Reklama

Brzeźnica Bychawska

Spotkanie seniorów

29 stycznia br. - już po raz czwarty - do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Brzeźnicy Bychawskiej przybyli seniorzy z terenu gminy Niedźwiada.

Na zaproszenia odpowiedziało 150 osób, urodzonych w 1927 r. i wcześniej. Powitała ich dyrektor SP Bogumiła Bodziacka, cytując fragmenty listu Ojca Świętego do ludzi w podeszłym wieku. Wójt gminy Marek Jankowski podziękował seniorom za przybycie i za udzielane dobre rady. Współgospodarzem uroczystości był ks. kan. Władysław Poździk, który w krótkim przemówieniu prosił, aby ludzie starsi z optymizmem patrzyli w przyszłość, podziękował za trud, dzięki któremu Ojczyzna stała się wolna, i życzył, by Matka Boska - Królowa Anielska (patronka parafii) dodawała energii na dalsze lata. Wśród zaproszonych obecni byli kapłani z Niedźwiady i Tarła - ks. kan. Marian Serwatka i ks. kan. Andrzej Maleszyk oraz pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, przedstawiciele Policji i OSP w Lubartowie.
Spotkanie rozpoczęło się koncertem pod hasłem „Wspólne kolędowanie”, który poprowadziła Maria Kozioł, prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. Wystąpiło siedem zespołów (z Zabiela, Niedźwiady, Górki Lubartowskiej oraz Brzeźnicy Leśnej, Książęcej i Bychawskiej) oraz solista Sebastian Najda - uczeń VI klasy SP w Brzeźnicy Bychawskiej. Goście nucili lub śpiewali kolędy, zarówno te powszechnie znane, jak i mniej znane, ale popularne w gminie Niedźwiada. Po koncercie był czas na wspomnienia w gronie znajomych, a wszystko zakończyło się wspólną zabawą.
Spotkanie z seniorami to także wspomnienia z historii miejscowości. I tak najdawniejsza jej nazwa brzmiała „Brzesnica”, a pojawiła się w Księgach Ziemskich Lubelskich z pierwszej połowy XV w. W 1442 r. bp Zbigniew Oleśnicki odłączył tę miejscowość od parafii Czemierniki i przyłączył do parafii Ostrów. Pierwszym właścicielem wsi był Przecław, syn Pieszika. Obecnie używana nazwa pojawia się w 1674 r., kiedy jej właścicielami byli Bychawscy. Ciekawa jest historia budowy świątyni parafialnej, którą rozpoczęto w 1805 r., z fundacji Mikołaja Krzynieckiego, pułkownika wojsk królewskich. Mury bez okien i sufitu stały 100 lat, a budowę kościoła w stylu renesansowym zakończono dopiero w 1907 r. Pierwszym proboszczem był ks. Edward Pianko. W Brzeźnicy Bychawskiej żywa jest pamięć o ks. Janie Szczepańkim, bestialsko zamordowanym 15 sierpnia 1948 r. 15 lat temu wmurowano tablicę w ścianę świątyni z napisem: „Ksiądz Jan Szczepański zginął śmiercią męczeńską w czasach stalinowskich - W hołdzie drogiemu kapłanowi i proboszczowi ofiarują parafianie wraz z proboszczem Stanisławem Demidowiczem; 1990 rok”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Trump będzie pierwszym prezydentem który weźmie udział w Marszu dla życia

2020-01-23 15:37

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Wikimedia Commons

Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii Donald Trump będzie osobiście uczestniczyć w "Marszu dla Życia" w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek”, napisał na Twitterze i podłączył link do strony wydarzenia.

Obecność prezydenta na jutrzejszym marszu potwierdziła Jeanne Monahan Mancini, główna organizatorka „March for Life” zaznaczając, że udział prezydenta w "Marszu dla życia” jest „wielkim zaszczytem”. Przypomniała, że w 2018 r. Donald Trump zwrócił się w przesłaniu wideo do uczestników 45. edycji Marszu w Waszyngtonie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Doroczne marsze organizowane są także między innymi w Chicago, Los Angeles, czy San Francisco. Wszystkie w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju, Wtedy to Sąd Najwyższy głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm przeforsował ustawę zezwalającą na przerywanie ciąży i obowiązującą w całym kraju.

"Marsz dla życia" ma poparcie biskupów katolickich USA i przywódców wielu innych grup wyznaniowych. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku spodziewanych jest setki tysięcy uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję