawy stworzyła profesorska grupa kulturalno-naukowa przybyła do Wrocławia już w trzy dni po kapitulacji Festung Breslau. Trzeba było nie lada odwagi, determinacji i wyobraźni, aby w tych warunkach myśleć o tworzeniu i odbudowie wyższych uczelni. Dodał, że miasto nadaje swoim najbardziej eminentnym mieszkańcom godność Honorowego Obywatela, a osobom szczególnie zasłużonym przyznawany jest tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus”. Dotychczas otrzymali go m.in. Ojciec Święty oraz kard. Henryk Gulbinowicz (Janowi Pawłowi II przyznano także Złoty Laur Akademicki).
W imieniu środowiska akademickiego głos zabrał przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych Wrocławia i Opola, rektor Politechniki Wrocławskiej - prof. dr hab. Tadeusz Luty. Przypomniał trzy ważne daty: 24 sierpnia 1945 r. Uniwersytet i Politechnika zostały przekształcone w państwowe szkoły akademickie; 15 listopada tegoż roku odbył się pierwszy wykład (na pamiątkę tego wydarzenia właśnie w tym dniu obchodzone jest Święto Nauki Wrocławskiej), a 30 czerwca 1946 r. - pierwsza inauguracja roku akademickiego. Prof. Luty poinformował również o przygotowywanej monografii pt. Wrocławskie środowisko akademickie - twórcy i uczniowie.
Abp Marian Gołębiewski, zapewniając o poparciu uczczenia jubileuszu nauki wrocławskiej, dodał, że archidiecezja przygotowuje się do obchodów przypadających w tym roku: 60. rocznicy utworzenia administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz 75-lecia istnienia metropolii wrocławskiej. Rocznicom tym będą poświęcone sesja naukowa oraz tegoroczne Wrocławskie Dni Duszpasterskie.
W czasie spotkania zaproponowano również, aby wznoszonej właśnie nowej Bibliotece Uniwersyteckiej nadać imię Jana Kazimierza oraz uruchomić serię wydawniczą, poświęconą wrocławskim uczonym.
Prezydent miasta poinformował także, że czynione są starania, aby właśnie Wrocław był miejscem centralnych obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kodeń: dziś pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

2020-05-30 10:46

[ TEMATY ]

zmarły

kyasarin/pixabay.com

Dziś w południe odbędzie się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI - wybitnego polskiego teologa i ekumenisty, zmarłego we wtorek w wieku 83 lat. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu.

Przeczytaj także: Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

Uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczną się o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ordynariusz siedlecki, bp Kazimierz Gurda. Słowo wygłosi wikariusz prowincjalny, o. Sławomir Dworek OMI. Eucharystia transmitowana będzie na stronie internetowej oblaci.pl.

List kondolencyjny na ręce prowincjała misjonarzy oblatów przesłał m.in. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

O. prof. Wacław Hryniewicz był kapłanem Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), wybitnym polskim teologiem i ekumenistą, cenionym w kraju i na świecie. Był twórcą Instytutu Ekumenicznego KUL przez lata zasiadał też w Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Przez 25 lat ks. Hryniewicz był członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym a także członkiem zespołu miesięcznika Znak i stałym autorem „Tygodnika Powszechnego”.

Urodził się 23 lipca 1936 r. w Łomazach k. Białej Podlaskiej w rodzinie rolniczej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku. Studiował teologię dogmatyczną na KUL, a następnie m.in. w Belgii, Anglii i Włoszech, habilitując się w 1974 r.; w roku 1992 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego.

Od 1964 r. był pracownikiem naukowym KUL, następnie pełnił szereg ważnych funkcji kościelnych, m.in. był konsultorem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym oraz członkiem Komisji KEP ds. Ekumenizmu.

Opublikował kilkadziesiąt książek, m.in. „Nadzieja zbawienia dla wszystkich”, „Pascha Chrystusa w dziejach człowieka i wszechświata”, „Dramat nadziei zbawienia”, „Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół Jezusa historycznego”.

Był znanym orędownikiem, popularyzatorem i kontynuatorem "teologii nadziei" a więc nadziei zbawienia wszystkich ludzi. Swoją, rozwijaną od dziesięcioleci myśl budował na gruncie intuicji wyrażanych u początków chrześcijaństwa przez wielkie postacie niepodzielonego jeszcze Kościoła, w tym żyjących w IV wieku Grzegorza z Nyssy czy Ambrożego z Mediolanu (święty Kościoła katolickiego i prawosławnego). W jego tekstach stałymi punktami odniesienia są także późniejsi myśliciele wschodniego chrześcijaństwa: Sołowiow, Bierdiajew, Evdokimov.

O. Hryniewicza, zgodnie ze swoją wola, zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu, w kwaterze oblackiej.

Od połowy lat 80. XX w. Kodeń jest miejscem Ogólnopolskich Spotkań Ekumenicznych. Idea zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taizé. Myślą przewodnią była modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój. Kodeń jako miejsce kontynuujące tradycję spotkań zaproponował ks. Andrzej Madej OMI, wówczas duszpasterz w kodeńskim sanktuarium, zlokalizowanym w miejscu, gdzie od wieków żyją wspólnie katolicy, grekokatolicy, prawosławni i protestanci.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję