Reklama

Święto radości Rodziny Salezjańskiej

31 stycznia był dniem wyjątkowym dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób czują się związani ze św. Janem Bosko i z założonym przez niego Zgromadzeniem Salezjanów. W ten dzień bowiem przypadła kolejna rocznica śmierci tego patrona młodzieży.

Niedziela dolnośląska 8/2005

Z tej okazji w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu odbyły się uroczystości, w których uczestniczyła młodzież Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego im. św. Edyty Stein i Prywatnego Ogólnokształcącego Liceum Salezjańskiego im. św Dominika Savio, a także przedstawiciele społeczności uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej prowadzonej przez siostry salezjanki i grupa dzieci z przedszkola (także prowadzonego przez salezjanki). Nie zabrakło przedstawicieli Domu Dziecka z Kiełczowa, prowadzonego przez salezjanów. Wśród zaproszonych gości w spotkaniu wzięli udział m.in.: wizytator Zuzanna Włodyjowska, ks. Jerzy Babiak - dyrektor Liceum oraz Jolanta Kucharska, dyrektor zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 78, s. Bernadeta Lewek, dyrektorka Szkoły Podstawowej, wikaria Matki Inspektorki. Przybyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracowników Salezjańskich, rodzice uczniów oraz parafianie.
Na początku Eucharystii przywitał wszystkich ks. Jan Gondro, dyrektor salezjańskiej wspólnoty, a równocześnie dyrektor gimnazjum im. św. Edyty Stein. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz inspektor Bolesław Kaźmierczak, a o przepiękną oprawę liturgiczną zadbali uczniowie gimnazjum pod przewodnictwem s. Danuty. Kółko teatralne naszej szkoły przygotowało również inscenizację, ukazującą życie i dokonania św. Jana Bosko. Był to wzruszający montaż słowno-muzyczny, któremu towarzyszył pokaz przezroczy.
Na zakończenie oficjalnej części spotkania przedstawiciele wszystkich szkół salezjańskich i grupa przedszkolaków złożyli hołd relikwiom ojca i nauczyciela młodzieży - św. Janowi Bosko. Szczególnie podobał się spontaniczny, pełen entuzjazmu występ najmłodszych - uczniów podstawówki i przedszkolaków.
W radosnej i serdecznej atmosferze udano się do gimnazjum, którego gospodarz, dyrektor ks. Jan Gondro zadbał o ciepłą herbatę dla wszystkich. W przygotowanych wcześniej salach czekało już ciasto upieczone przez gimnazjalistów i inne słodkości. Gości zabawiano muzyką, wspólnym śpiewem, rozmową, a w auli im. ks. Jana Bosko licealiści zaprosili na multimedialną prezentację swojej szkoły, przekonując młodszych kolegów, by kontynuowali naukę u salezjanów. Byli uczniowie gimnazjum uczący się w Liceum Salezjańskim ciepło wspominali chwile spędzone w naszej szkole, mieli też okazję porozmawiać z młodszymi kolegami i nauczycielami. Podziwiali, jak zwykle przepiękne, dekoracje przygotowane specjalnie z okazji Dnia Patrona. Złożyły się na nie m. in. prace plastyczne i literackie gimnazjalistów, ukazujące portrety św. Jana Bosko.
W prawdziwie salezjańskiej, radosnej atmosferze spożyliśmy także obiad w domu salezjańskim, na który zaproszono gości oraz przybyłych nauczycieli.
Wspólnym zdjęciom nie było końca, równocześnie wszyscy życzyli sobie kolejnego, równie udanego spotkania za rok. Gdzie tym razem? Siostry Salezjanki prowadzące przedszkole zapraszały do siebie. Czekamy z niecierpliwością...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję