Reklama

Męczennicy i świadkowie wiary

W liście Apostolskim Tertio Millennio Adveniente Ojciec Święty wezwał, aby gromadzić dokumentację o tych wiernych, którzy podczas prześladowań minionego stulecia dali świadectwo swej wiary. Wśród męczenników tamtego okresu jest sługa Boży ks. Władysław Findysz.
18 stycznia br. uroczystą Mszą św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. Wł. Findysza w kościele uniwersyteckim pw. św. Jadwigi Królowej rozpoczęła się sesja naukowa Męczennicy i świadkowie wiary. Została ona zorganizowana przez Instytut Teologiczny im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Poświęcona głównie ks. Wł. Findyszowi - proboszczowi w Nowym Żmigrodzie - przypomniała także represje komunistyczne wobec duchowieństwa Rzeszowszczyzny.
Patronat honorowy sesji objął bp Kazimierz Górny. Otwierając sesję Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to. że czasy współczesne czekają na świadków, na przykłady wierności powołaniu chrześcijańskiemu, na przykłady świętości: „Wołanie o świętych trwa”.
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Kazimierz Bonusiak podkreślił rangę tej sesji naukowej zarówno dla Kościoła, jak i dla uczelni. Życzył owocnych obrad i wyraził nadzieję, że sesja będzie ważnym momentem w procesie beatyfikacji i poznania przeszłości Kościoła.
Do uczestników sesji swoje słowo na piśmie skierował też abp Józef Michalik.
Wygłoszono 6 referatów.
Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Mariusz Krzysztofiński wygłosił referat na temat System represji i inwigilacji peerelowskich służb bezpieczeństwa. Prelegent obszernie potraktował działania IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przeznaczonego do walki z Kościołem. Podkreślił, że był to doskonale opracowany system.
Ks. prof. dr hab. Zygmunt Zieliński historyk KUL-u w referacie Kościół w Polsce 1944-1989 ukazał niełatwą sytuację Kościoła w latach totalitaryzmu komunistycznego.
Wrogie w stosunku do Kościoła działania systemu na terytorium dawnej diecezji przemyskiej w referacie Lokalny Kościół przemyski w okresie komunizmu ubogacił przykładami ks. dr Tadeusz Śliwa - profesor WSD w Przemyślu.
Trudnego tematu podjął się ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec, historyk UR w wykładzie pt. Ofiary i współpracownicy bezpieki wśród duchowieństwa na Rzeszowszczyźnie.
Z wielkim zainteresowaniem zostało przyjęte wystąpienie abp. Edwarda Nowaka przedstawiciela Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Na wstępie swego referatu Procesy beatyfikacyjne i beatyfikacje męczenników z okresu komunizmu w krajach byłego bloku socjalistycznego przedstawił wymogi prawa kanonizacyjnego w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wyznawców i męczenników. Ukazał następnie dokonane już za pontyfikatu Jana Pawła II beatyfikacje i kanonizacje męczenników. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze już 35 męczenników komunizmu w krajach bloku wschodniego. W toku jest 121 procesów o uznanie męczeństwa za wiarę.
Ks. Wł. Findysz jest pierwszym w naszej diecezji męczennikiem systemu komunistycznego, który dochodzi do chwały ołtarzy. Ks. dr Andrzej Motyka, postulator w procesie beatyfikacyjnym, przedstawił Życie i działalność sługi Bożego ks. Wł. Findysza. Ten gorliwy proboszcz ze Żmigrodu Nowego uważał, że odnowa Kościoła wymaga odnowy serc i obyczajów chrześcijańskich. Wysyłając odezwę do swoich parafian spełniał wobec nich obowiązek duszpasterskiej opieki. Nie był to sąd nad parafianami, bo ten należy do Pana Boga, ale życzliwa dłoń wyciągnięta do potrzebujących. Reakcja ateistów była do przewidzenia i zgodna z metodami prześladowania stosowanymi wobec duchowieństwa w PRL-u. Duszpasterz żmigrodzki, jako więzień prześladowany za wiarę, stanął w obronie wartości zawartych w Bożych przykazaniach i postanowieniach Kościoła Katolickiego. Oddał za nie swą wolność i życie.
Diecezja rzeszowska nie przeoczyła tej męczeńskiej śmierci. Owocem procesu beatyfikacyjnego będzie radość z beatyfikacji sługi Bożego ks. Wł. Findysza 24 kwietnia br. w Rzymie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję