Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Ku zadowoleniu wszystkich

Minął rok od wprowadzenia w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej kontrowersyjnej zasady „przednich drzwi”. Dzisiaj emocje opadły, większość pasażerów dostosowała się do zaleceń przewoźnika, a wzmożone kontrole biletów i refleksja nad siódmym przykazaniem przyniosły w 2004 r. wzrost wpływów za bilety o 705 tys. zł netto. Te i inne posunięcia organizacyjne Zarządu MPK oraz wysiłek jego Załogi przyniosły znaczne oszczędności. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, MPK po raz pierwszy od 2000 r. - odkąd stało się Spółką - zakończyło rok obrachunkowy na plusie. Jest to duży sukces, tym bardziej, że z usług tego największego w mieście przewoźnika korzysta rocznie ponad 70 mln pasażerów, a jego kondycja przekłada się bezpośrednio na nasze „komunikacyjne samopoczucie”. Według Zarządu Spółki, wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie wielość ulg i darmowych przejazdów, gwarantowanych często nielogicznymi lokalnymi przywilejami, np. korzystanie z darmowych przejazdów przez osoby z upośledzeniem ruchowym w stopniu lekkim. Oczywiście, nie jestem przeciwnikiem ulg należnych określonym grupom społecznym, ale uważam, że powinny być one przyznawane w taki sposób, jak w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, czyli refundowane przez określone resorty. Przewoźnik, działający w oparciu o rachunek ekonomiczny, nie może na tym tracić. Okazuje się, że częstochowskie MPK, z powodu hojności niektórych polityków, stało się bodaj najbardziej charytatywną instytucją w mieście. Pełną cenę biletu płaci niespełna 30% podróżnych - reszta jeździ za darmo lub z 50% zniżką, okazując kontrolerom najróżniejsze zaświadczenia. Według szacunkowych obliczeń, kwota, która powinna wpłynąć do budżetu MPK jako rekompensata za różnego rodzaju zniżki i bezpłatne przejazdy, wynosi rocznie ok. 10 mln zł. Stanowi to w przybliżeniu wartość dwóch europejskiej klasy zestawów tramwajowych. Myślę, że Urząd Miasta, będący jedynym udziałowcem Spółki, powinien głęboko rozważyć tę kwestię.
W bieżącym roku częstochowianie oczekują od MPK przede wszystkim punktualnych kursów, uczynnego i życzliwego personelu, sprawnego i zadbanego taboru oraz rozkładu jazdy zgodnego z ich potrzebami. A czego oczekują od nas Zarząd i Załoga MPK? Aby mieszkańcy Częstochowy uświadomili sobie, że w dobie twardych zasad ekonomii obopólne zadowolenie pasażerów i służb MPK może opierać się tylko na zrozumieniu wspólnych interesów, wzajemnym poszanowaniu i uczciwości. Wszelkie działania na szkodę Spółki, jak: dewastacja taboru, demolowanie przystanków, wyłudzanie darmowych przejazdów itp., uderzają nie tylko w Załogę MPK, ale także w nas samych, uszczuplając środki wpływające na polepszenie jakości wykonywanych usług i modernizację Zakładu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję