Reklama

Jelenia Góra

Bal na wsparcie budowy kościoła

Już czwarty raz z inicjatywy proboszcza ks. Grzegorza Niwczyka odbył się karnawałowy bal, z którego dochód został przeznaczony na budowę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu. Nowa świątynia wznoszona jest w Jeleniej Górze przy ul. Morcinka. Parafia ta (najmłodsza w Jeleniej Górze) została ustanowiona przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 2 lipca 1995 r. Budowę kościoła rozpoczęto we wrześniu 1999 r.

Niedziela legnicka 8/2005

W tym roku 22 stycznia, w przedostatnią sobotę karnawału, uczestnicy balu spotkali się w mysłakowickim Klubie „Radar”. Gości przywitał proboszcz ks. Grzegorz Niwczyk, któremu towarzyszyli księża wikariusze i diakoni. Na początku odmówiono modlitwę. Następnie polonezem rozpoczęto bal. Do tańca grał po mistrzowsku zespół „RYTHM” z miejscowości Kępy. Podczas zabawy przeprowadzane były konkursy nagradzane upominkami ufundowanymi przez sponsorów. W „czekoladowym walcu” każda pani otrzymała od swojego partnera zakupioną na balu czekoladę. W „Szansie na sukces” najlepiej zaprezentowała się Paulina Kaczmarczyk, śpiewając piosenkę W zielonym gaju. Inną z atrakcji balu była tradycyjna aukcja dzieł sztuki. Do licytacji przeznaczono dwie współczesne ikony, dwa pejzaże wykonane w technice graficzno-malarskiej, obraz Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz przedstawiający żabę oraz wyjątkową pracę, narysowaną przez ks. Grzegorza Niwczyka, który w Liceum Plastycznym wykonał doskonały rysunek spracowanych dłoni swojej babci. Nabywcy byli hojni i zakupili cztery dzieła. Po północy na salę balową wjechał płonący, olbrzymi, pyszny tort z cukierni Stanisława Mrugały. Uczestnicy zabawy byli bardzo zadowoleni i wysoko oceniali sprawną organizację balu, znakomitą atmosferę. Okazali też hojność, dzięki której budowa kościoła posunie się o następny krok.
Już wykonano 50% prac. Budowa kościoła obejmuje wykonanie całego kompleksu, składającego się z dwupoziomowej świątyni i budynku, który będzie pełnił rolę domu parafialnego. Znajdą się w nim między innymi aula oraz sale - miejsca spotkań grup działających w parafii. Na pierwszym poziomie kościoła zostanie urządzona kaplica patrona - św. Franciszka z Asyżu. Tam również złożone zostaną relikwie tego Świętego, przywiezione do parafii w lipcu ubiegłego roku. Jak mówi ks. Grzegorz Niwczyk, prowadzona przez niego wspólnota parafialna składa się w połowie z ludzi w podeszłym wieku, zatem inwestycja jest tak prowadzona, żeby w obiekcie było jak najmniej barier architektonicznych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w trakcie budowy wieży zostanie zainstalowana winda, która ułatwi niepełnosprawnym pokonywanie różnicy poziomów. Proboszcz podkreśla, że postęp robót i spłacanie zaciągniętego kredytu nie byłoby możliwe, gdyby nie nadzwyczajna ofiarność parafian, którzy mimo niełatwych czasów nie szczędzą na ten cel sił i środków. Pochodzą one również spoza parafii. Nasi księża są zapraszani do głoszenia kazań, organizują zbiórki na rzecz budowy swojego kościoła. Wielkiego wsparcia udziela parafia pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Jej proboszcz, dziekan, ks. Franciszek Krosman nazywa nową parafię „córą duchową”, gdyż powstała z części jego parafii. Ks. Grzegorz swoje kapłańskie doświadczenie zdobywał właśnie u boku ks. Franciszka Krosmana.
Udany bal był jeszcze jedną, kolejną formą integracji ludzi skupionych wokół dzieła budowy, ale też pomnażania środków na budowę świątyni. Trzeba też zaznaczyć, że również duchowy kształt naszej wspólnoty parafialnej jest formowany, stopniowo umacniany i pogłębiany. Jeszcze podczas trwania balu jego uczestnicy umawiali się na kolejny, w przyszłym karnawale.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

2020-08-06 09:24

[ TEMATY ]

koronawirus

Youtube.com

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty 8.08.2020 r.

Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń - zapowiedział minister Szumowski.

Mapa objętych powiatów

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń.

Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń.

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

MZ GOV

Cieszyński: wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.

W powiatach oznaczonych na czerwono obowiązywać będzie zakaz organizacji kongresów, targów, wydarzeń kulturalnych, a także działalności wesołych miasteczek, parków rozrywki, parków rekreacyjnych czy sanatoriów. Zamknięte będą siłownie, kina, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału publiczności.

W uroczystościach rodzinnych i spotkaniach obowiązywać będzie limit do 50 osób. Co więcej w lokalu i ogródku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Będą także obowiązywały ograniczenia liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących.

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni świątyni. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, będzie mogło w nim uczestniczyć do 150 osób.

W “strefie czerwonej” pojawi się również obowiązek noszenia maseczek wszędzie – również w przestrzeni publicznej.

W powiatach oznaczonych na żółto imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne oraz seanse w kinach będą mogły się odbyć tylko z udziałem 25 proc. uczestników. W przypadku działalności wesołych miasteczek, parków rozrywek będzie obowiązywał limit – jedna osoba na 10 mkw powierzchni. Podobnie będzie w lokalach gastronomicznych i ogródkach. Tam limit wyniesie – jedna osoba na 4 mkw powierzchni.

W uroczystościach rodzinnych takich jak wesela i innych spotkaniach liczba osób będzie ograniczona do 100.

W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmienią się zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

CZYTAJ DALEJ

Tour de Pologne - Pedersen: dedykuję zwycięstwo Jakobsenowi

2020-08-06 20:50

[ TEMATY ]

kolarstwo

Tour de Pologne

PAP

Duńczyk Mads Pedersen

Pierwszy na mecie drugiego etapu Tour de Pologne w Zabrzu Duńczyk Mads Pedersen z ekipy Trek-Segafredo zadedykował zwycięstwo Holendrowi Fabio Jakobsenowi, który po kraksie w środę na finiszu pierwszego odcinka przebywa w stanie ciężkim w szpitalu w Sosnowcu.

„Przede wszystkim chcę dedykować zwycięstwo Fabio, życzę mu szybkiego powrotu do życia i do kolarstwa. Moja ekipa wykonała dziś świetną pracę, pomagając mi wygrać. W tym roku nie ma wielu okazji do ścigania, dlatego trzeba walczyć wszędzie” – powiedział Jakobsen, który w Zabrzu odniósł pierwszy triumf jadąc w zdobytej w zeszłym roku tęczowej koszulce mistrza świata.

Koszulkę najaktywniejszego praktycznie zapewnił sobie Maciej Paterski z reprezentacji Polski. Dzień po dniu uczestniczył w ucieczce i wygrał wszystkie pięć lotnych premii, w tym dwie na czwartkowym etapie.

„Czułem się lepiej niż wczoraj. Współpraca z Juliusem van den Bergiem (towarzyszem ucieczki - PAP) układała się bardzo dobrze. Koszulkę muszę jeszcze dowieźć do Krakowa, co nie będzie łatwe, bo od jutra zaczynają się góry. Wyścig jest ciężki i wymaga dużo sił” – ocenił kolarz ścigający się na co dzień w grupie Wibatech.

Dyrektor sportowy reprezentacji Polski Andrzej Domin jest przekonany, że jego podopieczny utrzyma ciemnoniebieską koszulkę do końca wyścigu.

„Cieszymy się, że zdobyliśmy tę koszulkę. Taki mieliśmy plan na dwa pierwsze dni wyścigu. Teraz liderem naszej drużyny będzie Piotr Brożyna. Wszyscy zawodnicy będą mu pomagać na górskich odcinkach. Wierzymy, że stać go na miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej” – skomentował Domin.

Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang cieszył się przede wszystkim z dobrych wiadomości ze szpitala w Sosnowcu, gdzie przebywa Jakobsen. W kraksie w Katowicach Holender bardzo ucierpiał, ale na szczęście nie doznał urazu mózgu ani kręgosłupa, ale pozostaje w śpiączce farmakologicznej, z której ma być wybudzony w piątek.

„Była wielka niewiadoma, czy Jakobsen przeżyje. Dzięki Bogu, że przeżył i jego stan zdrowia powinien się poprawiać. Dziękuję wszystkim służbom medycznym, bo wykonały wspaniałą pracę. W takich trudnych sytuacjach sprawdzają się ludzie. Wszyscy stanęli na wysokości zadania” – podkreślił.

W piątek kolarze wystartują z Wadowic, rodzinnego miasta Świętego Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin wypadła 18 maja. Lang zdradził w TVP Sport, że honorowym starterem ma być wieloletni osobisty sekretarz Papieża Polaka, kardynał Stanisław Dziwisz. (PAP)

af/ co/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję