Reklama

Przedświąteczne kolędowanie

9 grudnia 2004 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny z cyklu Tradycje i obyczaje świąteczne. Przedświąteczny nastrój wywołało hasło konkursowe: „By obyczaje ludowe zachować, przystańcie do nas, z nami kolędować”.
Wystąpienie Małgorzaty Konopińskiej - artystki plastyka, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Węgrowie - uświadomiło wszystkim, jak ważne w naszej kulturze są tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe. Natomiast słowa ks. Marcina Markuzela - proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Świętej Trójcy w Węgrowie - pomogły wszystkim zastanowić się, jak przygotować się do właściwego przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Zgromadzeni mogli usłyszeć o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych istniejących nie tylko w kościele rzymskokatolickim, ale również w ewangelickim.
Na konkursie obecna była także Małgorzata Pepłowska - artystka ludowa, która dzięki swym doświadczeniom przybliżyła uczniom technikę wycinanki.
Część artystyczna, wykonana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, pod kierunkiem miejscowych nauczycieli (Ewy Szyndler-Kułak, Beaty Zdanowskiej i Małgorzaty Mieszało), przypomniała wszystkim polskie tradycje bożonarodzeniowe. Nie zabrakło też kolędników śpiewających kolędy (przy akompaniamencie Tadeusza Szarugi), którzy zachęcali wszystkich do wspólnego kolędowania.
To bożonarodzeniowe spotkanie zbliżyło uczniów z różnych szkół: ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mińsku Mazowieckim, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, z Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim, ze Szkoły Podstawowej w Miedznie i Szkoły Podstawowej w Węgrowie.
Jury konkursu, oceniając prace uczniów, miało „ciężki orzech do zgryzienia”. Technika wycinanki zaabsorbowała uczniów, a w ich pracach znalazł odbicie niepowtarzalny świąteczny klimat. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Oto autorzy najlepszych prac: I miejsce: Katarzyna Wrzosek (Węgrów) i Jarosław Tuczyski (Siedlce); II - Justyna Matusik (Siedlce) i Sebastian Pogorzelski (Sokołów); III - Magdalena Piątkowska (Węgrów) i Krzysztof Krasnodębski (Sokołów); wyróżnienia: Aneta Rukat (Węgrów), Anna Sołtysiak (Miedzna), Urszula Ewiak (Węgrów), Kamil Kielczyk (Mińsk Mazowiecki), Anna Gajewska (Węgrów) i Krzysztof Rowicki (Węgrów).
Po artystycznym wysiłku młodzież i zaproszeni goście mogli delektować się różnymi smakowitymi potrawami wigilijnymi przygotowanymi przez nauczycielki: Joannę Gorczycę, Halinę Kuzak i Annę Gierłowską.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Hanna Kasperowicz złożyła gratulacje i życzenia wszystkim uczestnikom i opiekunom konkursu, a Olga Grochowska - nauczycielka plastyki, zaprosiła obecnych na wielkanocny konkurs plastyczny w 2005 r.
Tego typu imprezy plastyczne sprzyjają poznaniu tradycji i zwyczajów świątecznych, przygotowując jednocześnie do właściwego przeżywania świąt. Uczniowie integrują się także z dziećmi z innych placówek, dzięki czemu mają możliwość poznania nowych ludzi, nawiązania nowych przyjaźni.
Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom: Zarządowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Węgrowie, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zakopanem - Zofii Moniczewskiej, M. i A. Ołtuskom z Miedzny za wsparcie rzeczowe i materialne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję