Reklama

ERM w naszej diecezji

Wszystko przez urszulanki

W Roku Eucharystii, podobnie jak Kościół na całym świece, także nasza diecezja pragnie zwrócić szczególną uwagę na wszystkie dzieła i inicjatywy, które pomagają człowiekowi głębiej przeżywać misterium będące tematem tego roku. Jednym z takich dzieł jest Eucharystyczny Ruch Młodych, obecny na naszej ziemi już od prawie 20 lat.

Mocny start

Już w 1986 r., czyli wkrótce po tym, jak biskupi poznańscy zwrócili się do Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanki szare) o reaktywowanie Krucjaty Eucharystycznej, siostry zaczęły inicjować ten Ruch w placówkach na terenie naszej diecezji. Były to: parafia pw. św. Maksymiliana w Gorzowie Wlkp. i parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.
Pierwszą chyba grupę ERM-u siostry stworzyły w Gorzowie. Zwerbowały animatorów spośród młodzieży z Ruchu Światło-Życie, intensywnie formując ich w duchowości ERM-u. Pamiętam to dobrze, bowiem sam byłem jednym z nich. Była to dla nas zupełna nowość, ale nowość pociągająca. W krótkim czasie okazało się, że żadna grupa dziecięca w parafii nie skupia więcej członków niż ERM. Dziewczęta i chłopcy chętnie garnęli się do niej, ponieważ jej działalność wydawała się atrakcyjna i zrozumiała. Oceniając sytuację z perspektywy czasu, można powiedzieć, że nie było tam żadnych „sensacji”, ale systematyczna i ciekawa wspólna praca, wspólne wyjazdy, jakieś inscenizacje, jasełka itp. Grupa istnieje, oczywiście, po dziś dzień, cały czas prowadzona przez siostry urszulanki.

Z czasem dzieło się rozrosło

Według danych z centrali ogólnopolskiej Eucharystycznego Ruchu Młodych, obecnie w naszej diecezji Ruch działa w następujących parafiach: pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, pw. św. Józefa w Dobiegniewie, pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie Wlkp., pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp., pw. św. Marcina w Grębocicach, pw. Matki Bożej Rokitniańskiej (Kalsko), pw. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Kożuchowie, pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim, pw. św. Antoniego Padewskiego w Krzeszycach, pw. Jana Chrzciciela w Lubrzy, pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, pw. św. Antoniego w Nowej Soli, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, pw. Trójcy Świętej w Przytocznej, pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie, pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie, pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Torzymie, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebiechowie, pw. św. Józefa w Zaborze, pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze, pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jak wszystkie dane z centrali, także i te mogą nieco odbiegać od stanu faktycznego.
Ostatnio grono pedagogiczne i uczniowie Katolickiej Prywatnej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Katolickiego w Nowej Soli, przyjmując za patrona szkoły św. Urszulę Ledóchowską, postanowili całą szkołą wkroczyć na drogę formacyjną ERM-u. Trwają już prace nad przygotowaniem niektórych nauczycieli szkoły do posługi animatora Ruchu.

Reklama

ERM u Zbawiciela

Jedną z najprężniej działających obecnie grup ERM-u w diecezji jest grupa z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, którą od niedawna opiekuje się urszulanka - s. Lidia wraz z s. Elżbietą i s. Marią oraz z grupą animatorów: Anną, Magdaleną, Agatą, Małgorzatą, Dorotą i Dominiką. Grupa istnieje od siedmiu lat, spotyka się co sobotę, a także animuje liturgię i śpiew na coniedzielnej Eucharystii o 10.30. Jak wiele osób w ERM-ie, Dorota Mackiewicz po kilku latach bycia uczestnikiem już jako gimnazjalistka została animatorką. „Na początku przyszłam tu z ciekawości - mówi. - Teraz jestem odpowiedzialna za piętnastoosobową grupę dzieci”.
W październiku zeszłego roku dzieci nagrały płytę CD pod tytułem Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem..., na której znajduje się 19 piosenek. Pomysł na płytę zrodził się podczas wakacyjnej kolonii w Zakopanem, a została ona nagrana w studiu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Można ją nabyć za jedyne 10 zł. W ostatnim czasie, głównie za sprawą animatorki Małgorzaty Wiśniewskiej, powstała też bardzo ambitna prezentacja multimedialna ERM-u w parafii, wykonana w programie PowerPoint.
Tak mówi o swojej grupie Magda: „Co znalazłam, włączając się do Ruchu? Wspólnotę, która co tydzień spotyka się i czekamy z niecierpliwością na nasze spotkania, na których jest bardzo wesoło. Razem spędzamy ferie i wyjeżdżamy na kolonie letnie”. A Weronika dodaje: „Widzę, jak rozwija się moja modlitwa i pomaga mi ona podejmować różne ważne postanowienia. Ojciec Święty nam przypomina, że musimy od siebie wymagać, choćby nawet inni nie wymagali. ERM mobilizuje mnie do częstej Komunii św., do adoracji Pana Jezusa”.

Dzieciaki z zasadami

Wszyscy członkowie ERM-u mają swoje zasady. Oto, jak komentują je dzieci z grupy w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze:
1. zasada: Żyj Mszą św.
„Co znaczy dla nas: Żyj Mszą św.? Msza św. jest świętowaniem, ofiarą, ucztą, obecnością. Staramy się w niej uczestniczyć aktywnie i z radością, bo jest to spotkanie z Przyjacielem, który za mnie oddaje życie i karmi nas swoim Słowem i Ciałem”.
2. zasada: Czytaj Ewangelię.
„Poznajemy Jezusa w Jego Słowie. Nie można kochać kogoś, kogo się nie zna, stąd pragniemy Jezusa coraz bardziej poznawać, by umacniała się nasza przyjaźń z Nim”.
3. zasada: Kochaj bliźnich.
„Nie ma miłości Boga bez miłości drugiego człowieka. Pamiętacie przypowieść o miłosiernym samarytaninie? Chcemy iść między ludzi i czynić podobnie jak on”.
4. zasada: Bądź trzynastym apostołem.
„Co robisz, jak znalazłeś lub otrzymałeś coś ważnego, pięknego i drogocennego? Idziesz i dzielisz się swoją radością. Nie można inaczej. Jak się znajdzie radość w przyjaźni z Jezusem - Hostią, to pragnie się o Nim świadczyć wobec innych”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Magdalena Mścichowska
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Magdalena Mścichowska
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty przychodzi w Eucharystii

2020-05-31 23:36

Agnieszka Bugała

Uroczystą sumę odpustową w kościele p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Tomki sprawowało pięciu kapłanów. W powitaniu ks. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii dziękował za obecność wszystkim, którzy przyszli na wspólną modlitwę.

W homilii ks. Andrzej Tomko nawiązał do liturgii Kościoła wschodniego i wypowiedzi Ojców Kościoła pokazując ścisły związek między zstępującym Duchem Świętym a Eucharystią. – W żarze ognia Ducha Świętego piecze się Chleb Eucharystyczny – przypominał. Ten ogień nie tylko płonie, on też wypala oczyszcza nas ze zła. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Duch Święty zstępuje do naszych serc, przynoszą moc i siłę. Podkreślił też, że Duch Święty przychodzi niezależnie od tego jacy jesteśmy i z czym nie możemy sobie poradzić. – Duch Święty zstąpił na apostołów w wieczerniku nie dlatego, że byli mili i grzeczni, ale dlatego, że na Niego czekali – mówił w homilii.

Zobacz zdjęcia: Duch Święty przychodzi w Eucharystii

Uroczystość zakończyło poświęcenie figury św. Michała Archanioła ufundowane przez małżonków Sylwię i Jerzego, oraz odśpiewanie Litanii do Ducha Świętego z błogosławieństwem eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję