Reklama

Święto radości Rodziny Salezjańskiej

Izabela Wąsik - nauczycielka Gimnazjum Salezjańskiego
Edycja dolnośląska 8/2005

31 stycznia był dniem wyjątkowym dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób czują się związani ze św. Janem Bosko i z założonym przez niego Zgromadzeniem Salezjanów. W ten dzień bowiem przypadła kolejna rocznica śmierci tego patrona młodzieży.

Z tej okazji w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu odbyły się uroczystości, w których uczestniczyła młodzież Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego im. św. Edyty Stein i Prywatnego Ogólnokształcącego Liceum Salezjańskiego im. św Dominika Savio, a także przedstawiciele społeczności uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej prowadzonej przez siostry salezjanki i grupa dzieci z przedszkola (także prowadzonego przez salezjanki). Nie zabrakło przedstawicieli Domu Dziecka z Kiełczowa, prowadzonego przez salezjanów. Wśród zaproszonych gości w spotkaniu wzięli udział m.in.: wizytator Zuzanna Włodyjowska, ks. Jerzy Babiak - dyrektor Liceum oraz Jolanta Kucharska, dyrektor zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 78, s. Bernadeta Lewek, dyrektorka Szkoły Podstawowej, wikaria Matki Inspektorki. Przybyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracowników Salezjańskich, rodzice uczniów oraz parafianie.
Na początku Eucharystii przywitał wszystkich ks. Jan Gondro, dyrektor salezjańskiej wspólnoty, a równocześnie dyrektor gimnazjum im. św. Edyty Stein. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz inspektor Bolesław Kaźmierczak, a o przepiękną oprawę liturgiczną zadbali uczniowie gimnazjum pod przewodnictwem s. Danuty. Kółko teatralne naszej szkoły przygotowało również inscenizację, ukazującą życie i dokonania św. Jana Bosko. Był to wzruszający montaż słowno-muzyczny, któremu towarzyszył pokaz przezroczy.
Na zakończenie oficjalnej części spotkania przedstawiciele wszystkich szkół salezjańskich i grupa przedszkolaków złożyli hołd relikwiom ojca i nauczyciela młodzieży - św. Janowi Bosko. Szczególnie podobał się spontaniczny, pełen entuzjazmu występ najmłodszych - uczniów podstawówki i przedszkolaków.
W radosnej i serdecznej atmosferze udano się do gimnazjum, którego gospodarz, dyrektor ks. Jan Gondro zadbał o ciepłą herbatę dla wszystkich. W przygotowanych wcześniej salach czekało już ciasto upieczone przez gimnazjalistów i inne słodkości. Gości zabawiano muzyką, wspólnym śpiewem, rozmową, a w auli im. ks. Jana Bosko licealiści zaprosili na multimedialną prezentację swojej szkoły, przekonując młodszych kolegów, by kontynuowali naukę u salezjanów. Byli uczniowie gimnazjum uczący się w Liceum Salezjańskim ciepło wspominali chwile spędzone w naszej szkole, mieli też okazję porozmawiać z młodszymi kolegami i nauczycielami. Podziwiali, jak zwykle przepiękne, dekoracje przygotowane specjalnie z okazji Dnia Patrona. Złożyły się na nie m. in. prace plastyczne i literackie gimnazjalistów, ukazujące portrety św. Jana Bosko.
W prawdziwie salezjańskiej, radosnej atmosferze spożyliśmy także obiad w domu salezjańskim, na który zaproszono gości oraz przybyłych nauczycieli.
Wspólnym zdjęciom nie było końca, równocześnie wszyscy życzyli sobie kolejnego, równie udanego spotkania za rok. Gdzie tym razem? Siostry Salezjanki prowadzące przedszkole zapraszały do siebie. Czekamy z niecierpliwością...

Reklama

Miłość zobowiązująca

2018-08-21 12:26

Abp Wacław Depo
Niedziela Ogólnopolska 34/2018, str. 33

Graziako
Wesele w Kanie Galilejskiej”, Sandrouni

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej kieruje nasze serca i oczy nie tylko do Obrazu Maryi, który „znamy na pamięć” – jak pisał ks. Jan Twardowski – ale do Jej Osoby, która jest żywa za tym Obrazem i wychodzi na nasze drogi. Królowa i Matka bez biżuterii, pielgrzymująca po naszej Ojczyźnie od przeszło 60 lat w kopii Jasnogórskiej Ikony.

Tego dnia w porannej modlitwie brewiarzowej zwracamy się do Bogarodzicy słowami:

„Dom Twój, Maryjo, wznosi się na górze,
Aby napełniać cały kraj światłością
I być dla niego przez losu koleje
Wciąż jaśniejącym znakiem Bożej łaski.
Błogosław, Pani, Ojczyźnie najmilszej,
Niech Jasna Góra promienna i mocna
Drogę wskazuje szukającym Boga”.

Pierwsze światło wyznaczone na dzisiejszą uroczystość idzie do nas z tekstów Starego Testamentu, zarówno z Księgi Przysłów, jak i z proroctwa Izajaszowego. Wołają one o mądrość właściwych wyborów, o ścieżki przygotowane dla Pana. Zadaniem proroków było zawsze przybliżanie i wskazywanie na tajemnicę Mesjasza, który narodzi się z Dziewicy i jako Emmanuel –

Bóg z nami, spełni misję zbawienia wobec człowieka i świata. Prorok Izajasz wypowiada do nas słowa: „Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” (Iz 2, 4).

Te słowa proroka zostały wybrane i umieszczone na gmachu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Z pewnością wszyscy zgadzamy się z tym pięknym, choć trudnym programem, zwłaszcza w obliczu toczących się nadal wojen. Tymczasem, zarówno konkretny, historyczny człowiek, jak i jego światowe czy narodowe organizacje zdają się zapominać o słowach, które prorok Izajasz mówił w innych wierszach:

„Chodźcie, wstąpmy na Górę Pana, do świątyni Boga Jakuba! Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami. (...) Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pana!” (Iz 2, 3. 5).

Bez wchodzenia na drogę i na górę Pana nie będzie prawdziwego pokoju i sprawiedliwości ani w pojedynczym sercu, ani w życiu społecznym czy narodowym. Nie będziemy umieli rozróżnić głosów, które przechodzą przez nasz świat. Nie będziemy ludźmi czujnych i rozsądnych serc, jak przystało dzieciom Maryi.

W Liście do Galatów św. Paweł mocno podkreśla, że zbawienie w Chrystusie jest przede wszystkim darem łaski, a nie tylko nagrodą za wypełnienie Prawa. Wraz z Apostołem odkrywamy we wspólnocie Kościoła taką przestrzeń wolności, która jest nie tylko obroną przed złym użyciem tego daru, ale dobrowolnym wyborem Chrystusa i przylgnięciem do Niego, na wzór Maryi.

W ewangelicznym spotkaniu na weselu w Kanie Galilejskiej Maryja – podobnie jak Jezus – stawia trudne wymagania. Domaga się wypełnienia wszystkiego, co Jej Syn do nas powiedział – przyjęcia samego Chrystusa w darze i pójścia za Nim z własnym krzyżem. Bo w Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej „wybiórcze chrześcijaństwo”. Nie można przyjąć jednego, a drugie odrzucić, bo już za stare i nie pasuje do lansowanego kompromisu. „Uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie!” (por. J 2, 5).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rozpoczęliśmy 49. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

2019-08-26 10:58

Agata Pieszko

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, a zarazem inauguracja 49. Wrocławskich Dni Duszpasterskich pod hasłem "Wielka tajemnica wiary. Eucharystia. Źródło Bożego życia". Forum duszpastersko-dyskusyjne zakończy się jutro Mszą św. w Archikatedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego o godz. 15:00.

Agata Pieszko

Dzisiejszej Eucharystii w Archikatedrze Wrocławskiej, rozpoczynającej spotkanie osób duchownych, katechetów oraz wszystkich zatroskanych o polski Kościół, przewodniczył abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, natomiast homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. W Mszy św. koncelebrowanej uczestniczył także bp Andrzej Siemieniewski.

– Św. Augustyn w swego rodzaju wizji usłyszał słowa: Ja jestem pokarmem dorosłych – dorośnij, a będziesz Mnie spożywał. Do udziału we Mszy Świętej musimy stale dorastać, aby coraz lepiej i głębiej przeżywać spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Jest to pewien proces, proces naszego dorastania do Eucharystii. Przyjmując Chrystusa, sami zostajemy przyjęci i upodabniamy się coraz bardziej do Niego. Wierzę, że tegoroczne dni duszpasterskie i program duszpasterski, który rozpoczniemy, przyczynią się do tego procesu – mówił na rozpoczęcie Mszy św. ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej nie można nam zapomnieć o ogromnej roli Matki Jezusa w życiu Kościoła.

– Tyś wielką chlubą naszego narodu – to słowa dzisiejszego psalmu, które wskazują na Maryję. Maryja jest wielką chlubą naszego narodu, dlatego uczyńmy wszystko, aby nasze życie było chlubą dla Maryi. Dzisiejszy świat to współczesna Kana Galilejska, jest w nim obecna Maryja i jest Jezus ze swoimi uczniami. W dzisiejszym świecie, tak jak w ewangelicznej Kanie Galilejskiej, zaczyna brakować wina, zaczyna brakować miłości - mówił bp Jacek Kiciński.

Wrocławskie Dni Duszpasterskie, to okazja by zastanowić się nad swoim powołaniem i miejscem w Kościele. Mogą nam w tym pomóc wykłady, warsztaty oraz wygłoszone Słowo Boże.

Druga część Wrocławskich Dni Duszpasterskich rozpocznie się o godz. 11:00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na Ostrowie Tumskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem