Reklama

Obozy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięć wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau od lat jest pielęgnowana przez międzynarodowe elity. A w tym roku szczególnie, 60. rocznica ocalenia obozu, należy do najważniejszych światowych uroczystości. To jeden z wielu przykładów, że antysemityzm nie przestaje być fundamentem współczesnego świata. W pierwszej połowie XX w. wydając nieprawdopodobnie krwawe owoce, w drugiej jego części prowokuje obsesyjną walkę z jego przejawami.
Oglądając tak jednostronny wizerunek obozów zagłady można zapomnieć, że Auschwitz to nie tylko świadectwo antysemityzmu, ale także symbol nienawiści do człowieka w ogóle. Ginęli w nim także Cyganie, Rosjanie, ludzie wielu narodowości. Obóz koncentracyjny miał być też rozwiązaniem innych „problemów”, takich jak komunizm, homoseksualizm lub wiara Świadków Jehowy. W Auschwitz męczeńską śmierć ponosili również Polacy, którzy stanowili drugą najliczniejszą grupę narodowościową. Przede wszystkim dlatego, że sprzeciwili się okupantowi czynnym, zbrojnym sprzeciwem. Pamiętajmy o tym.
W Muzeum Północno-Mazowieckim możemy zobaczyć w galerii piwnicznej wystawę czynną do początku marca, poświęconą właśnie temu tematowi, choć w szerszym ujęciu. Eksponaty ze zbiorów Kazimierza Szczechury dotyczą obozów wszelkieo typu, nie tylko koncentracyjnych, ale też np. jenieckich, a pochodzą nie tylko z drugiej, ale i pierwszej wojny światowej. Warto zobaczyć karty pocztowe, bony pieniężne, zdjęcia, dokumenty ukazujące cierpienie ludzi w niewoli. To „ludzie ludziom zgotowali ten los”, jak głosi tytuł wystawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: kwitnie handel ludźmi, bo świat zapomniał, jak kochać

2026-02-06 14:58

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Papież Leon XIV

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Należy odnowić wizję każdej osoby, jako ukochanego dziecka Bożego, aby zapobiegać pladze handlu ludźmi, która dzisiaj obejmuje także tzw. cyberniewolnictwo - podkreślił Leon XIV w przesłaniu na 12. Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji Poświęconej Walce z Handlem Ludźmi. Proceder ten Papież nazwał poważną zbrodnią przeciw ludzkości.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele kontrowersji - przyjrzyjmy się faktom

2026-02-05 21:01

[ TEMATY ]

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Kwestia Komunii na rękę budzi w Polsce wiele kontrowersji, na chłodno przyjrzyjmy się więc faktom.

Fragment książki Wiara bez fejków. Między pobożnością a nieporozumieniem ks. Piotr Piekart. Książka do kupienia w naszej księgarni!: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Lublin gospodarzem XVIII Mistrzostw Europy Księży w Piłce Halowej

2026-02-07 07:20

materiały prasowe

Za sprawą rozgrywanych już po raz 18. Mistrzostw Europy Księży w Piłce Halowej Lublin stanie się areną sportowych zmagań.

W dn. 9-13 lutego Lublin będzie gospodarzem 18. Mistrzostw Europy Księży w Piłce Halowej. W tym wyjątkowym wydarzeniu weźmie udział około 250 księży z 18 państw Europy, w tym dwóch biskupów z Białorusi i Serbii, którzy zagrają w swoich reprezentacjach. Księża przyjadą do Polski, by poprzez sport, modlitwę i spotkanie budować braterskie więzi oraz dawać świadectwo radości płynącej z powołania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję