Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Ku zadowoleniu wszystkich

Minął rok od wprowadzenia w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej kontrowersyjnej zasady „przednich drzwi”. Dzisiaj emocje opadły, większość pasażerów dostosowała się do zaleceń przewoźnika, a wzmożone kontrole biletów i refleksja nad siódmym przykazaniem przyniosły w 2004 r. wzrost wpływów za bilety o 705 tys. zł netto. Te i inne posunięcia organizacyjne Zarządu MPK oraz wysiłek jego Załogi przyniosły znaczne oszczędności. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, MPK po raz pierwszy od 2000 r. - odkąd stało się Spółką - zakończyło rok obrachunkowy na plusie. Jest to duży sukces, tym bardziej, że z usług tego największego w mieście przewoźnika korzysta rocznie ponad 70 mln pasażerów, a jego kondycja przekłada się bezpośrednio na nasze „komunikacyjne samopoczucie”. Według Zarządu Spółki, wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie wielość ulg i darmowych przejazdów, gwarantowanych często nielogicznymi lokalnymi przywilejami, np. korzystanie z darmowych przejazdów przez osoby z upośledzeniem ruchowym w stopniu lekkim. Oczywiście, nie jestem przeciwnikiem ulg należnych określonym grupom społecznym, ale uważam, że powinny być one przyznawane w taki sposób, jak w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, czyli refundowane przez określone resorty. Przewoźnik, działający w oparciu o rachunek ekonomiczny, nie może na tym tracić. Okazuje się, że częstochowskie MPK, z powodu hojności niektórych polityków, stało się bodaj najbardziej charytatywną instytucją w mieście. Pełną cenę biletu płaci niespełna 30% podróżnych - reszta jeździ za darmo lub z 50% zniżką, okazując kontrolerom najróżniejsze zaświadczenia. Według szacunkowych obliczeń, kwota, która powinna wpłynąć do budżetu MPK jako rekompensata za różnego rodzaju zniżki i bezpłatne przejazdy, wynosi rocznie ok. 10 mln zł. Stanowi to w przybliżeniu wartość dwóch europejskiej klasy zestawów tramwajowych. Myślę, że Urząd Miasta, będący jedynym udziałowcem Spółki, powinien głęboko rozważyć tę kwestię.
W bieżącym roku częstochowianie oczekują od MPK przede wszystkim punktualnych kursów, uczynnego i życzliwego personelu, sprawnego i zadbanego taboru oraz rozkładu jazdy zgodnego z ich potrzebami. A czego oczekują od nas Zarząd i Załoga MPK? Aby mieszkańcy Częstochowy uświadomili sobie, że w dobie twardych zasad ekonomii obopólne zadowolenie pasażerów i służb MPK może opierać się tylko na zrozumieniu wspólnych interesów, wzajemnym poszanowaniu i uczciwości. Wszelkie działania na szkodę Spółki, jak: dewastacja taboru, demolowanie przystanków, wyłudzanie darmowych przejazdów itp., uderzają nie tylko w Załogę MPK, ale także w nas samych, uszczuplając środki wpływające na polepszenie jakości wykonywanych usług i modernizację Zakładu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Paweł Rytel -Andrianik zakończył pracę rzecznik Episkopatu Polski

2020-06-03 09:42

[ TEMATY ]

rzecznik

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

episkopat.pl

Po zakończeniu pięcioletniej kadencji rzecznika KEP, czyli od 1 lipca br., ks. Paweł Rytel-Andrianik zostanie dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej, ponieważ Kościół w Polsce potrzebuje stałej i nowoczesnej komunikacji na płaszczyźnie międzynarodowej – poinformował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił: „Kościół w Polsce ma wiele treści do przekazania za granicę. Wiele osób chce być na bieżąco z tym, czym żyje Kościół w Polsce, my zaś chcemy być na bieżąco z tym co dzieje się w Kościele w innych krajach. Cieszę się z tego, że dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej będzie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, który jest osobą kompetentną do podjęcia tego zadania. Ukończył studia w Rzymie, Jerozolimie i Oksfordzie, zna języki obce, ma doświadczenie rzecznika Episkopatu i jest w bieżącym kontakcie z Watykanem i z największymi agencjami informacyjnymi na świecie” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

W związku z nową nominacją ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział: „Dziękuję abp. Stanisławowi Gądeckiemu, Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski za zaufanie i powierzenie mi zadania, które jest czymś nowym, co trzeba zbudować. Bardzo się cieszę z tej nowej posługi w Sekretariacie Episkopatu pod kierunkiem biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP. Jestem wdzięczny za stałą życzliwość dziennikarzom oraz wszystkim, z którymi pracuję i się spotykam. Z Bożą pomocą i opieką Matki Najświętszej oraz we współpracy z wieloma osobami będę starał się jak najlepiej pełnić nową misję, która jest służbą” – zaznaczył.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik ma 43 lata, jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej. Po święceniach kapłańskich w 2001 roku był przez dwa lata wikariuszem w parafii Ostrożany. Następnie został wysłany na studia zagraniczne, podczas których uzyskał następujące stopnie naukowe: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008) a następnie doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011) a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ponadto studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a w 2014 r. wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. W latach 2013-2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim. Od 2015 r. jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. W swej pracy w środkach społecznego przekazu i w duszpasterstwie posługuje się kilkunastoma językami obcymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję